Brnění v médiích v dubnu 2012

Mladí Brňané radí starostům, jak účinně vymést z měst hazard

(25. dubna 2012, Sedmička)

http://www.sedmicka.cz/hodonin-breclav/article?id=259604

Aktivista: Úředníci ministerstva se scházejí s provozovateli hazardu

(19. dubna 2012, Sedmička)

Brno /V září roku 2011 Ústavní soud potvrdil, že obce mohou regulovat svými vyhláškami výskyt herních automatů, které předtím schválilo ministerstvo financí. Soud tak dal za pravdu obcím, které chtějí hazard vymýtit.

Například Židlochovice u Brna poslaly ministerstvu financí podnět, aby zrušilo platnost provozu herních automatů, ale ministerští úředníci to odmítli. Pokud vedení města na ministerstvo podá stížnost k Ústavnímu soudu, mohlo by dojít k precedentnímu rozhodnutí, na které odpůrci hazardu čekají. Mohlo by totiž vést až ke zrušení všech povolení k provozování hazardních her, které ministerstvo financí vydalo. Aby však došlo k proměně pravidel provozování hazardu, je třeba rozhodnutí Ústavního soudu. Do té doby bude ministerstvo financí hájit svůj právní názor.

Podezřelé známosti?

“Sdružení Brnění posílalo na ministerstvo financí několikrát podněty k přešetření fungování hazardu v Brně, vždy neúspěšně,” říká Matěj Hollan ze sdružení. Nakonec na úředníky podalo trestní oznámení za zneužití pravomoci veřejné osoby. “Z vlastních zdrojů víme, že vysocí úředníci ministerstva financí se aktivně scházejí s provozovateli hazardu,” říká o zákulisí byznysu Hollan.

Ministerstvo financí to však odmítá, stejně jako další nařčení z porušování zákonů. “Důrazně odmítáme, že bychom postupovali v rozporu se zákonem. Ministerstvo financí postupovalo a postupuje podle zákona a vždy respektovalo judikáty soudů,” říká mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Zároveň dodává, že ministerstvo prosadilo novelu zákona, která obcím umožňuje regulovat jak videoloterijní terminály, tak veškerý hazard na jejich území.

“Dále se podařilo prosadit zdanění hazardu a zvýšení jeho odvodové zátěže. Odstranili jsme také neprůhledný systém odvodů na veřejně prospěšné účely, který býval zneužíván. Místo toho se odvádí prostředky do státního rozpočtu a rozpočtů obcí. Díky těmto opatřením mohlo ministerstvo financí zrušit od poloviny října asi dvaadvacet tisíc herních zařízení,” uvádí Jakob. Ministerstvo také posílilo dohled nad loteriemi. “Byla zřízena místa asi 160 kontrolorů, kteří se tématu věnují na plný úvazek. Díky tomu se počet správních řízení za odhalené nedostatky meziročně více než ztrojnásobil,” popisuje další kroky mluvčí ministerstva. Podle něj také ministerstvo financí podle novely zákona zohledňuje při povolování obecně závaznou vyhlášku obcí.

Změny k lepšímu “U povolení vydaných do 1. ledna 2012 zahájí správní řízení o zrušení povolení tam, kde je možno doložit narušení veřejného pořádku. O usnesení vlády se bude na vládě ještě diskutovat,” vysvětluje mluvčí.

Novela zákona zkrátila délku povolení automatů z deseti let na tři roky. Jednalo se o dohodu mezi zákonodárci, Svazem měst a obcí České republiky a zástupci loterijních společností, aby bylo sníženo riziko soudních sporů a mezinárodních arbitráží vyplývající ze zkrácení.

Mluvčí ministerstva však upozorňuje, že při úpravách zákona platí také takzvané přechodné období, které trvá tři roky, než zákon přejde do praxe. /mal/

Mutace – Sedmička – jižní Morava

Rosice na pranýři. Otiskly reklamu na místní hernu

(16. dubna 2012, Mladá fronta Dnes)

»Zprávy z Brněnska Zpravodaj Rosic otiskl reklamu na hernu. Přestože jej platí město a není závislý na příjmech z inzerce. “Je to nemorální,” kritizují za to tamní radnici lidé, kteří bojují proti hernám.

