Brnění v médiích v listopadu

5. 11. 2012

TISKOVÁ ZPRÁVA: Zeptej se svého úředníka, dokud můžeš

Zdroj: Ceskamedia.cz

Odkaz:  http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=446245

Sedmý listopad – den infožádostí

Piráti vyhlásili 7. listopadu Dnem infožádostí s podtitulem “Zeptej se svého úředníka, dokud můžeš”. Chtějí pomoci svým příznivcům i dalším občanům s podáváním žádostí o informace, které musejí úřady poskytovat. Piráti tím upozorňují na možnosti zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Současně kritizují chystanou novelu z dílny ministerstva vnitra, která by tento zákon výrazně oslabila.

Sedmého listopadu Piráti zahájí informační kampaň za používání zákona 106. “Prostřednictvím sociálních sítí budeme lidem radit jak infozákon používat a budeme je povzbuzovat k podávání žádostí o informace. Kromě toho mezi 11:00 a 19:00 otevřeme v Praze i kontaktní místo, kde budeme lidem radit osobně, a to v čajovně Šamanka poblíž stanice metra I.P. Pavlova (Hálkova 8)”, říká Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů.

Ve snaze změnit novelu z dílny ministerstva vnitra jsou Piráti otevřeni i spolupráci s občanskými sdruženími, která často “stošestku” používají, a s dalšími neziskovými organizacemi. Jedním z lidí, kteří budou sedmého listopadu s vyplňováním žádostí pomáhat, proto bude Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, který má s infožádostmi řadu zkušeností.

Spontánní kampaň proti novele z dílny ministerstva vnitra bude mít pokračování v pátek 9.11. , kdy chystá protestní happening občanské sdružení Pražské fórum (http://www.prazskeforum.cz/).

Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů

9. 11. 2012

Obce nemohou omezovat hazard, kvůli nařízení ministerstva

Zdroj: Moravské hospodářství

OBCE CHTĚJÍ BOJOVAT PROTI HAZARDU. V CESTĚ JIM ALE PARADOXNĚ STOJÍ MINISTERSTVO FINANCÍ, KTERÉ JE VYBÍZÍ, ABY PROTI ZVYŠUJÍCÍMU SE POČTU VIDEOLOTERIJNÍCH TERMINÁLŮ ZAKROČILY.

Přitom ale ministerstvo vyhlásilo tříletou ochrannou lhůtu, během které mohou být v provozu všechna hrací zařízení, která v minulosti povolilo. Aktivisté tvrdí, že ministerstvo si jen na “bojovníka” proti hazardu hraje a ve skutečnosti žádné terminály rušit nechce.
Některé obce dokonce podaly proti nečinnosti ministerstva financí a tříleté lhůtě v loterijním zákonu stížnost k ústavnímu soudu. Například v Židlochovicích na Brněnsku vydali vyhlášku zakazující hazard na celém území města ještě před ministerstvem vydanou ochrannou lhůtou. Firmy ale provozují automaty dál. “Došlo nám oznámení z ministerstva, že přezkoumávají naši vyhlášku,” uvedl starosta Židlochovic Vlastimil Helma. Na ústavní soud, který teprve o stížnostech rozhodne, se obrátily také Klatovy a České Velenice na Jindřichohradecku. Soud už v minulosti postavil místní vyhlášku nad loterijní zákon. Ministerstvo se tím ale neřídí a licence nechce zrušit. Obává se případných soudních sporů.
“Tříletá ochranná lhůta je stanovena zákonem a představuje kompromis zákonodárců, Svazu měst a obcí a provozovatelů z důvodu vyvážení ústavně zaručených práv dotčených stran,” zdůvodnil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Připomněl, že dokonce čtyřletá ochranná lhůta platí také v Rakousku. “Předložili nový návrh zákona o provozování sázkových her, který obsahuje zkrácení přechodného období ze tří let na šest měsíců. Návrh schválila vláda a v tuto chvíli probíhá povinná notifikační procedura s Evropskou komisí o tom, zda je tento návrh zákona slučitelný s právem Evropské unie,” doplnil Jakob.
Podle Matěje Hollana z občanského sdružení Brnění, které bojuje proti hazardu, ministerstvo zájem o omezení automatů předstírá. “Dlouhodobě tvrdíme, že ministerští úředníci mohou být od firem podplacení. Nemáme to ale jak dokázat,” prohlásil.

