Brnění v médiích v září

03.09.2012

1. Kdo tady žere děti

Skóre: 0.99

Název: Kdo tady žere děti

Zdroj: Respekt

Datum: 03.09.2012

Str.: 30

Zpracováno: 03.09.2012 04:12:41

Náklad: 26526

Ročník: 23

Číslo: 36

Rubrika: O kom se mluví

Autor: IVANA SVOBODOVÁ

Odkaz:  http://respekt.ihned.cz/

ISSN: 0862-6545

Jazyk: cz

Oblast: Časopisy – ekonomika a politika

Zkratka oblasti: CE

Zkratka zdroje: CERE

Identifikace: CERE20120903010020

“Profesionální občan” Matěj Hollan mění svět

Ty čtyři barové stoly před hospodou U Poutníka v centru Brna tu podle úředního razítka nemají co dělat. V parném srpnovém odpoledni u nich přesto postává asi desítka štamgastů s pivem a kontroly z radnice, která rozhodla, že tahle hospoda prostě nebude mít zahrádku, s tím nic nezmůžou. Stoly na nádvoří u pivnice jsou totiž oficiálně “petiční”: na každém z nich leží kromě rozpitých půllitrů podpisové archy požadující umístění oněch stolů, které tu už jsou. Právě sledujeme jeden z dalších kousků Matěje Hollana – mladého muže, který před časem rozhýbal Brno jako málokdo před ním a jehož vliv dávno překračuje hranice moravské metropole.

Hodnota Brna

Matěj Hollan vyhodnotil loňský zákaz zahrádky u své oblíbené pivnice jako šikanující, všude kolem v centru města jich bylo povoleno plno a rozhodnutí úřadu nebylo pořádně vysvětleno, a tak začal vymýšlet, jak se s ním popasovat. Podíval se do paragrafů a nakonec způsob, jak se úředníkům postavit, našel v podobě zmíněné petiční akce. “Když si je člověk jistý, že má pravdu, neexistuje důvod, aby prohrál,” říká sedmadvacetiletý muzikolog. Jeho know-how pro boj s úřady a institucemi působí jednoduše, ale v Česku je novátorské: kromě expertních argumentů se zde nasazuje humor a satira. Momentálně má Hollan našlápnuto zrušit v zemi spoustu heren, před pár dny mu kvůli tomu v poště přistál e-mail s pozváním k ministru Kalouskovi. Hollan dlouhodobě kritizuje jeho přístup k hazardu a o setkání s politikem, který podle něj může za nešťastné rodiny gamblerů, hodně stál. Ministrovi jede říct, že je “buď blbej, nebo uplacenej, protože třetí možnost neexistuje”.
Kudrnatý blonďák byl aktivní ve veřejné sféře od útlého mládí. Už v devatenácti letech sbíral podpisy proti nápadu brněnských politiků posunout vlakové nádraží v miliardovém projektu o kousek vedle, než stojí teď. Za posledních pár let zorganizoval v Brně se svým sdružením Brnění úspěšné tažení proti zbudování podzemních garáží na Zelném trhu v místech nejkvalitnějšího spletence chodeb brněnského podzemí a stojí i za historicky nejkratším trváním městské vyhlášky. Rozhodnutí, že v centru Brna nesmějí hrát pouliční muzikanti, po davovém srocení Brňanů s všemožnými hudebními nástroji hned na příštím zasedání vyděšení zastupitelé raději zrušili.
Do širšího povědomí vstoupil coby “profesionální občan” loni. S kamarády založil web s názvem Žít Brno, který si “vypůjčili” od brněnského magistrátu. V reakci na spornou zakázku za 600 tisíc korun, v níž se město snažilo najít své “verbální priority” a jejímž jediným výstupem byl právě slogan “Žít Brno”, si Brňané klepali na čelo. Matěj Hollan s přáteli ten pocit dovedl až ke stránce, na níž si dělá s kamarády legraci z politiků. Město tu přejmenovali na Krno s vysvětlením, že Koncepce (K) je typičtější brněnská hodnota než Blízkost (B), již magistrát coby hlavní prioritu ztotožnil s písmenem B v názvu obce. Krno dnes svému městu říkají lidé v běžném hovoru na ulici. “Je to silnější než politici. Kdybychom měli proti sobě vtipné lidi s nadhledem, bylo by to těžké, ale takhle to jde dobře,” říká tiše Matěj Hollan a uždibuje v kuchyni svého bytu z talířku nakrájenou mrkev a ořechy.
S podobiznou Leoše Janáčka na triku působí vcelku plaše a je dost těžké si představit, že tohoto mladého muže s dětským výrazem v modrých očích považuje za svého největšího nepřítele třeba česká hazardní lobby. Nesnášenlivá vyjádření na jeho adresu na stránkách sdružení provozovatelů heren jsou každopádně znamením, že soupeři jeho tažení proti přemnoženým loterijním automatům nepodceňují. Ostatně jde o téma, při němž Hollan obratem zvážní a kvůli němuž cestuje do Prahy za Miroslavem Kalouskem. Občanské sdružení Brnění, které Hollan vede a pracuje v něm za svůj jediný oficiální příjem osm tisíc korun měsíčně, vzalo téma hazardu do rukou loni v červnu s velkou energií. Nejdříve vyrobili takzvané mapy hazardu, na nichž lze na internetu najít, kde jsou ve městech a obcích umístěny herny. Mapa odhaluje, že jsou často v sousedství škol, kde nemají podle zákona co dělat, či v sociálně vyloučených lokalitách, kde podporují bídu a lichvu. Nedávno rozeslalo Brnění manuál všem obcím v zemi, v něm vysvětluje, jak se účinně bránit “Kalouskovu” zákonu, který, jak známo, komplikuje obcím možnost regulovat hazard v ulicích.

Mít právo

Třicet starostů už se Hollanovi ozvalo a žádají o další spolupráci, čtyři města – České Velenice, Židlochovice, Klatovy a Frýdlant nad Ostravicí – dokonce podala na ministerstvo financí stížnost k Ústavnímu soudu. “Na Matěje Hollana jsme se obrátili kvůli jeho zkušenosti a velké znalosti té věci. Má jasnou představu, jak by měl být hazard regulován, odborné argumenty, jde za tím naplno a není líný,” hodnotí vlastnosti, které z brněnského aktivisty dělají úspěšného člověka, starosta Velenic Jaromír Slíva. A zdá se, že Hollan je na jednání s Kalouskem naplánované na půli září opravdu pečlivě připraven: z rukávu sype nezákonné praktiky, které se v Česku ustálily kvůli výjimkám udělovaným ministerstvem financí. “Kalousek se zkrátka chová, jako by byl pasen hazardem, jinak si to neumím vysvětlit. A protože to neumím jinak vysvětlit, tak mám právo to takhle říkat,” vysvětluje Hollan.
Kroky ministra Kalouska sleduje pečlivě i v jiných oblastech – když se místopředseda TOP 09 bránil vydání své stranické kolegyně Vlasty Parkanové k trestnímu řízení kvůli předraženým letounům CASA a zdůvodňoval to estébáckými praktikami policie, neodpustil si Hollan šprým na jeho adresu. Na internetu svým početným fanouškům oznámil, že si Kalousek nechal vyjet seznamy všech občanů, kteří s vydáním Parkanové souhlasí, a bude je obvolávat ze svého mobilu, tak ať nezapomenou pana ministra slušně pozdravit – a připojil Kalouskovo soukromé číslo. Lidé pak – alespoň
podle reakcí na Facebooku – ministrovi houfně psali a volali. “Je to pro občany dobré pro uvolnění frustrace, moci zavolat nejlepšímu ministrovi hazardu, který tu straší společnost estébáckými metodami,” usmívá se mladý otec, zatímco okolo stolu prochází jeho partnerka Hana s tříměsíčním Jáchymem Modřejem na rukou.