ROSICE Obyvatele Rosic v dubnovém čísle radničního zpravodaje Rosa láká reklama – aby zkusili štěstí v místní herně. Půlstránkový inzerát s obrázkem automatu a rulety je ovšem v přímém rozporu s tím, že se většina obcí snaží hazard na svém území potírat.

“Je to nemorální chování radnice, když prostřednictvím zpravodaje láká lidi, aby hráli automaty. Je to jako otisknout reklamu na pervitin, závislost na automatech je stejně silná,” uvedl Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, které se zabývá bojem proti hernám.

Měsíčník vydává Kulturní informační centrum, příspěvková organizace města. Náklady na zpravodaj, který obyvatelé Rosic dostávají domů zadarmo, hradí město ze tří čtvrtin a zbytek pokryjí příjmy z inzerce. “Je těžké odmítnout inzerenta, pokud není jeho podnikání zakázáno,” vysvětluje šéfredaktor Rosy a místostarosta Rosic Lukáš Volánek. A hájí se i tím, že otisknutím inzerátu zákon neporušili.

Podnikání v hazardu, reklama na něj, a to ani v médiu placeném z veřejných peněz, sice zákon opravdu neporušuje, výhrady k nim ale má i Ústavní soud. “Ve svém nedávném nálezu uvedl, že herny nelze z morálních důvodů považovat za normální podnikání. Městský zpravodaj neměl vydat inzerát na hernu, přece nemusí brát každou reklamu,” tvrdí Hollan.

Podle Volánka by však o tom, jestli inzerát uveřejnit, nebo ne, nemělo rozhodovat vedení redakce. “Co už je za hranou, by se mělo posoudit někde výš. Přál bych si zákon zakazující hrací automaty na území celého státu. Dokud však neexistuje, musí obce žít v kompromisu s těmito podniky,” vysvětluje Volánek. Dnes však díky rozhodnutí Ústavního soudu mají obce právo rozhodovat o hazardu na svém území. Na rozdíl od některých jiných obcí však Rosice nemají vyhlášku, která by omezovala umístění heren. Jen nařizují hernám odvádět každé tři měsíce z provozu výherního hracího přístroje pět tisíc korun.

Zatímco v Rosicích se neodvažují posoudit, co je morálně nevhodné, v dalších městech na Brněnsku považují odmítnutí kontroverzního inzerátu za samozřejmost. “Jedna firma chtěla v našem zpravodaji inzerovat rychlé půjčky. My ale neumíme posoudit, zda jde o seriózní firmu, a v tomto oboru je mnoho lichvářů. Proto podobnou inzerci nepřijímáme,” uvedl šéfredaktor Ivančického zpravodaje Vít Karas. A tvrdí, že by nikdy inzerát na hernu neotiskl. “Naopak bychom rádi veřejnost před hernami varovali. Známe lidi, kteří se dostali do neštěstí kvůli těmto hrátkám,” dodal Karas.

Podobný názor nemají jen v Ivančicích. “Jsem si jistá, že by redakční rada neschválila uveřejnění inzerátu na hazard. Nechceme nic takového podporovat,” řekla šéfredaktorka Šlapanického zpravodaje Jitka Nevrklová.

Inzerát na hernu se v rosickém zpravodaji objevil poprvé, jelikož ve městě vznikla nová herna, která si jej podala. V minulosti se žádná ze dvou dalších místních heren ani nepokoušela dát do zpravodaje reklamu. “Bohužel se podnik v inzerátu profiluje jako herna, i když jde hlavně o restauraci. Z morálního hlediska je zveřejnění inzerátu diskutabilní,” přiznal Volánek.

Vadí vám v obecním zpravodaji inzeráty na hazard či rychlé půjčky? Pište na lukas.valasek@mfdnes.cz

Není (výherní) automat jako automat

(11.dubna 2012, Hradecký deník)

Praha – Na poli výherních automatů to začíná pěkně vřít. Provozovatelé videoloterijních terminálů se tvrdě ohrazují proti dalším mediálním útokům ze strany občanského sdružení Brnění. Spolupracovník sdružení Svatopluk Bartík dokonce v České televizi označil sázkařské společnosti jako “hazardní mafii”.
Domácí loterijní společnosti ze sdružení SPELOS proto na něj podávají trestní oznámení.