Podplacení úředníci

Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů (SPELOS) však tvrdí, že Miroslav Kalousek je z hlediska přístupu k hernímu průmyslu nejhorším ministrem financí. “Tvrzení, že by nad tímto segmentem průmyslu držel ochrannou ruku, je zcela směšné,” brání se SPELOS proti tvrzení Brnění, že ministerstvo hazard podporuje.
Současné dění v oblasti loterního průmyslu vnímá například firma SYNOT, která provozuje přibližně čtrnáct tisíc videloterijních terminálů po celé České republice, jako cílenou snahu některých jednotlivců i zájmových skupin tohoto odvětví.
“Jsme přesvědčeni o tom, že v případě přehnané regulace na místo legálních podnikatelů nastoupí “hazardní mafie”. Hazard se bude nekontrolovatelně provozovat dál, a to v takzvaných černých hernách, což ostatně potvrzují zkušenosti z okolních zemí, jako je Ukrajina nebo Polsko. Stát, obce, města ani neziskový sektor z něj však nebudou mít nic,” uvedla mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová.
Přestože platí ochranná lhůta, některá města na Moravě vyhlášku plošně zakazující hazard schválila. “Až uplyne přechodné období, to je v první polovině roku 2015, dojde k úplnému zákazu výherních automatů a dalších zařízení tohoto typu v centru města. Ve zbývajících částech Zlína budou herny fungovat pouze na základě výjimek,” řekl mluvčí Zlína Zdeněk Dvořák.
Nově vyhlášku připravují v Ostravě a Olomouci. Desítky milionů korun vybraných z hazardu města na Moravě směřují do školství, sociální oblasti nebo kultury.

9. 11. 2012

Piráti a senátor Michálek bombardují úřady. Funguje zákon 106?

Zdroj: Ceskapozice.cz

Odkaz:  http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/pirati-senator-michalek-bombarduji-urady-funguje-zakon-106

Reakce na kontroverzní novelu, jež má znesnadnit přístup veřejnosti k informacím: nejvíce se zapotí exekutoři a pražský dopravní podnik.

Do Dne infožádostí, který ve středu 7. listopadu pořádala Česká pirátská strana v reakci na kontroverzní novelu informačního zákona (Zákon 106/1999 o svobodném přístupu k informacím), se zapojil i senátor Libor Michálek. V rámci akce, o níž jsme s předstihem informovali, s podtitulem “Zeptej se svého úředníka, dokud můžeš” Michálek navštívil pražskou čajovnu Šamanka nedaleko stanice metra I. P. Pavlova, kde piráti dočasně vybudovali kontaktní místo.

Zda ochutnal tamní vícenálevovou lahůdku White Monkey sice senátor neprozradil, společně s piráty však naplánoval sérii infožádostí, jejichž cílem bude zmapovat hospodaření veřejných institucí v oblasti právních služeb, mediálního poradenství a reklamy, IT a v dalších bodech, ve kterých má důvodné podezření, že dochází k rozkrádání veřejných prostředků.

Žádosti by dle informací ČESKÉ POZICE měly být podány k 1. lednu 2013. “Celá akce vyžaduje důkladnou právní přípravu. Rovněž počítáme s tím, že úřady budou chtít zodpovězení dotazů zaplatit, tudíž bude nutné sehnat finanční prostředky,” svěřil se místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. Zároveň má radost, že právě boj o “sto šestku” bude jedním z prvních projektů, jež se Libor Michálek z pozice senátora rozhodl realizovat.Informací už bylo dost

Novela zákona číslo 106, kterou připravilo ministerstvo vnitra, má totiž například podle experta na otevřenost veřejné správy a spoluautora aktuálního znění zákona Oldřicha Kužílka paradoxně zejména jeden cíl: přístup k informacím omezit. Což je dle Kužílka naprosto skandální, především proto, že původním záměrem bylo přístup k informacím usnadnit. “Zaměstnanci ministerstva vnitra si jednoduše řekli, že vláda i ministři jsou pomíjiví, a že si tudíž prosadí to, co vyhovuje jim. To je šokující sdělení pro občana,” uvedl Kužílek pro ČESKOU POZICÍ.

Oldřich Kužílek: “Exekutiva občanům sděluje, že nemá svá ministerstva pod kontrolou. Tímto způsobem vzniká obrovský korupční potenciál.”Přístup k informacím se dle něj novelou omezuje na dvou úrovních: zásadním způsobem redukuje samotný okruh informací, které by měly být dostupné, a zároveň komplikuje proces, jak se k nim dostat. Přitom prý obecně platí, že přístup k informacím se musí vyznačovat neformálností a jasnou srozumitelností pro uživatele. Jedná se totiž o uživatelský zákon pro obyčejné lidi.