Poněkud protivný

Lidé z Hollanova okolí ho hodnotí jako ranaře s rychlým názorem na věc, který se moc neohlíží nalevo ani napravo. Prostě se rozhodne a jde. A zpravidla má všechny trumfy v ruce – spojí se s experty, nastuduje vše potřebné a jeho energie není k zastavení. Spoustě lidí leze na nervy – a nejde jen o politiky. Spolužáci z vysoké školy na něj vzpomínají jako na kluka, který si bral slovo vždy, kdy to šlo, chrlil názory “proti davu” a pouštět se s ním do debaty prý nebylo nic přitažlivého. “Zaujal hned na úvodním soustředění v prvním ročníku, když se mluvilo o brněnské kultuře. Stoupl si a začal hodnotit, co viděl a slyšel a co bylo strašné a co báječné,” vzpomíná učitel z muzikologie Jan Špaček, dnes už Hollanův kamarád.
Matěj Hollan zároveň nevykazuje znaky některých občanských aktivistů, kteří se po letech na scéně prakticky neumějí bavit o ničem jiném než o své výlučnosti ve vztahu ke společnosti. Se stejnou vášní jako o regulaci hazardu vypráví o druzích piva, o jejich výrobě a rozdílech mezi nimi, přidá žebříček svých nejoblíbenějších a doloží ho argumenty o “stylu” piv. “Uznávám, že jsem dřív býval trochu protivný, s věkem se to spíš spravuje,” říká Hollan. “Trochu protivný” byl nepochybně ve Straně zelených, z níž před dvěma lety vystoupil. Když se mu zdálo, že brněnští zelení v čele s náměstkem v magistrátní koalici Martinem Anderem málo bojují proti plánovanému odsunu nádraží, zorganizoval přes noc rebelskou výzdobu chodníků před sálem, kde měli zelení o víkendu sjezd. “Odsuňte Andera,” stálo v několika grafických variantách na dlažbě ulice. S léty se ale radikálnost obrousila a Hollan dnes s brněnskými zelenými už zase kamarádí, jak říká. “No, blízcí přátelé asi nikdy nebudeme, ale spolupracovat spolu na důležitých tématech dokážeme,” potvrzuje Martin Ander, nyní opoziční zastupitel. Letos zelení s Hollanem například vymýšleli, jak reagovat na další “odsouvací” snahy města.
Sebejistota a víra ve spravedlnost a transparentnost, která podle Matěje Hollana v české společnosti zakořeňuje natolik, že už nepůjde nikdy zastavit – to všechno jsou akcenty, jimiž Hollan evidentně uhranul minimálně publikum své generace. Je zřejmé, že přesně ví, co říká a dělá. I zdánlivé úlety má dobře promyšlené – když mu politik nebo úředník nechce podat informace o smlouvách či zakázkách, třeba s odkazem na obchodní tajemství, od Hollana se na blogu dozví, že “krade, lže a žere malé děti”. Pokud by jej politici zažalovali, je si jist, že vyhraje. A sype z hlavy příklady vyhlášek, smluv a zákonů, které “smrdí” natolik, že je nutné – a podle Hollana beztrestné – na jejich strůjce provokativně upozornit.

Tohle prostě vím

Je toto všechno dlouhodobě možné dělat za osm tisíc měsíčně? Zvlášť když se člověk stane otcem a zakotví v rodině? Zatím to prý jde, a to právě i díky široké komunitě aktivních lidí v Brně, kteří se tu navzájem znají a kamarádí. Po narození syna se tak na stole v kuchyni sešly dupačky a trička na několik měsíců dopředu, novopečení rodiče zatím za oblečky díky darům utratili jen pár stovek. Ale není to žádná výhra a Hollan plánuje další práci. Pro Protikorupční platformu, zahrnující sdružení jako Ekologický právní servis či Transparency International, začíná za dalších osm tisíc měsíčně vymýšlet kampaně.
“Do smrti kolem hazardu a korupce rozhodně tajtrlíkovat nemíním. Uvidím, co bude dál. Možná se budu věnovat tematice globálního oteplování, je to důležité téma, v němž sice nemohu vědecky bádat, ale chápu ho a umím vysvětlovat,” uvažuje profesionální občan Hollan. Ve stejném oboru pracuje v Akademii věd ČR jeho otec, hvězdář, fyzik a expert na problematiku noční přírody. A z téhož prostředí pochází i Hollanova žena Hana – s Matějovou matkou, která stojí za uzákoněním zákazu fosfátů v pracích prostředcích, dřív pracovala v ekologickém institutu Veronica.
Logická otázka dne zní, zda Matěj Hollan nakonec neskončí v politice. Představa, že spolupracuje s někým, kdo chce něco jinak než on, je ovšem příliš divoké. “Ve stranické politice být nemůžu, to jsem zkusil a bylo to tam na mě moc pomalé a opatrné,” říká Hollan. A řídit město, když vám do toho mluví ještě někdo z jiných stran, podle něj skutečně taky nejde. Takže když do politiky, tak prý jedině s Žít Brno, a jedině tehdy, když by to uskupení získalo ve městě většinu. “Nesmějte se, to není nesmysl,” mírní zdravou skepsi Hollan. “S důvěryhodností, názorem a humorem se prorazit dá. Vím to.” Q

“Kdyby byli politici vtipní lidé s nadhledem, měli bychom to těžké.” (Matěj Hollan)

kresba pavel reisenauer

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

2. Ztratily se miliardy, navždy zapomeňte

Skóre: 0.91

Název: Ztratily se miliardy, navždy zapomeňte

Zdroj: Hospodářské noviny

Datum: 03.09.2012

Str.: 5

Zpracováno: 03.09.2012 04:14:35

Náklad: 45065

Ročník: 56

Číslo: 171

Rubrika: ČESKO

Autor: Marie Valášková, Vojtěch Blažek

Odkaz:  http://www.hn.iHNed.cz/

ISSN: 0322-7774

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCHN

Identifikace: DCHN20120903010016

Z hazardu čtrnáct let odtékaly peníze na dobročinnost Těžko je někdo vymůže zpět, policisté řeší jen zlomek případů