Jasná pravidla od státu

“Nikdy jsme se nebránili diskuzi. Nejsme slepí a hluší, abychom nevěděli, že obor našeho podnikání je celospolečensky citlivý. Právě proto jsme ale vždy byli pro,aby stát stanovil jasná a neměnná pravidla pro všechny, kdo se v loterijním světě pohybují. To, co dnes vyhlašuje sdružení Brnění, je ale úplně mimo realitu. Boří to stanovené zákonné podmínky na trhu, poškozuje to dnes nejprůhlednější segment loterijních her a výkřiky o hazardní mafii, to už je opravdu přes čáru,” komentoval poslední mediální aktivitu sdružení Brnění Petr Vrzáň, ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů SPELOS.
Celý spor se točí kolem povolení videoloterijních terminálů. Část zainteresované veřejnosti v čele se sdružením Brnění požaduje, aby obce mohly okamžitě zakazovat provoz těchto herních zařízení, ačkoli je za jasně stanovených podmínek dříve povolil stát zastoupený ministerstvem financí.
Původně dostaly videoloterijní terminály povolení až na deset let. Nedávná novela loterijního zákona podmínky zpřísnila a stanovila zákonem přechodnou ochrannou lhůtu na tři roky.

Novelu zákona respektují

“Jednoznačně respektujeme zákon, byť nás i zmíněná novela postavila do podnikatelsky horší pozice, než bylo původně stanoveno.
Nemůžeme ale připustit, že budeme v dobré víře investovat desítky a stovky milionů do nejmodernějšího zařízení, které dává státu luxus absolutní kontroly provozu v reálném čase přes počítač, a pak nám bude řečeno – nezlobte se, ale původní povolení neplatí, sbalte si to a jděte,” řekl Petr Vrzáň.
Provozovatelé videoloterijních terminálů upozorňují také na zavádějící argumenty lidí, kteří se snaží stůj co stůj tato herní zařízení zakázat. Ti totiž pravidelně hází takzvaně do jednoho pytle klasické automaty právě s videoloterijním terminálem. SPELOS však poukazuje na skutečnost, že jde technicky o diametrálně zcela odlišná zařízení. “Průhlednost provozu těchto zařízení ale samozřejmě něco stojí. Proto bylo logické, že se stanovila určitá pevná doba jejich provozu, aby se investice mohla vrátit. To je přece zcela normální. Pokud se ale teď najednou podmínky změní, tak se samozřejmě musíme bránit. A to už nemluvím o navazujících věcech. Na výrobě terminálů se významně podílí český průmysl, kromě toho samotné loterijní podnikání dává obživu zhruba 40 tisícům lidí,” dodal Petr Vrzáň.

Vyšlo také v: Chrudimský deník; Jičínský deník; Náchodský deník; Orlický deník; Pardubický deník; Rychnovský deník; Svitavský deník; Krkonošský deník

Brnění: Ministerstvo financí povoluje hazard v rozporu se zákonem

(10. dubna 2012, ct24.cz – ekonomika)

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/171701-brneni-ministerstvo-financi-povoluje-hazard-v-rozporu-se-zakonem/

Porušení zákona o loteriích (10.dubna 2012, Česká televize)

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/212411000100410/obsah/198205-mapy-hazardu-v-cesku/

ROZHOVOR: Valenta: Diskusi vystřídal hon na čarodějnice (10.dubna 2012, Zlínský deník)

http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/valenta-diskusi-vystridal-hon-na-carodejnice-20120410.html

Třebíč zakáže hrací přístroje (5.dubna 2012, Třebíčský deník)

http://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/trebic-zakaze-hraci-pristroje-20120405.html

Odstranění jackpotů je dobrá prevence (5.dubna 2012, MFDnes, Zlín)

ZLÍN
Každé omezení reklamy na hazard je dobré. Myslí si to Matěj Hollan z brněnského sdružení Brnění, které se soustředí na potírání hazardu.
Říká ale také, že vyhlášky omezující herny mají platit hned, a ne až za tři roky, jak to chce zákon.
“Jen tak se totiž pozná, jestli chce město skutečně hazard omezit, anebo to dělá jen na oko pro voliče,” naznačil Hollan.

– Jak moc důležité je, aby z ulic opravdu zmizela reklama?

Má to smysl jako prevence hlavně proto, že blikající jackpoty, které upozorňují na milionové výhry, už hráče nebudou přitahovat. Otázka ale je, jak se bude dohoda dodržovat. V Chomutově ji také mají, ale nikdo ji nedodržuje.