Novela vyvolává skutečně velký odpor. Dle Kužílka ji kritizuje mimo jiné ministerstvo spravedlnosti, Český telekomunikační úřad i Úřad vlády. Není se čemu divit. “Vláda řekla, že se pojede na sever, a ministerstvo vnitra se nekompromisně vydalo na jih. Exekutiva občanům vlastně sděluje, že nemá svá ministerstva pod kontrolou. Tímto způsobem vzniká obrovský korupční potenciál,” říká expert a dodává, že v případě “sto šestky” politici sdělují občanům následující: Přístupu k informacím už bylo dost. Teď řadíme zpátečku a vy už se moc neptejte!Kdo se nejvíc zapotí

To si logicky nemohla nechat líbit pirátská strana, která transparentnost státní správy považuje za jedno z hlavních témat současnosti. Piráti během středy sesbírali na osmdesát žádostí o informace, a ty prý rozhodně nejsou samoúčelné. “Lidé se ptali na konkrétní kauzy, kde je podezření na korupci. Několik dotazů směřovalo na informace o kamerách a na ochranu soukromí,” prozradil Ferjenčík. Jeho žádost podobně jako žádost předsedy pirátů Ivana Bartoše směřuje do centrály Dopravního podniku hlavního města Prahy, se kterým piráti vedou dlouhodobý spor mimo jiné o smlouvy k SMS jízdenkám a o údaje o nákladech na poradenské služby.

Zdaleka nejvíce žádostí o informace v příštích dnech obdrží soudní exekutoři, piráti se totiž rozhodli obeslat je všechnyBěhem středečního odpoledne piráty přišel podpořit rovněž spoluzakladatel iniciativy Brnění a muzikolog Matěj Hollan, který v kavárně Šamanka odpovídal na dotazy zájemců. Také prozradil, že by v příštích čtrnácti dnech mohl spatřit světlo světa rozsáhlý neziskový projekt, který podávání žádostí o informace značně zjednoduší. Bližší informace však poskytnout odmítnul.

Zdaleka nejvíce žádostí o informace v příštích dnech obdrží soudní exekutoři, piráti se totiž rozhodli obeslat je všechny. “Desítky lidí během jedné hodiny prostřednictvím Facebooku sestavily seznam s několika stovkami jmen, včetně e-mailů na každou exekutorskou kancelář v republice,” vysvětlil Ferjenčík. Ty teď budou muset například odtajnit náklady na provoz svého exekutorského úřadu v minulém roce a výnosy ze skutečně vymožených poplatků anebo informace o celkové vymáhané částce v roce 2011.


10.11.2012

Velká koalice v poločase: bez vize, stabilní, němá k opozici

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Autorka: Eliška Kolínková

Jsou to dva roky, co Brnu vládne velká koalice ČSSD a ODS. V těžkém období, kdy město dostává méně peněz na daních, musí škrtat v rozpočtu. Chybí však jasně vytyčený směr, kam chce koalice město dovést.

BRNO Stabilní spojenectví, kterému však chybí vize a jehož zástupci nemají zájem diskutovat s opozicí. Těmito slovy hodnotí nejčastěji opozice i odborníci velkou koalici ČSSD a ODS. Zítra to budou přesně dva roky, co oranžovo-modří v čele se sociálnědemokratickým primátorem Romanem Onderkou vládnou v Brně.
Podle politologa z Masarykovy univerzity Stanislava Balíka doposud toto spojenectví mělo typické znaky velké koalice: strany si spíš jen rozdělily moc, místo toho aby koalice vznikla kvůli uskutečnění nějakých změn.
“Zásadní přešlap jsem nezaznamenal, v běžných věcech funguje koalice rozumně. Ale chybí jí jasně deklarovaná představa, kam by mělo město směřovat,” zhodnotil Balík.
S tím souhlasí i aktivista ze sdružení Brnění Matěj Hollan. “Stále není jasné, co chtějí v Brně dělat. Silnice by asi opravoval každý,” poznamenal Hollan.