Dnes už nikdo nezjistí, jestli tehdy zapracovali hazardní lobbisté, nebo jestli prostě jen poslanci v roce 1998 neodhadli, co může následovat. Zkrátka, stalo se: čtrnáct let v Česku herny, loterie a kasina posílaly podle zákona velkou část svých výtěžků na dobročinné účely.
Skutečnost? Jen HN za poslední tři roky, kdy se tématu hazardních odvodů podrobně věnují, vypátraly desítky podezřelých případů. Takových, kdy až desítky milionů končily v kapsách pochybných sdružení a firem.
A přestože od roku 1998 poslanci i zodpovědní úředníci věděli, že miliardy určené na kulturu, sport nebo přírodu pochybně odtékají, nikdo dlouhá léta nezasáhl. Dnes smířlivě radí: Zapomeňte, vždyť podle nového zákona už hazard od ledna 2012 o výsadu rozdělovat podle svého uvážení balík dobročinných peněz přišel.
“Podvody jsme předpokládali” HN v uplynulých dnech v seriálu o posledním roce hazardních odvodů například zjistily, že sportovní sdružení Mekus vyinkasovalo od kasinových a loterijních firem skoro čtvrt miliardy – aniž jsou jeho zástupci ochotni zveřejnit, kde peníze přesně skončily. Nebo popsaly, jak hazardní společnost Net and Games věnovala 40 “dobročinných” milionů na stavbu soukromého domova pro seniory.
Jak se ale vlastně zrodila obrovská výsada hazardu neplatit daň z příjmu a místo toho odvádět až 20 procent výtěžku na charitu? A hlavně: proč nikdo nekontroloval, kam firmy peníze posílají?
V roce 1998 sepsala skupina poslanců novelu loterijního zákona, která do té doby ne zrovna významné odvody na veřejné dobro zvyšovala až třikrát (nejvíc pak dosáhly v roce 2010 – skoro 3,7 miliardy) a rozvrstvila výši odvodů podle velikosti firmy. Ale zároveň v zákoně nebyla jediná pojistka, aby hazard nemohl peníze směrovat do neprůhledných spolků.
“Podvody jsme předpokládali, ale čekali jsme, že na ně dohlédne ministerstvo financí,” vzpomíná spoluautor novely Jiří Hofman z ČSSD. “Tehdy si všichni mysleli, že kontrola bude dostatečná,” tvrdí Zdeněk Barták ze sdružení hazardních firem UNASO. Přinejmenším už ale od roku 2003 začaly prosakovat informace, že některé nadace, do nichž proudily dobročinné peníze, nejsou čisté.
A když už to před dvěma lety vypadalo, že hazard bude muset podrobně zveřejňovat, koho obdaroval, a písemně stvrdit, že nejde jen o malou domů, zasáhl prezident Václav Klaus: zákon vetoval v předvolební době, kdy ho už nemohla sněmovna přehlasovat.
Politici odkazovali na příslušný odbor ministerstva financí, úředníci se bránili, že jsou zahlceni papírováním, a že tedy nestíhají odvody na dobročinnost kontrolovat. “Sami intenzivně po podvodech nepátráme, ale když se na nás obrátí policie, tak spolupracujeme,” ujišťuje Karel Korynta, šéf státního dohledu nad loteriemi.
Ministerstvo financí začalo alespoň od roku 2009 vyvěšovat na web přehled obdarovaných sdružení a nadací. “Upozornit na to byla jediná možnost. My nemůžeme přijít do nadace a ptát se, co s tím udělala,” říká náměstek ministra financí Petr Zídek. Nově už to ani není potřeba: hazard od letoška o své privilegium přišel, místo odvodů začal platit běžné daně.
Vyšetřuje se. Zatím bezvýsledně Policii zároveň zastřený hazardní byznys nikdy pořádně nezajímal. Vyšetřuje jen zlomek případů – například desítky milionů pro sdružení Brána Kapura, které údajně pomáhalo cizincům, ale nikdo o něm nikdy neslyšel.
A naposledy dvě trestní oznámení finančně-analytického útvaru ministerstva financí, který přes bankovní transakce dohledal, že firmy Merkur Casino a Helvet Group nechaly podezřele odtéct 300 dobročinných milionů. Po půlročním vyšetřování ještě nikoho neobvinili.
Naopak protikorupční detektivové odložili případ lékárny, která vznikla za 2,5milionový příspěvek od hazardu. Synem majitelky není nikdo jiný než Pavel Němec – někdejší poslanec za ČSSD a bývalý šéf loterijního odboru na ministerstvu.

PENÍZE Z HAZARDU

Odvody hazardu na dobročinnost (v mld. Kč)

2006
2,419

2007
2,720

2008
3,619

2009
3,036

2010
3,688

2011
3,462

Příklady případů, které HN vypátraly

NEJBOHATŠÍ SPORTOVCI

Za poslední čtyři roky přiteklo do sdružení Mekus 236 milionů – většinou na sportovní účely. jaké akce sdružení pořádalo, kam peníze přeposlalo a jaké částky to byly, ale není možné zjistit. Zástupci sdružení jen vzkazují, že se o přesných číslech nebudou bavit.

VEŘEJNÉ BLAHO SOUKROMNÍKŮ

Hazard dal miliony i na čistě komerční projekty. tedy tam, kde mají na majitele kasin a heren dobré kontakty. vydavatelství Naše vojsko si v roce 2010 připsalo 18 milionů, soukromá Základní škola Da vinci u Prahy 4 miliony, privátní zubní klinika z václavského náměstí pak 600 tisíc. Přitom je sporné, jaký tyto dotace měly veřejně prospěšný smysl.

MAGNÁTI BUDOU LYŽOVAT

loterijní magnáti Milutin Perič a Petr Masojídek poslali 60 milionů na stavbu nového skiareálu na Plešivci v Krušných horách a na opravu místního hotelu. Hotel i skiareál jsou přitom přes jiné firmy napojeny právě na oba podnikatele. Místo veřejně prospěšných účelů tak Perič s Masojídkem financují vlastní byznys.

SENIOŘI ZA DESÍTKY MILIONŮ

lidé napojení na hazardní firmu Net and games si koupili za 10 milionů korun opuštěný hotel v beskydech. Údajně z něj chtějí udělat domov důchodců. Existuje však podezření, že nejde o veřejnou dobročinnost – ale o ryzí byznys. stejná hazardní firma pak poslala loni 40 milionů na další podobný projekt.

LÉČBA RAKOVINY VYNÁŠÍ

společnost onkocet čechy dostala od hazardu 41 milionů. částečně je použila na propagaci přístroje pro zjišťování rakoviny, ale přední odborníci nevěří, že funguje. společnost si také za odvody koupila penzion v Krkonoších.

Foto:

O autorovi: Marie Valášková, Vojtěch Blažek, autori@economia.cz

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

3. Na penězích z hazardu obce na Domažlicku zatím nezbohatly

Skóre: 0.87

Název: Na penězích z hazardu obce na Domažlicku zatím nezbohatly

Zdroj: denik.cz

Datum: 03.09.2012

Zpracováno: 04.09.2012 05:19:12

Číslo: 247

Rubrika: Plzeňský kraj

Odkaz:  http://www.denik.cz/plzensky-kraj/na-penezich-z-hazardu-obce-zatim-nezbohatly-20120902-kl7e.html

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZ68

Identifikace: YZ6820120903010042

Domažlicko – Domažlice zatím z loterií získaly 3,5 milionu korun, stejná částka by měla přijít i v září. Milionové částky navíc do obecních rozpočtů slibovala novela loterijního zákona, která přesměrovala část výtěžku z hazardního průmyslu právě obcím.