– Jde o dobrý přechod ze současnosti do budoucnosti bez heren v centrech, což zajistí vyhlášky?

Ano. Pokud má však ve Zlíně vyhláška platit od roku 2015, tak je to příliš pozdě. Kdo ví, jaké v té době budou zákony. Navíc se změní zastupitelstva měst. Jestli chce Zlín omezit hazard, měl by to udělat hned. Stejně jako Brno nebo České Budějovice. Většině měst se do toho ale nechce, s hazardem bojují jen na oko.

– Pokud by ale vyhláška začala platit hned, skončilo by město u soudu.

To ano, ale vyhrálo by ho.

– Ve Zlíně je kolem 1 200 povolených videoterminálů. Je to příliš?

Jde o šílené číslo. To je v průměru 66 lidí na jeden přístroj, v západní Evropě je to kolem pěti set. Ke snížení počtu automatů by mohlo přispět také to, že vláda přikázala ministerstvu financí, aby dohlíželo na dodržování zákona, podle něhož může být u všech přístrojů maximální sázka pět korun, nikoliv tisíc, jako je tomu v praxi dnes.

Foto:

Mutace – Mladá fronta DNES – Zlínský kraj

Zlín tlačí na herny, ať sklidí poutače. Chce město bez reklam na hazard

(6. dubna 2012, iDnes.cz – Zlín)

http://zlin.idnes.cz/zlin-tlaci-na-herny-aby-se-zbavily-reklam-na-hazard-fst-/zlin-zpravy.aspx?c=A120406_1760292_zlin-zpravy_sot

Město tlačí na herny. Zlín má být bez reklamy na hazard (6.dubna 2012, Mladá fronta DNES – Zlínský kraj)

http://zlin.idnes.cz/zlin-tlaci-na-herny-aby-se-zbavily-reklam-na-hazard-fst-/zlin-zpravy.aspx?c=A120406_1760292_zlin-zpravy_sot

Třebíč zakáže hrací přístroje

(5. dubna 2012, Třebíčský deník)

Chystá se schválení vyhlášky, která má vystrnadit výherní hrací automaty a videoloterijní terminály z území města

Třebíč – Zmizí někdy záplava hracích automatů a videoloterijních terminálů z Třebíče? Pomyslný hřebík do rakve tomuto podnikání a přísunu peněz má zatlouci vyhláška, kterou budou třebíčští zastupitelé schvalovat na schůzi 26. dubna. Vyhlášku navrhuje rada města.

V současnosti v Třebíči funguje 74 výherních hracích automatů, u nichž jsou smlouvy na jejich provozování v dikci radnice. Dále je tu 153 videoloterijních terminálů, které podléhají schvalování ministerstvem financí.

“Pokud zastupitelé vyhlášku o zákazu provozování těchto zařízení přijmou, budou ve městě zakázány všechny automaty, které tu fungují. Ty, které povoluje město, skončí okamžitě, nebo po uplynutí doby, na kterou jsou povoleny, nejpozději do konce tohoto roku. Ty, které povoluje ministerstvo financí podle zákona o loteriích, skončí k 31. prosinci 2014,” konstatoval třebíčský místostarosta Pavel Pacal. Radní si od vyhlášky slibují, že město bude “čisté” počínaje rokem 2015.

V současnosti ročně plyne z provozování výherních hracích automatů do městské kasy okolo pěti milionů korun.

Na dotaz, zda má radnice zmapované všechny automaty, jestli třeba některý hospodský nepodvádí a neprovozuje je na černo, místostarosta Pacal reagoval: “Myslím, že máme přehled o všech. Jsou zaplombované, proběhla jejich fyzická kontrola na místě. Navíc máme zkušenost, že konkurence mezi provozovateli je taková, že pokud by zjistili černotu, hlásili by to.”

V Česku je nejvíc výherních přístrojů na světě na jednoho obyvatele. Proč je tomu tak?