Město nešetří tam, kde by to bylo bezbolestné

Před rokem koalice vytvořila společné programové prohlášení, ani to však nenabídlo jednoznačnou vizi. Jednotlivé pasáže týkající se rozvoje města, dopravy či kultury jsou totiž natolik obecné, že se dají vykládat mnoha různými způsoby.
Až praxe tak ukázala, kde jsou priority vedení Brna. Loni třeba naordinovala koalice drastické škrty příspěvkovým organizacím města včetně divadel, jeslí i domovů důchodců. Chvíli se dokonce mluvilo o tom, že Janáčkova opera bude na sedm měsíců zavřená.
Až po masivních protestech město částečně couvlo a alespoň kulturním organizacím nařízené úspory snížilo. “Nezájem o kulturu je vidět i z odsouvání myšlenky na vybudování koncertního sálu, který před volbami koaliční strany slibovaly,” povzdechl si zastupitel za KDU-ČSL a bývalý náměstek pro kulturu Daniel Rychnovský.
Podle Martina Andera (SZ) se přitom město nesnaží dostatečně šetřit tam, kde by to pro něj nebylo příliš bolestné. “Rozhazovali se peníze na nepotřebné projekty, jako je wellness centrum na Kraví hoře za dvacet milionů korun,” dodal Ander.
Jako další příklad uvádí zrušený tendr na dodavatele elektřiny, kterého chtělo vedení města vybrat v aukci. Třeba v Ostravě tak ušetřili stovky tisíc korun.
Politolog Balík je naopak v hodnocení hospodaření koalice mírnější. “Město musí hledat peníze, které mu kvůli ekonomické situaci a novému rozpočtovému určení daní ubudou. S tím by se těžko vyrovnávala každá koalice,” myslí si Balík.

Brno stagnuje, tvrdí někteří kriticky

Primátor Onderka je naopak s dosavadními výsledky koalice spokojen. Podle něj se už ve svém poločase může pochlubit řadou splněných slibů. “Mám na mysli například úspěšné dokončení opravy vily Tugendhat či zpřístupnění brněnského podzemí včetně unikátní kostnice,” jmenoval Onderka.

Podle Rychnovského jde však jen o projekty, které byly nachystány už za minulého volebního období. “Brno stagnuje,” soudí zastupitel. Přes kritiku opozice nicméně spojenectví obou zdánlivě odlišných stran působí prozatím téměř idylicky a stabilně. Alespoň navenek. Spolupráci si pochvaluje i sám primátor Onderka. “Již po podpisu dohody o koaliční spolupráci jsem konstatoval, že vyjednaná koalice je příslibem stability vedení města,” uvedl primátor, který na spolupráci oceňuje také “její funkčnost, rovnocenné partnerství a konstruktivní dialog”.

Partnerství si pochvaluje i náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). “Koalice je zaběhnutá a sehraná. Je prostým faktem, že početnější většina znamená větší stabilitu. Já hodnotím spolupráci s ČSSD pozitivně,” řekl Kotzian, ačkoliv před dvěma lety nebyl příznivcem velké koalice.
Rozepře se však nevyhnuly ani ČSSD a ODS. Podle Andera je ze zápisů z jednání městské rady evidentní, že jsou mezi koaličními partnery občas spory. “Týkalo se to například prodeje bytových domů, kdy ODS chtěla na seznam privatizovaných přidat víc položek než ČSSD,” uvedl Ander.
Při hlasování na jednání zastupitelstva však koalice drží spolu a schvaluje jeden návrh za druhým, opozici navzdory. “Diskuse s opozicí ohledně důležitých kroků není valná. Koalice se nás snaží stavět před hotovou věc,” popsala Irena Matonohová z TOP 09.

Jak hodnotíte první dva roky velké koalice v Brně?

Martin Ander zastupitel Strana zelených » Dva roky bez vize Koalici drží pohromadě snaha být u rozhodovávání. Jejím nejvýraznějším počinem byly drastické škrty v příspěvkových organizacích města. Byly to dva roky bez vize a jasného cíle.

Jan Kacer zastupitel TOP 09 » Koalice válcuje opozici V kraji se důležité věci projednávají i s opozicí, to v brněnském zastupitelstvu neznáme. Třeba návrh rozpočtu na příští rok jsme loni viděli až ve chvíli, kdy ho projednala rada. Letos to zřejmě bude podobné. Tatáž situace je, i co se týče přístupu k informacím.

Daniel Rychnovský zastupitel KDU-ČSL » Brno stagnuje Koalici hodnotím dost kriticky, a to nejsem z těch, kteří by museli kritizovat za každou cenu. Koalice jen dokončila započaté projekty z minula, nic nového ale neudělala. Brněnská scéna stagnuje, zdravotnictví a kultura jdou dolů.