Radnice mají z těchto peněz dotovat sportovní, sociální a kulturní aktivity, na které do konce loňského roku přispívaly přímo loterijní firmy.

“Do této chvíle jsme zatím dostali 3,5 milionu korun, což je stejná částka, kterou jsme loni sami vybrali na poplatcích za automaty,” konstatoval domažlický starosta Miroslav Mach. Původní propočty ministerstva financí z počátku roku odhadovaly, že Domažlice z výtěžků loterií získají 16 milionů.

Dosavadní přijaté peníze jsou poplatky za první čtvrtletí. Zhruba stejná částka za druhý kvartál by měla na účet města dorazit během září.

“Peníze za třetí čtvrtletí přijdou v prosinci, proto s nimi reálně letos už nemůžeme počítat,” konstatoval Mach. Peníze na účty obcí dochází postupně z různých finančních úřadů podle toho, kde má sídlo firma, která provozuje loterie v daném městě.

“Jaký bude příjem z loterií do našeho letošního rozpočtu, nedokážeme odhadnout,” uvedl bělský starosta Libor Picka. Na tamní radnici se, podobně jako na většinu ostatních, obrací sportovní, kulturní či sociální organizace s žádostmi o finanční podporu, kterou dříve získávali formou darů přímo od loterijních firem. “Naši příspěvkovou politiku jsme nezměnili. Pokud jsou žádosti spolků oprávněné, tak je řešíme a snažíme se jim vyhovět,” dodal Picka.

V Domažlicích by mohl vzniknout nový grant, o který by mohly žádat ti, kteří dříve na činnost čerpaly peníze přímo od loterijních firem.”

URL| http://www.denik.cz/plzensky-kraj/na-penezich-z-hazardu-obce-zatim-nezbohatly-20120902-kl7e.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

4. Za dotace opravená památka slouží hazardu, kritizuje NKÚ

Skóre: 0.69

Název: Za dotace opravená památka slouží hazardu, kritizuje NKÚ

Zdroj: idnes.cz – zprávy

Datum: 03.09.2012

Zpracováno: 03.09.2012 10:53:13

Odkaz:  http://zpravy.idnes.cz/zavery-nku-v-hradci-0oa-/domaci.aspx?c=A120903_090655_domaci_maq#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120903030727

http://zpravy.idnes.cz/zavery-nku-v-hradci-0oa-/domaci.aspx?c=A120903_090655_domaci_maq#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

05.09.2012

5. Hazard je problém, nikdo nezná počty závislých

Skóre: 0.98

Název: Hazard je problém, nikdo nezná počty závislých

Zdroj: ct24.cz

Datum: 05.09.2012

Zpracováno: 05.09.2012 19:55:13

Odkaz:  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/194786-hazard-je-problem-nikdo-nezna-pocty-zavislych/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120905051113

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/194786-hazard-je-problem-nikdo-nezna-pocty-zavislych/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

6. Domažlice: nižší příjem z hazardu

Skóre: 0.98

Název: Domažlice: nižší příjem z hazardu

Zdroj: ČT 1

Datum: 05.09.2012

Relace: Události v regionech – Praha

Pořadí: 15

Zpracováno: 06.09.2012 04:09:46

Moderátor: Jan HRUBEŠ

Hosté: Zdeněk MLNAŘÍK, Miroslav MACH, Jaroslav TICHÁČEK, Jakub HAAS

Jazyk: cz

Oblast: Televize

Zkratka oblasti: TV

Zkratka zdroje: TVT1

Identifikace: TVT120120905060014

Rozsah: 00:01:47

Čas vysílání: 18:18:48

Jan HRUBEŠ, moderátor:
Domažlická radnice dostala od místních klubů desítky žádostí o příspěvky z hracích automatů, které jsou ve městě. Ministerstvo financí totiž původně odhadovalo, že radnici vyplatí z heren 16 milionů. Teď se ale ukazuje, že domažličtí dostanou zhruba necelou polovinu.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor:
Ještě v loňském roce přispívali do rozpočtu sportovních klubů sami majitelé kasin. Podle nového loterijního zákona teď ale peníze dostává město od ministerstva financí. A radnice musí vypisovat granty. Domažličtí ovšem počítali s odhadovanými 16 miliony korun, ze kterých chtěli dotovat kulturní a sportovní činnost ve městě.

Miroslav MACH, starosta Domažlic /nez./:
Dostaneme skutečně tak 7 milionů korun a z těch 16 avizovaných ministerstvem financí 16 milionů korun tedy bude propad přibližně 9.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor:
Kvůli novému loterijnímu zákonu přichází fotbalisté domažlické Jiskry ročně o půl milionu korun. Tyto příspěvky dostávali fotbalisté a řada dalších sportovních klubů v Domažlicích přímo od provozovatelů heren. Jen fotbalový klub Jiskra tak přišel o zhruba 15 % svého rozpočtu.

Jaroslav TICHÁČEK, prezident oddílu Jiskra Domažlice:
Kde sehnat 4,5 milionu, to není jednoduchý. Že cca 1,8 milionu dostaneme na grantech od města, zbytek si musíme sehnat sami.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor:
Podle ministerstva financí byli radní upozorněni na to, že příjem z hazardu bude oproti odhadu nižší. Především kvůli snahám zrušit herny v centrech měst.

Jakub HAAS, mluvčí ministerstva financí:
Je snaha obcí, měst omezovat hazard, že se ruší výherní hrací přístroje, ruší se interaktivní videoterminály a logicky už s tím klesá i výnos.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor:
Řada místních spolků, které v minulosti využívaly příspěvků z hazardu, se teď obává, že nepokryjí rozpočet na příští rok. Pro ně chce město vyhlásit grant už na podzim. Zdeněk Mlnařík, Česká televize, Domažlice.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

7. Hazard jako závislost

Skóre: 0.96

Název: Hazard jako závislost

Zdroj: ČT 1

Datum: 05.09.2012

Relace: Události

Pořadí: 9

Zpracováno: 06.09.2012 04:09:29

Moderátor: Jakub ŽELEZNÝ

Hosté: Barbora ŽÍTKOVÁ, Zuzana LUŇÁKOVÁ, Jan, Tomáš ZÍDEK, Petr VEROSTA

Jazyk: cz

Oblast: Televize

Zkratka oblasti: TV

Zkratka zdroje: TVT1

Identifikace: TVT120120905040008

Rozsah: 00:01:40

Čas vysílání: 19:20:11

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Diagnóza patologický hráč. Ročně jí slyší téměř 1500 Čechů hlavně mužů. A u třetiny z nich je nutná i hospitalizace. Tato čísla ale rozhodně nejsou úplná a skutečný počet gamblerů v zemi by teď chtělo zjistit Ministerstvo financí. Problémem se dnes má zabývat i vláda.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka ČT:
Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka ČT:
redaktorka:
V Česku je zhruba 60 tisíc video loterijních terminálů a herních automatů a každoročně se v nich protočí desítky milionů korun. Přibývá ale lidí, kterým se čekání na výhru, stalo osudné.