“U nás panuje při povolování hracích přístrojů dvojkolejnost. Část jich totiž povoluje obec a větší část pak ministerstvo financí. Ministerstvo ale u svého povolování v minulosti porušovalo všechny paragrafy, které porušit šly,” říká Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění z Brna.

dokončení na straně 3

Třebíč zakáže hrací přístroje…

dokončení ze strany 1

Sdružení se postupně podařilo zmapovat tento způsob hazardu na převážné části území republiky – vytvořilo jeho mapu. Prostřednictvím webových stránek dělá osvětu u veřejnosti. Podle Hollana ministerstvo financí nerespektovalo vyhlášky obcí. Ignorovalo zákonnou podmínku nastavit přístrojům limity, které zaručí, že za hodinu nelze prohrát více než 2000 korun. Obcházelo ustanovení, které omezuje dobu povolení pro hazardní přístroj na jeden rok. Dalším z porušených částí zákona bylo ignorování míst, kam bylo ze zákona zakázáno hazard povolit. Že může být gamblerství velký problém, dokládá konkrétní případ z Třebíče. Jistý muž prosázel v automatech dva miliony korun. Dostal se do velkých dluhů a přemýšlel, jak je vyřešit. Nakonec začal vydírat movitého souseda, který byl nevěrný své manželce. Dopustil se trestného činu vydírání.

Vynálezcem hracího automatu bývá označován Američan Charles Fey. První litinový výrobek prezentoval v roce 1895. Hrací automaty se rozmohly především díky tomu, že byly jednoduché, nebylo potřeba znát pravidla. Stačilo vhodit minci a zatáhnout páku. Za pár sekund bylo jasné, zda hráč vyhrál, či ne.

Výherní automaty a videoterminály Výherní automat je přístroj, který je samostatný. Maximálně lze do něj vložit na jednu hru 5 korun, nejvyšší výhra je 750 korun. Povolují jej obce. Videoloterijní terminál je přístroj propojený s centrálním počítačem, ten řídí průběh hry. Nemá minimální sázku, hraje se o desítky až stovky tisíc korun. Povoluje ministerstvo financí.

Provozovatelé žalují odpůrce automatů

(5. dubna 2012, Brněnský deník)

Brno, Praha – Válka odpůrců hazardu, ministerstva financí a firem provozujících automaty pokračuje. Po nedávné žalobě brněnského občanského sdružení Brnění proti úředníkům ministerstva financí se i sdružení musí bránit žalobě. Tu na něj podalo Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů. Kvůli výrokům označujícím sázkařské společnosti za hazardní mafii. “To, co Brnění prohlašuje, je zcela mimo skutečnost. Napadá stanovené zákonné podmínky trhu,” uvedl ředitel sdružení Petr Vrzáň. Lidem z Brnění vadí především to, že úředníci ministerstva financí odmítají přezkoumat vydaná povolení k provozu automatů. “Kvůli tomu sedmdesát tisíc automatů funguje nezákonně. Úředníci se dopustili trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,” tvrdí Matěj Hollan z Brnění.

Mapy hazardu zabodovaly.

(4.dubna 2012, www.motejlek.com)

http://www.motejlek.com/mapy-hazardu-zabodovaly

Kalousek nezákonně povoloval hazard.

(4.dubna 2012, Haló noviny)

Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska (TOP 09) nezákonně povolilo v ČR provozování 70 000 z celkem 120 000 hazardních přístrojů. Novinářům to včera řekl Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění.
V ČR je podle Hollana nejvíce hazardních přístrojů na světě. Za tuto skutečnost nese zodpovědnost Kalouskovo ministerstvo, které nerespektovalo vyhlášky obcí, ignorovalo zákonnou podmínku nastavit přístrojům limity zaručující, že za hodinu nelze prohrát více než 2000 Kč, a obcházelo ustanovení omezující dobu povolení pro hazardní přístroj na jeden rok. Dalším z porušených částí zákona bylo ignorování míst, kde bylo ze zákona zakázáno hazard povolit, dodal Hollan.
Vláda před třemi týdny uložila ministerstvu financí, aby změnilo správní praxi týkající se nezákonného rozhodování při povolování výherních automatů v obcích. Ministři tak vyšli vstříc veřejnému ochránci práv, jemuž se nelíbilo, že ministerstvo udělilo licence na provoz hazardních her i v obcích, které na svém území výherní automaty omezují obecní vyhláškou. Jenže sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů před týdnem upozornilo, že pokud ministerstvo pod vlivem ombudsmana zruší vydaná povolení na interaktivní videoterminály, loterijní společnosti v arbitrážích zažalují stát o zmařené investice a ušlé zisky v řádu desítek miliard korun. Podle Hollana za tuto patovou situaci nese plnou odpovědnost ministerstvo financí.

Brnění: MF nezákonně povolilo 70.000 hazardních přístrojů.

