Brnění v médiích prosinec 2011

Zrušte u nás hazard, zavalily obce žádostmi ministerstvo financí (4.12.2011)

http://zpravy.idnes.cz/zruste-u-nas-hazard-zavalily-obce-zadostmi-ministerstvo-financi-ph3-/domaci.aspx?c=A111129_155424_domaci_jj

Rozhovor pro televizi PRIMA k manuálu pro obce (28.11.2011)

http://www.rta.cz/rta_stream_wmv/tvframe1.html?id=125103&message=RTA+Host+dne+28.11.2011

Ptáčata napsala brněnskému primátorovi: Prosím Vás, abyste zrušil herny (6.12.2011)

http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_11352

Romské děti předaly petici proti hazardu brněnskému primátorovi (5.12.2011)

http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/985704

Brněnští zastupitelé schválili vyhlášku proti hazardu. Bez tříleté lhůty (6.12.2011)

http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/zpravy/155895-brnensti-zastupitele-schvalili-vyhlasku-proti-hazardu-bez-trilete-lhuty/

Automaty z ulic mohou zmizet dřív (9.12.2011)

Brněnský a Znojemský deník 9.12.2011 – tištěné verze

Brno – Tři roky. To je doba, kterou podle loterijního zákona mají provozovatelé heren, než na ně dosáhne nedávno schválená vyhláška zakazující provoz automatů na většině území Brna. Podle Matěje Hollana z občanského sdružení Brnění, které proti hazardu bojuje, je však možné ukončit licence hernám dříve. “Ministerstvo vnitra potvrdilo, že pokud obce zažádají o zrušení povolení provozu heren u ministerstva financí, musí jim vyhovět. V opačném případě by se pak obce měly obrátit na Ústavní soud,” uvedl Hollan. Podle brněnského zastupitele a starosty Brna-středu Libora Šťástky už město žádost na zrušení platných povolení na ministerstvo financí podalo. “Bohužel jsme se zatím nedočkali žádné odpovědi,” sdělil Šťástka.

Vážně omezí Brno hazard? (16.12.2011)

Blanenský deník; Břeclavský deník; Hodonínský deník; Vyškovský deník; Znojemský deník – tištěné verze 16.12.2011

Zastupitelstvo města Brna
přijalo minulý týden vyhlášku, kterou zakazuje v Brně hazard. V osmnácti městských částech zcela, a to včetně Brna­střed, Králova Pole a Brna­sever, a v devíti částečně. Původní návrh vyhlášky obsahoval přechodné ustanovení, podle něhož by zde mohly být videoloterijní terminály, elektromagnetické rulety a podobné typy hazardních přístrojů povolovaných ministerstvem financí ještě do roku 2015.
Zastupitelům naše občanské sdružení
Brnění poskytlo informace, že podle současného zákona je možné hazard regulovat ihned, a vyzvali jsme je, ať tříleté přechodné ustanovení z vyhlášky vypustí. To se podařilo. Přímo na jednání zastupitelstva vypuštění tříleté doby navrhli zelení a posléze i brněnský primátor Roman Onderka. Obecně závazná vyhláška regulující hazard tak byla schválena podle dnes platného znění zákona s platností od jedenatřicátého prosince tohoto roku.
Schválení vyhlášky je velký úspěch, ale samo o sobě to neznamená, že hazard z Brna v brzké době určitě vymizí.
Jakmile začne nová vyhláška platit, nejlépe rovnou jedenatřicátého prosince, musí Brno vyzvat ministerstvo financí, ať povolení, která jsou v rozporu s touto vyhláškou, zruší. Ministerstvo financí je povinno se tímto podnětem dle zákona zabývat a musí povolení rušit. Problém je, že ministerstvo financí dlouhodobě zákon o loteriích porušuje, povoluje hazardní přístroje na místech, kde nemají podle zákona co dělat, povoluje je bez omezení částky,kterou na nich lze během jedné hodiny prohrát a povoluje je na nezákonně dlouhou dobu deseti let, ač podle zákona může jen na rok.
Dle nám známých informací se ministerstvo financí ani nyní, navzdory tlaku Veřejného ochránce práv (ombudsmana) i navzdory nálezům Ústavního soudu, do rušení povolení nijak nehrne.
Je proto možné, že Brno bude muset podat k Ústavnímu soudu takzvanou ústavní komunální stížnost. Ta se používá v případech, kdy státní moc (tady ministerstvo financí) neoprávněně zasahuje do samosprávy obcí, která je zaručena Ústavou České republiky.
Ústavní soud k podávání této stížnosti již sám obce vyzval. Aby obec mohla na svém území zaručit veřejný pořádek, ochranu bezpečnosti, zdraví a majetku, má právo regulovat právě i hazard, způsobující silnou závislost, rozpady rodin, sebevraždy, krádeže, vraždy, zpronevěru peněz a podobně. Pokud ministerstvo financí odmítne brněnskou vyhlášku respektovat, poruší tím ústavou zaručená práva obce na samosprávu.
První krok zastupitelé udělali. Zda hodlají hazard regulovat opravdu, to se ukáže až podle následujících kroků. Brno musí vyzvat ministerstvo financí k odejmutí povolení pro hazardní přístroje, a pokud ministerstvo nevyhoví, město podá ústavní stížnost. Až tehdy bude možné říct, zda Brno myslí regulaci hazardu vážně.

O autorovi: MATĚJ HOLLAN, Autor je předseda občanského sdružení Brnění

Město chce bojovat proti hazardu

http://stream1.rta.cz/quality_low/126000/125223.wmv

Je český neziskový sektor závislý na hazardu? (11.12.2011)

http://hollan.blog.respekt.ihned.cz/c1-54168360-je-cesky-neziskovy-sektor-zavisly-na-hazarduWarning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/data/accounts/k/korel/data/www/osbrneni.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentáře nejsou povoleny.