Jan, závislý hráč na léčení:
Je to tak počítám asi 8 let, co hraju. S jednou dvouletou pauzu, která samozřejmě končila obrovskou ztrátou peněz.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka ČT:
Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka ČT:
redaktorka:
Podle studie, kterou má teď na stole vláda, skončí stejně jako Honza ročně v léčebně asi 550 hráčů. Věk ani vzdělání nerozhodují. K závislosti na automatech se přiznal třeba i fotbalový trenér Vlastimil Petržela.

Tomáš ZÍDEK, náměstek ministra financí:
Za nebezpečné jsou samozřejmě považovány ty hry, kde dochází k nějaké mu velmi rychlému, rutinnímu, pravidelnému opakování těch her.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka ČT:
Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka ČT:
redaktorka:
Přesný počet všech závislých hráčů ale nikdo nezná. Institut pro výzkum závislosti však říká: s gamblerstvím je spojená kriminalita.

Petr VEROSTA, Český institut pro výzkum závislostí:
A mezi ty trestné činy patři například podvody, krádeže, zpronevěry a podobně primární drogová kriminalita. Ale samozřejmě také vraždy a loupeže.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka ČT:
Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka ČT:
redaktorka:
Ministerstvo financí teď bude hledat řešení. Už v návrhu nového loterijního zákona třeba snižuje maximální hodinové prohry a částky, o které se může hrát. Snaha je i spolupracovat přímo s provozovateli heren. V některých městech už starostové a majitelé automatů uzavřeli dohodu, díky ní z heren zmizely vývěsní štíty a reklamy a jsou vybaveny kamerovým systémem. Barbora Žítková a Zuzana Luňáková, Česká televize.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

8. V Česku žijí desítky tisíc lidí patologicky závislých na hrách a hazardu

Skóre: 0.96

Název: V Česku žijí desítky tisíc lidí patologicky závislých na hrách a hazardu

Zdroj: mediafax.cz

Datum: 05.09.2012

Zpracováno: 05.09.2012 13:53:36

Odkaz:  http://www.mediafax.cz/domaci/4095518-V-Cesku-ziji-desitky-tisic-lidi-patologicky-zavislych-na-hrach-a-hazardu

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120905040509

http://www.mediafax.cz/domaci/4095518-V-Cesku-ziji-desitky-tisic-lidi-patologicky-zavislych-na-hrach-a-hazardu

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

9. Desítky tisíc Čechů mají problém se závislostí na hrách a hazardu

Skóre: 0.96

Název: Desítky tisíc Čechů mají problém se závislostí na hrách a hazardu

Zdroj: parlamentnilisty.cz – main page

Datum: 05.09.2012

Zpracováno: 05.09.2012 19:55:10

Odkaz:  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/245323.aspx

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120905050916

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/245323.aspx

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

10. V Česku prý žijí až desítky tisíc lidí závislých na hazardních hrách

Skóre: 0.89

Název: V Česku prý žijí až desítky tisíc lidí závislých na hazardních hrách

Zdroj: Radiožurnál

Datum: 05.09.2012

Relace: Ozvěny dne 18:00

Pořadí: 10

Zpracováno: 06.09.2012 04:08:14

Moderátor: Jan BUMBA

Hosté: Petr VEROSTA

Jazyk: cz

Oblast: Rozhlas

Zkratka oblasti: RO

Zkratka zdroje: ROR1

Identifikace: ROR120120905050009

Rozsah: 00:05:19

Čas vysílání: 18:40:10

Jan BUMBA, moderátor:
V Česku žijí odhadem desítky tisíc lidí, kteří jsou až patologicky závislí na hazardních hrách. S tímto fenoménem se pojí i zvýšená kriminalita, zejména v okolí heren. Řadě obcí a měst se ji už ale podařilo dostat do, řekněme, přijatelných mezích díky nejrůznějším nástrojům, o kterých byla řeč i na dnešní odborné konferenci, kterou v Brně pořádal Český institut pro výzkum závislostí, jeho výkonným ředitelem je Petr Verosta. Dobrý den.

Petr VEROSTA, výkonný ředitel, Český institut pro výzkum závislostí:
Dobrý večer vám i vašim posluchačům.

Jan BUMBA, moderátor:
Pane řediteli, na základě čeho konstatujete, že hazardním hrám u nás patologicky propadlo půl procenta až procento populace?

Petr VEROSTA, výkonný ředitel, Český institut pro výzkum závislostí:
No, v České republice bohužel dosud chybí jakákoliv emperická studie o výskytu patologického hráčství v populaci. A tento údaj se přepisuje už delší dobu z odborných publikací pánů doktorů /nesrozumitelné/a Nešpora, kteří se dlouhodobě věnují v klinické praxi i výzkumu problematice patologického hráčství.

Jan BUMBA, moderátor:
Jestli jsem to správně zaznamenal, tak spolehlivější nebo, jak se říká, tvrdší data v tomto směru pocházejí z doby před 7 lety, jaká byla situace tehdy, dá se to srovnat?

Petr VEROSTA, výkonný ředitel, Český institut pro výzkum závislostí:
V podstatě my si můžeme udělat obrázek pouze například ze statistiky výsledku z provozování sázkových her, které jsou uvedeny na stránkách ministerstva financí. A z těchto dat je patrné, že každoročně se zvyšuje výsledek z provozování o mnoho procent právě zhruba těch 7 let až po dnešní dobu a jedná se o ukazatel vloženo. To znamená, že když to řeknu obrazně, více, větší objem finančních prostředků každoročně vkládají občané České republiky do těchto her.

Jan BUMBA, moderátor:
Nemůže to být ale třeba tím, že to jsou ti stejní lidé, kteří hrají o větší peníze, anebo tím, že se ministerstvu financí daří lépe evidovat výhry?

Petr VEROSTA, výkonný ředitel, Český institut pro výzkum závislostí:
Určitě můžou být, může být /nesrozumitelné/v obou faktorech, nicméně je nutné si představit patologického hráče v jeho hráčské kariéře v poměrně omezené době, protože pokud není taková osoba vysloveně nějak finančně velmi movitá z nějakého důvodu, například podnikání nebo, dejme tomu, dědictví, tak běžný občan, který, dejme tomu, je v pracovním procesu, a má dosah na kreditní a bankovní produkty, tak jeho kariéra je většinou 2 až 3 roky. Poté je …

Jan BUMBA, moderátor:
Pak už se, pak už se tak vyčerpá finančně, že už nemá o co hrát?

Petr VEROSTA, výkonný ředitel, Český institut pro výzkum závislostí:
Ano, přesně tak.

Jan BUMBA, moderátor:
Jak vlastně se dá definovat tedy závislost na hazardních hrách.

