Brnění v médiích v březnu 2012

Které obce zázračně zbohatnou díky hazardu? Podívejte se (6.března 2012) lidovky.cz

http://www.lidovky.cz/seznam-obci-ktere-zbohatnou-diky-hazardu-fp3-/ln_domov.asp?c=A120305_221232_ln_domov_mev

Méně hazardu, méně peněz pro města (6.března 2012) lidovky.cz

Vymýcení heren bude znamenat méně milionů pro obecní rozpočty. Přesto některá města chtějí automaty omezit

PRAHA Za tři roky nenarazíte v Břeclavi na jeden jediný herní automat. Alespoň tak zní slib starosty města Oldřicha Ryšavého.
Pokud k tomu dojde, mohlo by město přijít až o 31 milionů. Takovou sumu jen pro letošek odhadli úředníci
ministerstva financí.
V porovnání s rokem 2010, kdy Břeclav získala “jen” pět milionů, je to enormně vysoký výdělek. Nárůst souvisí se změnou loterijního zákona. Nově se dělí odvody z
hazardu mezi stát a obce.
Ještě loni peníze přerozdělovaly přímo loterijní společnosti. Nárůst peněz je spojen ještě s jednou novinkou – od letoška se musí
hazard danit. I na tom obce profitují. “Vzhledem k napjatému rozpočtu města určitě najdeme vhodné využití těchto peněz,” řekl Ryšavý.
Miliony? No to se ještě uvidí Cheb by měl podle ministerských propočtů dostat letos 43 milionů, před dvěma lety dostal šest. “Tak na to si určitě nepřijdeme, to vám garantuji. Ale doufáme, že něco dostaneme. Ovšem s ohledem na problémy, které kolem
hazardu vznikají, jsme se přesto rozhodli dobrovolně herny omezit i s vědomím, že budeme mít menší příjmy do pokladny,” vysvětlil starosta Chebu Pavel Vanoušek. Od loňska tam automaty vykázali do jedné z okrajových čtvrtí města. Navíc musí zavírat už v pět odpoledne.
“My s žádnými penězi nepočítáme,” hlásil starosta Tábora Jiří Fišer. “Legislativně je to tak neurčité, varoval bych před optimismem,” dodal.
Naopak v Kutné Hoře v peníze věří. “Peníze bychom využili na podporu sportu a sportovišť a na sociální aktivity,” řekl LN starosta Kutné Hory Ivo Šanc. Rekonstrukce by se tak mohl dočkat kutnohorské víceúčelové sportovní hřiště, dokončil by se i zimní stadion. Stejně jako v předchozích letech by na peníze dosáhly i místní sportovní oddíly.
Se změnou legislativy se ale mohou obce dostat do situace, kdy budou zvažovat, zda je lepší
hazard nezrušit a vydělat, nebo se ho zbavit a přijít o miliony. “Změna obce motivuje, aby si hazard ponechaly,” varoval Matěj Hollan ze sdružení Brnění, které bojuje proti hernám. V Brně na sklonku loňského roku odsouhlasili zastupitelé vyhlášku, z níž vypustili kontroverzní tříletou lhůtu, během které mohla být v provozu všechna hrací zařízení povolená ministerstvem financí. Těch je v Brně přes pět tisíc.
Různé automaty, různá povolení Vypuštění lhůty znamená, že od ledna 2012 je tu možnost nařídit okamžité ukončení provozu videoloterijních terminálů.
“Vyhlášku schválili začátkem prosince, ale od té doby se nic neděje,” stěžuje si Hollan.
Instalaci výherních automatů povoluje obecní zastupitelstvo, videoterminály naopak
ministerstvo financí. Ústavní soud ale loni v červnu v případě Chrastavy na Liberecku průlomově rozhodl, že obce mohou kromě normálních automatů regulovat i videoloterijní terminály.
“Na základě toho vznikla v Česku vlna vyhlášek, které chtějí regulovat všechny typy hazardních přístrojů. To ale ministerstvo nerespektuje a odmítá obcím vyhovět,” upozornil Hollan.

Trestní oznámení na úředníky Ministerstva financí (14.3.2012) informacezbrna.cz

http://www.informacezbrna.cz/clanek.php?id=7881

Občanská sdružení podala trestní oznámení na úředníky Ministerstva financí (14.3.2012) ECONNECT

http://zpravodajstvi.ecn.cz/index.stm?apc=zzvx1–&x=2328948

Kalousek pod palbou aneb Týden s hazardem (16.3.2012) Česká pozice

http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/kalousek-pod-palbou-aneb-tyden-s-hazardem

Ministerstvo: hazard v Židlochovicích zůstane (31.března 2012) Brněnský deník

http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/ministerstvo-hazard-v-zidlochovicich-zustane-20120331.html

Komentáře nejsou povoleny.