Irena Matonohová zastupitelka TOP 09 » Zatím mnoho nepředvedli Skoro bych řekla sliby chyby. Koalice toho zatím příliš nepředvedla. Vytvořili sice třeba koncepci kultury za stovky tisíc, tu ale dali do šuplíku a není o ní zmínka. Mělo se s ní dál pracovat. Velká koalice v Brně

Po volbách před dvěma lety se ODS rozhodla spojit s vítěznou ČSSD a primátorem se stal sociální demokrat Roman Onderka (vlevo). ODS přitom mohla vytvořit pravostředovou koalici s lidovci a TOP 09 a získat post primátora pro svého lídra Roberta Kotziana. Velká koalice má 33 zastupitelů z 55.

12. 11. 2012

Dva brněnští architekti byli potrestáni za porušení profesní etiky

Zdroj: PRIMA Family

Moderátorka: Sandra PARMOVÁ

Hosté: Michal JANOTKA, Markéta PRAŽANOVÁ, Pavel ŽÁRA, Matěj HOLLAN, Jaroslav DOKOUPIL

Čas vysílání: 19:10:07

Sandra PARMOVÁ, moderátorka:
Dva brněnští architekti byli potrestáni za porušení profesní etiky. To vše kvůli stavbě obřího nákupního centra v Brně. Jaroslav Dokoupil a Radoslav Kobza podle představenstva České komory architektů prý zásadně pochybili. Pracovali na podobném projektu pro dva klienty s rozdílnými zájmy, ale nepředešli možnému vzniku střetu zájmů. To ale dvojice zásadně odmítá.

Michal JANOTKA, redaktor:
Patří ke špičkám ve svém oboru. Tentokrát prý ale přestřelili. Aspoň si to myslí Česká komora architektů. Podle ní Jaroslav Dokoupil a Radoslav Kobza zásadně pochybili, když vytvořili posudek na stavbu nákupního centra Aupark. Jenže to následně i sami vyprojektovali.

Markéta PRAŽANOVÁ, mluvčí České komory architektů:
Oni současně zastupovali zájmy toho soukromého investora toho Auparku a tím, že zpracovávali pro magistrát územní studii, která měla vést k úpravě územního plánu, tak šlo o velmi závažný krok.

Pavel ŽÁRA, mluvčí brněnského magistrátu:
To není náš problém. My vypisujeme výběrové řízení dle zákona. A vybrali jsme firmu, která nabídla nejlevnější nabídku.

Michal JANOTKA, redaktor:
Podle komory architektů ale měla dvojice předcházet možnému střetu zájmů a o zakázku na zpracování územní studie pro brněnský magistrát se vůbec neucházet. Na podivný případ už přitom dlouho upozorňuje občanské sdružení Brnění.

Matěj HOLLAN, občanské sdružení Brnění:
Jeden to namaloval pro soukromého investora, hypermarket. A druhý to jakože nezávisle posoudil a kupodivu vyšlo, že se tam ten hypermarket hodí. Posuzovali svoji stavbu a tvrdili, že ji posuzujou nezávisle. Nechali si od magistrátu přidělit zakázku a posuzovali svůj hypermarket, což je nesmysl.

Michal JANOTKA, redaktor:
Architekti ale jakákoliv nařčení odmítají a vzkazují: postupovali jsme správně a zvažujeme civilní žalobu.

Jaroslav DOKOUPIL, potrestaný architekt:
Ten náš materiál sloužil skutečně jako podklad pro rozhodnutí, která následně dělá magistrát města Brna. Ten výklad komory je velmi přísný. A myslíme si, že je těžko někoho postihovat za skutek, který se nestal.

Michal JANOTKA, redaktor:
Česká komora architektů si ale stojí za svým. Podle ní se tak dvojice brněnských architektů nesmí tři roky účastnit výběrových řízení na veřejné zakázky. Každý má navíc za porušení profesní etiky zaplatit pokutu 50 tisíc korun. Michal Janotka, Prima FTV.