Petr VEROSTA, výkonný ředitel, Český institut pro výzkum závislostí:
Závislost na hazardních hrách si lze představit asi tak, že hráč je zaujat hrou na sázkových hrách nadmíru nad ostatní procesy, které ve svém životě by normálně realizoval, to znamená, práce, volnočasové aktivity, rodina, svůj osobní život, takže ta hra vlastně vyplňuje veškerý prostor jeho potřeb, nemyslí na nic jiného, vlastně zaobírá se myšlenkami v minulosti o hře, o tom, jak získat další finanční prostředky na hru a podobně.

Jan BUMBA, moderátor:
Závěr vaší dnešní konference zní podpora regulace, ne úplný zákaz hazardu. Myslíte, že by zákaz hazardu nic nevyřešil?

Petr VEROSTA, výkonný ředitel, Český institut pro výzkum závislostí:
Zákaz hazardu v překladu prohibice se v minulosti ukazovala jako velmi neúčinný nástroj, nemá vliv v podstatě na poptávku ve společnosti, nebo příliš významný, vše se dostává v podstatě do rukou lidí, kteří se té příležitosti jaksi chytí, většinou se jedná o organizovaný zločin a role státu v té chvíli je už jenom represivní, naprosto ztrácí kontakt a vlastně jakousi příležitost oslovit ty postižené a nějakým způsobem jim nabídnout pomoc. Také z toho samozřejmě z toho nic nemá, myslím tím teď daně, a pouze vlastně daně daňových poplatníků utrácí pouze ve svých výdajích na tu represi.

Jan BUMBA, moderátor:
A pokud by se tedy měl hazard regulovat, jak by se měl regulovat?

Petr VEROSTA, výkonný ředitel, Český institut pro výzkum závislostí:
Rozhodně je to odpovědnost územních samospráv, samozřejmě také státu, a územní samosprávy by si ve svých správních obvodech měly jaksi udělat i jakýsi průzkum veřejného mínění, měli by si zajistit indikátory, adresu, adresu provozování sázkových her, hry, jak je statisticky na tom kriminalita a přestupky, rušení nočního klidu a veřejný nepořádek, když to řeknu lidově, je potřeba řešit, zajistit si takovéto indikátory, také o počtu patologických hráčů léčených v takovém správním obvodě. A s takovými daty se potom rozhodovat, na jakých místech je třeba regulovat, nebo zda přijmout nějaká jiná opatření.

Jan BUMBA, moderátor:
Petr Verosta, výkonný ředitel institutu pro výzkum závislostí, děkujeme za rozhovor. Na shledanou.

Petr VEROSTA, výkonný ředitel, Český institut pro výzkum závislostí:
Já vám děkuji, na shledanou.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

11. Nový loterní zákon nahradí zastaralé normy

Skóre: 0.88

Název: Nový loterní zákon nahradí zastaralé normy

Zdroj: Moderní obec

Datum: 05.09.2012

Str.: 13

Zpracováno: 08.09.2012 04:08:22

Ročník: 18

Číslo: 9

Rubrika: Ekonomika

Autor: /st/

Odkaz:  http://moderniobec.ihned.cz/

ISSN: 1211-0507

Jazyk: cz

Oblast: Časopisy – ekonomika a politika

Zkratka oblasti: CE

Zkratka zdroje: CEMO

Identifikace: CEMO20120905010016

Stávající normy pro provozování sázkových her a pořádání loterií jsou v řadě ohledů již nedostatečné. Přitom zájem o loterie a podobné hry trvale roste a zvyšuje se i počet jejich provozovatelů. Vyvíjeny jsou i stále novější typy herních zařízení.

návrh nového zákona o provozování sázkových her z dílny Ministerstva dinancí schválila 15. srpna vláda. Nový zákon o loteriích a jiných podobných hrách, by měl, jak upozorňuje Ministerstvo financí, nahradit 21 let starý právní předpis (zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách), který už neodpovídá vývoji a současným potřebám loterního trhu.
o daň zE SázkoVých hER SE obcE poděLí SE StátEm Nové zpoplatnění provozovatelů loterií a jiných podobných her již od 1. 1. 2012 zavedl zákon č. 458/2011 Sb. formou tzv. odvodu z loterií a jiných podobných her, přičemž tento odvod je de facto konstruován jako zvláštní loterní daň. V srpnu vládou schválená návrh zákona o provozování sázkových her vychází ze shodné konstrukce jako zákon č. 458/2011 Sb., pouze tuto platbu označuje jako daň ze sázkových her.
Sazba této daně u jednotlivých sázkových her je navržena ve výši 20% z částky, o niž úhrn všech vkladů v jednotlivých sázkových hrách převyšuje úhrn vyplacených výher. V případě her provozovaných prostřednictvím technických herních zařízení obsluhovaných přímo účastníkem hry bude navíc z jednotlivého technického zařízení hrazena částka 55 Kč denně.
Daň ze sázkových her bude příjmem státního rozpočtu a rozpočtu obcí. V případě sázkových her na technických herních zařízeních obsluhovaných přímo účastníkem hry, půjde obcím 80 % odvedené daně, v případě ostatních sázkových her 30 % možnoSti zahRaniČních inVEStoRů SE RozšíŘí,V ČESku Však muSí SídLit pRoVozoVatEL Návrh loterního zákona obsahuje řadu dalších změn. Například povolení k provozu sázkových her má vydávat výhradně Specializovaný finanční úřad (SFÚ), který funguje od začátku roku 2012.
Oproti stávající úpravě, podle níž je zahraniční majetková účast možná jen u sázkových her v kasinu, návrh rozšiřuje tuto možnost na všechny druhy sázkových her. »Ponecháváme však povinnost, aby provozovatel sídlil v ČR,« upřesnil ministr financí Miroslav Kalousek, což odůvodnil nutností zachování veřejného pořádku, veřejné bezpečnosti a ochrany spotřebitele, ale i veřejným zájmem obecně.
dVojí poVoLoVací ŘízEní Navrhovaná právní úprava dělí sázkové hry na povolované a ohlašované. K povolovaným sázkovým hrám náleží většina stávajících druhů loterií a jiných podobných her, včetně turnajů v karetních hrách. Má být zavedena i široká kategorie tzv. her provozovaných prostřednictvím technických herních zařízení obsluhovaných přímo účastníkem sázkové hry. Tato kategorie, která zahrnuje všechny sázkové hry provozované na technických herních zařízeních, jež se dnes vyskytují na trhu, je koncipována s ohledem na možný budoucí vývoj herní techniky co možno nejvíce obecně.
K provozování povolovaných her bude zapotřebí dvou povolení, a to povolení základní, které bude mít celostátní platnost pro konkrétní druh hry a bude vydáváno na dobu tří let, a povolení k umístění hry, jehož platnost bude omezena na konkrétní herní prostor. Zákon vychází z principu technické neutrality.
Návrh nového loterního zákona reflektuje technologický vývoj a rozmach komunikačních kanálů a umožní provozovat kursové sázky pomocí internetové sítě. Specializovanému finančnímu úřadu bude podléhat pouze ohlašování spotřebitelských sázkových her a tombol, u nichž úhrnná výše výher činí více než 100 000 Kč.
Obce budou oprávněny regulovat na svém území obecně závaznými vyhláškami hry provozované prostřednictvím technických herních zařízení obsluhovaných přímo účastníkem hry, kasinové hry, hru bingo a tzv. turnaje v karetních hrách malého rozsahu. Podle ministra Kalouska dojde i k důslednější kontrole provozovatelů sázkových her ze strany úřadů, a to včetně ukládání sankcí za porušení pravidel. »Přitvrdí režim správního dozoru a správní trestání, neboť nad hazardem musí být přísnost,« uzavřel šéf resortu financí.