(4.dubna 2012, www.finance.cz)

www.finance.cz/zpravy/finance/348082-brneni-mf-nezakonne-povolilo-70-000-hazardnich-pristroju/

MF prý nezákonně povolilo 70.000 hazardních přístrojů.

(4.dubna 2012, Finanční noviny)

http://www.financninoviny.cz/zpravy/mf-pry-nezakonne-povolilo-70-000-hazardnich-pristroju/777423?utm_source=rss&utm_medium=feed

Nové MapyHazardu.cz odhalují nezákonnosti Ministerstva financí

(4.dubna 2012 , BListy)

http://www.blisty.cz/art/62894.html

Herny. “Až 70 tisíc jich jede načerno.”

(4.dubna 2012, Metro – Praha)

http://issuu.com/metro_czechrepublic/docs/20120404_cz_praha

Hazard. Na 70 tisíc automatů je prý nezákonných

(4.dubna 2012, Deník)

http://www.denik.cz/ekonomika/hazard-na-70-tisic-automatu-je-pry-nezakonnych-20120404.html

diskuse: http://www.denik.cz/diskuse/hazard-na-70-tisic-automatu-je-pry-nezakonnych.html

V Česku je až 120 tisíc hracích automatů, ukazují mapy hazardu

(3.dubna 2012, Český rozhlas Radiožurnál)

http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/v-cesku-je-az-120-tisic-hracich-automatu-ukazuji-mapy-hazardu–1040694

V Česku je 70 tisíc hazardních přístrojů nelegálně

(3.dubna 2012, Lidovky.cz)

http://byznys.lidovky.cz/v-cesku-je-70-tisic-hazardnich-pristroju-nelegalne-f7j-/statni-pokladna.asp?c=A120403_124612_statni-pokladna_rka

Jsou hrací automaty u vás v hospodě legálně? Ověřte si to na VELKÉ MAPĚ HAZARDU

(3.dubna 2012, TV NOVA)

http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika/sdruzeni-zaluji-kalouska-kvuli-hazardu-pomozte-odhalit-automaty.html

Kalouskův úřad prý nezákonně schválil 70 tisíc hracích automatů

(3. dubna 2012, Týden)

http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/kalouskuv-urad-pry-nezakonne-schvalil-70-tisic-hracich-automatu_230174.html

Brnění: Z Česka je blikající panoptikum. 70 tisíc automatů MF povolilo nezákonně

(3. dubna 2012, e15.cz)

http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/brneni-z-ceska-je-blikajici-panoptikum-70-tisic-automatu-mf-povolilo-nezakonne-757040

Obce pokračují v boji o absolutním zákaz hazardu.

(3. dubna 2012, Česká televize)

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/170720-obce-pokracuji-v-boji-o-absolutni-zakaz-hazardu/

Brnění podalo trestní oznámení na ministerstvo financí, odmítá hazard

(3. dubna 2012, Česká televize)

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/170755-brneni-odmita-hazard-podalo-trestni-oznameni-na-mf/

Číslo dne 70 (4.dubna 2012, Metro – Praha)

tisíc z celkem 120 tisíc hazardních přístrojů povolilo ministerstvo financí nezákonně.
Včera to prohlásil Matěj
Hollan z občanského sdružení Brnění, které představilo nový portál Mapyhazardu.cz.

Mistři v hazardu

(3. dubna 2012, Deník)

http://www.denik.cz/hoffmanuv_denik/mistri-v-hazardu-20120403.html

Sdružení žalují Kalouska kvůli nelegálním hernám. Jsou i u vás? MAPA HAZARDU

(3. dubna 2012, nova.cz – TN.CZ – ekonomika)

http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika/sdruzeni-zaluji-kalouska-kvuli-hazardu-pomozte-odhalit-automaty.html

Kalouskův úřad prý nezákonně schválil 70 tisíc hracích automatů

(3. dubna 2012, Tyden.cz)

http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/kalouskuv-urad-pry-nezakonne-schvalil-70-tisic-hracich-automatu_230174.html

Židlochovice vyhánějí herny, ministerstvo ale licence nezruší

(2. dubna 2012, Česká televize)

http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/zpravy/170577-zidlochovice-vyhaneji-herny-ministerstvo-ale-licence-nezrusi/

Židlochovice: MF zakázalo rušení heren

(2. dubna 2012, Ekonomika ČT24)

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Boj obcí o absolutní zákaz hazardu pokračuje. Židlochovicím ho zatím komplikuje ministerstvo financí. Svým posledním rozhodnutím totiž okamžité rušení heren zakázalo.

