Brnění v médiích v únoru 2012

Herny vyhláška úplně zavře. Někde nechá po kusu (6.února 2012) Teplický deník

http://teplicky.denik.cz/zpravy_region/herny-vyhlaska-uplne-zavre-nekde-necha-po-kusu.html

Ministerstvo hazardu (12.února 2012) ČT1

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/212411058250212/video/

Cesty za českou korupcí (16.2.2012) ČT24

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10252839638-hyde-park-ct24/212411058080215-hyde-park/

Zažalovat ministerstvo (20.2.2012) Právo

Občanské sdružení Brnění vyzvalo ombudsmana k podání žaloby ve veřejném zájmu na ministerstvo financí, aby zrušilo povolení na provozy hazardních hracích přístrojů. Žalobu ve veřejném zájmu – kdy vzniká škoda společnosti, jako celku – může ombudsman od 1. ledna. Dle Brnění se ČR dostala do situace, kdy má dle odhadů několik set tisíc závislých či problémových hráčů. Gambler přitom negativně ovlivňuje 10 až 15 lidí ve svém okolí a s patologickým hráčstvím se pojí zpronevěry, podvody, krádeže, loupeže, vraždy…

Brno porušuje lidská práva  (21.2.2012) Blanenský deník, Brněnský deník

Brno– Když se s námi soudíte, nedostanete ani korunu. Tak si lze vyložit loňské rozhodnutí brněnských radních, kteří upravili pravidla pro udělování dotací na podporu ekologické výchovy. Peníze předem odmítají dát organizacím, které se s městem soudí. Podle ministerstva spravedlnosti to je v rozporu s ústavou.
Na stát se v této věci obrátilo občanské sdružení
Brnění. “Není možné, aby instituce, které často upozorní na protizákonné jednání města, měly pykat za to, že dohlížejí na dodržování zákona,” objasnil člen sdružení Matěj Hollan.
Ministerstvo mu včera dalo za pravdu. V odpovědi, jejíž kopii má Deník Rovnost k dispozici, poukazuje na to, že schválená pravidla jsou nezákonná. “Ministerstvo dospělo k závěru, že pravidla stanovená městem Brnem pro poskytování dotací jsou v rozporu s částí ústavy týkající se Listiny základních práv a svobod,” uvádí se v dokumentu.

Bez nároku

Například sdružení Brnění by tak podle usnesení radních nemělo na případnou dotaci nárok, protože vede soudní spor s Brnem kvůli městské akciové společnosti Jižní centrum. “Neuspěli jsmeuní totiž s žádostí o informace. Podle nás se ale na ni vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím,” tvrdil Hollan. Další z organizací, která podle pravidel brněnského magistrátu nemá na dotace nárok, je občanské sdružení Nesehnutí.
To vede s městem řadu sporů kvůli rozhodnutím stavebních úřadů a upozorňuje na jejich pochybení.
Dokument ministerstva spravedlnosti včera přijal i brněnský magistrát. “Nyní musíme jeho znění důkladně rozebrat. Ministerstvo nás požádalo o další podklady. Až poté můžeme navrhnout nějaké změny,” sdělil mluvčí magistrátu Pavel Žára.


Brno jedná protiústavně, vzkázalo ministerstvo vnitra (21.2.2012) Mladá fronta Dnes

BRNO Vedení města se bude muset opět zabývat pravidly pro přidělování dotací, které loni v září schválila rada města. K těm, kteří upozorňovali, že magistrát nemůže z uchazečů o peníze města automaticky vyškrtnout své kritiky, se totiž přidalo i ministerstvo vnitra. A to bude požadovat, aby město kontroverzní vyhlášku změnilo.
Příčinou rozepří je nové ustanovení, podle kterého nemůže o dotace žádat nikdo, kdo vede s městem soudní spor. A to i v případě, že se dotyčný člověk či organizace u soudu domáhají svých zákonných práv.
“Taková pravidla jsou ale v rozporu s Ústavou a Listinou základních práv a svobod,” tvrdí ministerstvo ve zprávě, kterou k novým pravidlům vydalo.
Například v Listině základních práv a svobod se totiž píše, že “nikomu nesmí být způsobena újma na právech pro uplatňování jeho základních práv a svobod.” Ministerstvo tak dalo za pravdu občanskému sdružení
Brnění, které se s Brnem soudí o utajované informace o tom, jak město nakládá se svými pozemky v okolí hlavního nádraží. A právě v souvislosti s tímto sporem se Brnění obrátilo na ministerstvo vnitra a nyní zveřejnilo jeho stanovisko.
Co se nyní bude se spornými pravidly dít, není jasné. Na magistrát totiž dokument z ministerstva ještě nedorazil. Podle náměstka brněnského primátora Olivera Pospíšila ale může město stanovisko ministerstva využít ve svůj prospěch.
“Určitě se nám bude hodit při argumentaci proti postoji Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Kvůli obdobnému pravidlu ho totiž nemůžeme žádat o majetek, pokud vedeme soudní spory se státem,” vysvětlil Pospíšil.

Úspěšné obce inspirovaly ty, které se automatů snaží zbavit (22.2.2012) Česká televize

http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/zpravy/165479-uspesne-obce-inspirovaly-ty-ktere-se-automatu-snazi-zbavit/

Brno chce vyhnat z ulic herny. Hledá způsob, jak na to (23.2.2012) Mladá fronta Dnes

http://archiv.newton.cz/mf/2012/02/23/5926f1c67004cc625490a28a911c8e58.asp


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/data/accounts/k/korel/data/www/osbrneni.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentáře nejsou povoleny.