Obce budou mít plné právo regulovat svými obecně závaznými vyhláškami, kde si přejí či nepřejí mít hernu umístěnou.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

06.09.2012

12. Výherní automaty přitahují desetitisíce lidí

Skóre: 0.93

Název: Výherní automaty přitahují desetitisíce lidí

Zdroj: Právo

Datum: 06.09.2012

Str.: 11

Mutace: Právo – jižní Morava – Vysočina

Zpracováno: 06.09.2012 04:33:23

Náklad: 129924

Ročník: 20

Číslo: 209

Rubrika: Jižní Morava – Vysočina

Autor: (ADE)

Odkaz:  http://pravo.novinky.cz/

ISSN: 1211-2119

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCPR

Identifikace: DCPR20120906040010

V tuzemsku dosud nejsou k dispozici žádné oficiální počty závislých lidí na hracích automatech. Odborníci odhadují, že jich v populaci může být padesát až sto tisíc. “Vláda projednává zajištění studií o počtech závislých,” sdělil ve středu v Brně Petr Verosta z Českého institutu pro výzkum závislostí v rámci odborné konference o vývoji sázkových her a loterií.
Patologické hráčství, připomněl, je navíc problematické kvůli spojení s alkoholem a drogami. Tyto závislosti se u hráčů vyskytují až desetkrát častěji než u běžné populace. Stále častěji se tedy objevují snahy o větší regulaci herního průmyslu ze strany státu. “Chceme prosadit rozumnou zákonnou regulaci hráčství,” říká Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality na ministerstvu vnitra. Nejvýraznějším problémem podle ní nejsou kasina ani sázkové kanceláře, ale noční herny s automaty.
“Na těchto místech se kumulují sociálně rizikové jevy a kriminalita,” uvedla Gjuričová. V rámci prevence kriminality se ministerstvo snaží mj. informovat obce o možnostech omezení hracích automatů na jejich území. Mezi další preventivní opatření patří podpora funkčních rodin a vzdělávání.

Mutace – Právo – jižní Morava – Vysočina

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

13. Fortuna odkládá rozjezd on-line pokeru. Plány jí zkřížila novela loterijního zákona

Skóre: 0.89

Název: Fortuna odkládá rozjezd on-line pokeru. Plány jí zkřížila novela loterijního zákona

Zdroj: zpravy.iHned.cz

Datum: 06.09.2012

Zpracováno: 07.09.2012 04:46:02

Číslo: 250

Rubrika: byznys.ihned.cz

Autor: Jan Strouhal

Odkaz:  http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-57336150-fortuna-odklada-rozjezd-on-line-pokeru-plany-ji-zkrizila-novela-loterijniho-zakona

ISSN: 1213-7693

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZDC

Identifikace: YZDC20120906010012

Novela zákona o loteriích podlamuje kolena mnoha provozovatelům on-line pokeru. Regulace se ale objevuje ve více zemích Evropy a snižuje tak počet aktivních hráčů na trhu. V Česku navíc vyprchal efekt úspěchu pokerového hráče Martina Stazska.

Novela zákona o loteriích a jiných podobných hrách téměř zničila trh s on-line pokerem v Česku a odrazuje velké hráče se pustit do tohoto segmentu. Posledním příkladem jsou odložené plány firem Fortuna a Tipsport.

Fortuna chtěla vstoupit na trh on-line pokeru v tomto roce, což před necelým rokem přiznal i její finanční ředitel Michal Vepřek v on-line rozhovoru na IHNED.cz.

Za tímto účelem chce společně s Tipsportem a dalšími firmami vytvořit podnik Český Poker, který by měl provozování on-line pokeru zastřešovat. Žádost o vytvoření podniku tehdy firmy poslaly na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Plány se teď ale odkládají. “Myšlenku společného projektu on-line pokeru neopouštíme, nicméně do konce tohoto roku toto téma, z řady zejména legislativních důvodů, zřejmě nebude aktuální,” sdělil pro IHNED.cz mluvčí Fortuny Petr Šrain.

A podobně se vyjádřil i mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek. ,”Spuštění projektu závisí především na legislativních krocích – jednak vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a hlavně na loterijním zákonu. Jeho novela, která má platit od 1. ledna 2013, s provozováním on-line pokeru podle našich informací nepočítá.”

Tipsport kvůli zdanění hazardu zruší desítky poboček – čtěte ZDE

Z odpovědí obou mluvčích je tedy zřejmé, že obě společnosti nadále trápí nejistota a nejasnost podmínek pro licenční provozování on-line pokeru od ministerstva financí.
Trh klesá

Novela zákona o loteriích a jiných podobných hrách, která začala platit 1. ledna tohoto roku, zařadila karetní hry, a tedy i poker, mezi hazardní hry.

Mohou je tak provozovat jen firmy, které získají licenci od ministerstva financí. Pro firmu, která chce jakýkoliv pokerový turnaj pořádat, platí i podmínka složení stamilionové jistiny. To je samozřejmě pro menší hráče na trhu nerealizovatelná podmínka. Novela zákona zavedla i zákaz propagace a reklamy pokeru.

Stát začal rozdávat pokuty za turnaje v pokeru. Prý je to hazard, ne sport – čtěte ZDE

Dalším problémem pak je klesající počet hráčů pokeru přes internet, a to z důvodu uzavírání mnoha evropských trhů. Trh se tak zmenšuje a velcí hráči mají omezenou možnost hrát proti svým protivníkům.

,,Příkladem budiž státy Dánsko, Španělsko, Francie a Itálie, kde se již hraje pod dohledem místních ministerstvech. To vše v konečném důsledku znamená, že hráčům odhadem o více než 30% poklesl traffic (aktuální počet aktivních hráčů) a jednotlivé herny ustupují (ať už z legislativní nutnosti či tržní neefektivnosti) od investic do marketingových kanálů,” vysvětluje Jan Vaněk, marketingový manažer společnosti CardCasino.com.

,,Pokud by se evropské trhy uzavřely, nezbylo by českým klientům, než sázet ve firmách s řádnou českou licencí,” doplňuje Ježek z Tipsportu.

,,Dosavadní znění loterijního zákona není transparentní a umožňuje i nadále fungování zahraničním hernám. Upřímně si dovedeme představit český trh, kde budou moci fungovat pouze licencované herny,” říká Vaněk.