Eliška BUČINOVÁ, redaktorka:

Židlochovice, třitisícová obec, která se snaží na svém území zakázat 50 videoloterijních terminálů. Jedna z heren je přímo naproti úřadu práce a má tu zůstat ještě další tři roky.

Vlastimil HELMA, starosta Židlochovic:

V Židlochovicích se potýkáme se zvýšenou kriminalitou, která je v přímé úměrnosti s počtem automatů u nás, proto jsme se obrátili na ministerstvo financí.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:

To žádost zamítlo. Herny prý zatím musí zůstat. Zákon platící od ledna totiž počítá s výpovědní lhůtou pro každý rušený přístroj.

Tomáš ZÍDEK, náměstek ministra financí:

My vám vlastně zrušíme všechen hazard, ale musíte tři roky počkat.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:

Jenže mezitím vláda na popud ombudsmana nakázala ministerstvu financí praxi změnit a přístroje, které obce nechtějí, zakázat, zjednodušeně řečeno, pokud by Židlochovice zažádali o zrušení hazardu znovu, nejspíš už uspějí.

Tomáš ZÍDEK, náměstek ministra financí:

Jednání vlády nám dalo za úkol z hlediska našich právníků v podstatě postupovat ne úplně v souladu s tím novým zákonem.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:

Obce jen musí prokázat, že hazard narušuje veřejný pořádek a automaty jsou povoleny v rozporu se zákonem.

Matěj HOLLAN, občanské sdružení Brnění:

Podle zákona, když by ho ministerstvo financí dodržovalo, tak nikdy nemohlo povolit přístroje na 10 let.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:

Vládní nařízení se ale vůbec nelíbí provozovatelům herních přístrojů.

Andrej ČÍRTEK, Unie herního průmyslu:

Loterijní zákon jednoznačně říká, že platně povolená vydání jsou chráněná před místními vyhláškami do konce roku 2014.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:

Kdyby totiž zmizely všechny přístroje povolené mimo zákon, jejich provozovatelům by propadly tržby o 20 miliard ročně a tomu se brání. V momentě, kdy ministerstvo financí sebere první licenci na hrací přístroj, jsou jejich provozovatelé připraveni spustit vlnu soudů a arbitráží. Eliška Bučinová a Zuzana Luňáková, Česká televize.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Do Brna zdravím Svatopluka Bartíka, spolupracovníka občanského sdružení Brnění, dobrý večer. Jsme také ve spojení s Tomášem Zítkem, náměstkem ministra financí. I vám pěkný večer. Pane náměstku, proč jste okamžitě rušení her zakázali? Neházíte tím klacky pod nohy obcím?

Tomáš ZÍDEK, náměstek ministra financí:

Okamžité rušení heren podle našeho právního názoru není možné. Prostě zákon říká, že tříleté přechodné období, takže proč okamžité rušení hned.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Zeptám se na to stejné pana Bartíka. Je to možné, nebo opravdu, když se jedná o tu tříroční lhůtu, tříletou lhůtu, tak se to nemůže stát?

Svatopluk BARTÍK, spolupracovník občanského sdružení Brnění:

Je potřeba říci, že zákon zná limit na délku povolení pouze na jeden rok. Bohužel všechny hrací automaty v České republice byly povoleny na tři nebo deset let, ale stalo se tak protizákonně.zároveň § 43 zákona o loteriích jasně říká, že pokud dodatečně anebo v průběhu povolení vyjdou najevo nějaké skutečnosti, podle kterých je potřeba povolení odejmout, tak se tak má stát. Čili to co tvrdí hazardní mafie, respektive i ministerstvo financí, tak je v rozporu se zákonem a není to pravda.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Abychom si ujasnili tento konkrétní židlochovický případ, myslíte si, že je tady na místě okamžité rušení heren anebo ne?

Svatopluk BARTÍK, spolupracovník občanského sdružení Brnění:

Z toho, co jsem říkal a jak jsem se opřel o zákon, ale také o ombudsmana a o dva loňské nálezy ústavního soudu, tak to samozřejmě nejen je možné, ale i nutné.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Pane Zítku, údajně je to nutné, nejen možné, co bude dělat ministerstvo financí?