15. 11. 2012

Jižní centrum zveřejní smlouvy

Zdroj: Brněnský deník

Autor: (čtk)

Vyšlo také v: Blanenský deník; Břeclavský deník; Hodonínský deník; Vyškovský deník; Znojemský deník; Havlíčkobrodský deník; Jihlavský deník; Pelhřimovský deník; Třebíčský deník; Žďárský deník

Brno – Městská akciová společnost Jižní centrum Brno není soukromou firmou, ale veřejnou. Proto podléhá zákonu o svobodném přístupu k informacím. Tak rozhodl Krajský soud v Brně.
Společnost tím prohrála spor s občanským sdružením Brnění. “Požadujeme informace o smlouvě mezi Jižním centrem a slovenskou společností Europark, která má vedle nákupního centra Vaňkovka postavit Palác Trnitá,” popsal jádro sporu Matěj Hollan z Brnění.
Společnost Jižní centrum založilo v roce 1994 Brno a vznikla proto, aby koordinovala revitalizaci území jižně od současného hlavního nádraží.
V představenstvu sedí někteří brněnští politici a zastupitelé. Předsedkyní je sociální demokratka Naděžda Křemečková, jedním z místopředsedů občanskodemokratický starosta Brna­středu Libor Šťástka. Politici tvrdili, že společnost je jejich soukromou firmou, nemusí tedy sdělovat žádné informace.

17. 11. 2012

Za snahou obrat stat o miliardy stojí aktivisté

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Odkaz:  http://slotmarket.cz/za-snahou-obrat-stat-o-miliardy-stoji-aktiviste/

Zájmy Casina Kartáč Group hájí advokát, který figuruje v kauze Diag Human.

Akcionář Casino Kartáč Group, Vlastimil Vyhlídal v ČT uvedl, že zažaluje stát o 3,8 miliard korun. V ruce má už třetí soudní verdikt, který mu to podle něj umožňuje. Vyhlídal požaduje miliardy jako náhradu ušlého zisku za to, že ministerstvo financí nechce jeho firmě povolit provoz internetové rulety s poukázáním na nebezpečnost takových kasin. Vyhlídal svoji kauzu srovnává s případem Diag Human.

„Toto srovnání je skutečně na místě. Pan Vyhlídal totiž podal žalobu na stát ve spolupráci s advokátem Jiřím Oršulou, který je spojen s jednou z největších arbitráží proti státu, a to v kauze Diag Human. Způsob i vedení arbitráže jsou přitom v obou případech podobné,“ konstatoval výkonný ředitel sdružení SPELOS Petr Vrzáň.

Podle Vrzáně je snaha Vyhlídala dalším důkazem toho, že rádoby boj proti hazardu ve skutečnosti slouží úplně jiným cílům. „Především jde o hájení zájmů úzké skupiny kontroverzních podnikatelů a snahu obrat stát o miliardy,“ dodal Vrzáň.

Advokát Oršula spolupracuje s aktivistou Hollanem

Výkonný ředitel SPELOS v této souvislosti upozornil na to, že s Oršulou úzce spolupracují aktivisté z občanského sdružení Brnění v čele s Matějem Hollanem. V červnu se například zúčastnili workshopu Sdružení místních samospráv, kde Oršula nabádal obce k podávání ústavních stížnosti proti zákonnému provozování videoloterních terminálů a výherních hracích přístrojů, které kasinům konkurují. „Jde o jeden ze způsobů, jak si opatřit důkazy, že jeho klientovi vznikla skutečná, nikoliv fiktivní škoda,“ připoměl Vrzáň.

„Upřímně se divím všem institucím i politikům, kteří se dostali do vleku těchto lidí. Je přece naprosto zjevné, že hnacím motorem těchto takzvaných bojovníků proti hazardu jsou pouze masové útoky na legální provozovatele loterií, podpora online kasin a snaha vytáhnout ze státu co nejvíce peněz. Doufám, že si uvedených souvislostí konečně všimnou i kompetentní orgány a zabrání tomu, aby se některé zájmové skupiny spojovaly ve snaze připravit stát o peníze,“ uzavřel Vrzáň.

MF: Rozsudek není pravomocný

„K dnešnímu dni má firma tři soudní rozhodnutí, kdy to soudy ve správním řízení vrátily rezortu financí, protože rozhodl chybně,“ tvrdíl Vyhlídal. Rozsudek městského soudu však podle Jana Řeholy z ministerstva stále není pravomocný a úřad proto zřejmě podá kasační stížnost. Vyhlídal argumentuje tím, že internetové hry v Česku už několik let beztrestně nabízejí zahraniční firmy a kurzové sázky na síti stát povolil i českým firmám. Ministerstvo ale tyto výhrady neuznává.

Přečtěte si také: SPELOS: Brnění a Oršula chtějí od státu miliardy

Komentáře nejsou povoleny.