Tomáš ZÍDEK, náměstek ministra financí:

To, co jsme slyšeli, to jsou prostě účelové výklady, zákona, které opírají o praxi, která je tady funkční už od roku 2005. A týká se tedy jen videoterminálů, netýká se veškerých výherních hracích automatů tak jak bylo řečeno a my jsme v souladu s nálezem Ústavního soudu připraveni rušit přístroje tam, kde komunální sféra nebo ta příslušná obec ve vyhlášce v průběhu minulého roku měla zakázány videoterminály.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

A to znamená, že případ Židlochovic, jak to tam bude pokračovat? Obrátil se už někdo na vás, neobrátil se, co se teĎ bude dít, na co mají nárok nebo nemají nárok?

Tomáš ZÍDEK, náměstek ministra financí:

Židlochovice podobně jako všechny ostatní obce dostanou v nejbližších dnech vyrozumění o tom, jak budeme postupovat, pokud mají vyhlášku takovou, že zakazují videoterminály, tak samozřejmě můžeme přistoupit k rušení těchto přístrojů, problém Židlochovic speciálně ten, že tuhle vyhlášku schválili dva dny před Vánocemi minulého roku, takže účelově již v době, kdy byl dávno zveřejněn současně novelizovaný zákon, který říká, že je tam tříleté přechodné období, takže to je skutečně humbuk, který je z právního hlediska poměrně obtížně řešitelný.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Pane Bartíku, byť sedíte v Brně, nemohla jsem si nevšimnout jistého vydýchnutí a zakroucení hlavou. Znamená to, že pan Zídek nemluví pravdu?

Svatopluk BARTÍK, spolupracovník občanského sdružení Brnění:

Tok co říkal pan Zídek, tak budou poslouchat nějací právníci, tak si musí rvát spolu se mnou vlasy. Protože on argumentuje návrhem zákona, který v tý době nevstoupil v platnost, čili Židlochovice si odhlasovaly v vyhlášku v souladu s tehdejší legislativou, a zejména v souladu s ústavou a ústava dává obcím zaručené právo na veřejný pořádek, čili oni postupovali podle ústavy, respektive podle zákona o obcích a podle platného zákona, ať už dnes nebo tehdy v roce 2011 musí ministerstvo pokud na obec na svoji vyhlášku upozorní, okamžitě zahájit řízení a pokud jsou jednotlivá povolení v rozporu s tou vyhláškou a netýká se to jenom Židlochovic, tak i je musí, jak jsem říkal v předchozím vstupu, pokud vyjdou najevo dodatečně a nebo i v tu chvíli skutečnosti, tak musí ta povolení odebrat.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Zajímá mě ještě jeden aspekt, a sice to, že pokud by ministerstvo financí okamžitě zrušilo automaty, může tím být vystaveno celé řadě arbitráží, to je poměrně častý argument, co si o tom pane Bartíku myslíte?

Svatopluk BARTÍK, spolupracovník občanského sdružení Brnění:

Nikdo se nemůže domáhat prostřednictvím arbitráže stavu, který by byl v rozporu s ústavou, respektive se zákony, čili České republice žádné arbitráže ze strany těch provozovatelů, jejichž automaty jsou povoleny v rozporu se zákony, ministerstvem financí, nehrozí. Paradoxně však hrozí úspěšné arbitráže ze strany gamblerů, kteří mohou část svých zpravidla i mnohamilonových proher uplatňovat jako nárok státu, protože oni vlastně prohrávali sázky mnohonásobně vyšší, dokonce až desetitisícinásobně vyšší na jednu hru, než povoluje stávající platná legislativa. Takže asi takhle k těm arbitrážím.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Pane náměstku ještě vaše stručná reakce.

Tomáš ZÍDEK, náměstek ministra financí:

Tohle to je těžká debata, protože je to otázka střetu dvou právních názorů. Naši právníci se všichni shodují v tom, že postupujeme plně v souladu se zákonem a myslím, že nemá cenu prostřednictvím médií jaksi vysvětlovat právní názory té či oné strany, nechť to udělá případně nezávislý soud.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Já vám děkuji oběma za informace na shledanou, dobrý večer.

Mladí Brňané radí starostům, jak účinně vymést z měst hazard

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/data/accounts/k/korel/data/www/osbrneni.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentáře nejsou povoleny.