Zároveň ale dodává, že pokud se celý trh bude regulovat, v konečném důsledku to pomůže hráčům. Budou totiž hrát na ověřené a státem regulované herně.

Česko by navíc potřebovalo další český úspěch na některém z prestižních turnajů, jako tomu bylo v případě Martina Stazska, který získal desítky milionů na loňském pokerovém turnaji v Las Vegas. Poté se stal poker mezi Čechy velmi oblíbený.

URL| http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-57336150-fortuna-odklada-rozjezd-on-line-pokeru-plany-ji-zkrizila-novela-loterijniho-zakona

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

14. Z prvních hazardních peněz poslal Zlín milion hokejistům i divadlu

Skóre: 0.88

Název: Z prvních hazardních peněz poslal Zlín milion hokejistům i divadlu

Zdroj: mfdnes.cz – Zlínský kraj

Datum: 06.09.2012

Zpracováno: 06.09.2012 19:54:44

Odkaz:  http://zlin.idnes.cz/zlin-rodelil-penize-z-hazardu-d26-/zlin-zpravy.aspx?c=A120906_1825505_zlin-zpravy_ras#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zlin&utm_content=main

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120906050521

http://zlin.idnes.cz/zlin-rodelil-penize-z-hazardu-d26-/zlin-zpravy.aspx?c=A120906_1825505_zlin-zpravy_ras#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zlin&utm_content=main

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

15. Peníze z loterií dostane sport, charita i divadlo

Skóre: 0.87

Název: Peníze z loterií dostane sport, charita i divadlo

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 06.09.2012

Str.: 1

Mutace: Mladá fronta DNES – Zlínský kraj

Zpracováno: 06.09.2012 04:32:02

Náklad: 246620

Ročník: 23

Číslo: 209

Rubrika: Kraj Zlínský

Autor: Jana Fuksová

Odkaz:  http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

ISSN: 1210-1168

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCMF

Identifikace: DCMF20120906050000

Zlínská radnice poprvé rozdá peníze z hazardu.
Jedenáct milionů korun za první čtvrtletí poputuje na mladé sportovce, folkloristy, divadelníky nebo charitu. Za celý rok by do města mělo přijít zhruba 40 milionů.

ZLÍN Někdo si přilepší, jiný zůstane na nule. Kluby, kroužky a organizace ve Zlíně dostanou peníze od radnice, které nutně potřebují.
Kvůli novému loterijnímu zákonu totiž někteří z nich přišli o příspěvky z loterijních společností. Teď mají peníze z výnosů výherních automatů a dalších hazardních her k dispozici radnice.
Do Zlína už přišlo 11 milionů korun, což je částka za první tři měsíce letošního roku. Zhruba stejná by měla přijít ještě třikrát. Za rok to tedy bude asi 40 milionů korun.
Zastupitelé právě dnes rozhodnou, jak přesně rozdělí první částku. Obecně by mělo platit, že peníze půjdou na sport, kulturu a sociální služby.
Radní navrhují, aby finance tentokrát město poslalo mladým hokejistům, fotbalistům, charitě, divadlu nebo filharmonii. “Tak to chce nejen koalice, ale i opozice, kterou jsme s tím seznámili,” konstatoval náměstek primátora Ondřej Běták. Hlasování zastupitelů by tak mělo být jednotné a jasné.
Třeba mládežnický hokejový klub PSG Zlín by měl aktuálně dostat jeden milion korun.
V posledních letech přitom mladým hokejistům pomáhaly loterijní společnosti čtyřmi miliony korun ročně. “To nám teď chybí. Je to pro nás naprosto nezbytná částka,” upozornil generální manažer klubu Karel Adamík.
Radní plánují, že mladým hokejistům pošlou z každé splátky od loterií milion. Ročně by to tedy měly být žádané čtyři miliony.
Kromě hokeje chce město podpořit i fotbalisty. “Jsou to dva masové sporty, proto budeme jejich juniorské oddíly preferovat,” zdůvodnil Běták.
Prozatím půjde na účet fotbalového klubu Fastav Zlín 250 tisíc korun. Pokud stejnou sumu dostanou čtyřikrát, ročně si polepší o celý milion. “Každá částka je dobrá, předtím jsme z loterií nedostávali vůbec nic. Konečně bude rozdělování peněz průhledné a spravedlivé,” okomentoval rozhodnutí radnice Zdeněk Červenka, majitel klubu.
Část peněz z hazardu ale uvolní město i pro ostatní sportovce. Třeba pro ty postižené má v této chvíli připraveno 50 tisíc. Dalších 700 tisíc rozdělí mezi házenkáře, volejbalisty, šachisty nebo plavce. Milion korun je připravený na investice do sportovišť.
V rozdělování výnosů z loterií bude Zlín částečně kopírovat místa, kam peníze posílala společnost Synot Tip uherskohradišťského podnikatele Ivo Valenty a především jeho Nadace Děti-Kultura Sport.
“Ročně šlo do kraje přibližně 160 milionů korun. Teď bude nadace dávat asi 15 milionů, Synot Tip přímou podporu úplně zastaví,” upozornil před časem Valenta.
Proto radní navrhují, aby peníze dostalo například zlínské divadlo. Pro něj je připravená částka 1,5 milionu korun. “Pomůže nám to, byli jsme v kritické situaci,” přiznal ředitel divadla Petr Michálek.
Dalšího tři čtvrtě milionu by měla dostat Filharmonie Bohuslava Martinů a desetitisícové částky jsou nachystané třeba pro folklorní sdružení Kašava nebo Salesiánský klub mládeže.
Peníze dostane i Charita Zlín. A to 450 tisíc korun. “Je to výborná zpráva, protože jsme dostali o mnoho méně peněz od státu,” konstatoval ředitel Vlastimil Vajďák.
Město si z výnosů z loterií nechá vždy tolik jako v minulosti. Tedy od 15,5 do 20 milionů korun. Ze zbytku dá polovinu na sport a po čtvrtině dostane kultura a sociální oblast. Rozdělila radnice peníze z loterií správně? Pište své názory na e-mail jana.fuksova@mfdnes.cz.

FAKTA
Příklady, kam Zlín
pošle peníze z loterií
Mládež FC Fastav 250 tisíc korun
Mládež HC PSG 1 milion
Sport a tělovýchova 700 tisíc
Postižení sportovci 50 tisíc
Charita Zlín 450 tisíc
Filharmonie B. Martinů 750 tisíc
Městské divadlo 1,5 milionu
Folklórní soubor Kašava 90 tisíc
Výročí Velkého kina 70 tisíc
Výkup pozemků 3 miliony

Mutace – Mladá fronta DNES – Zlínský kraj

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

16. Peníze z hazardu chce Zlín použít na výkupy pozemků i na sportoviště

Skóre: 0.80

Název: Peníze z hazardu chce Zlín použít na výkupy pozemků i na sportoviště

Zdroj: Zlínský deník

Datum: 06.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 06.09.2012 04:41:20

Náklad: 227957

Ročník: 23

Číslo: 209

Rubrika: Titulní strana

Autor: MAREK HOUSER

Odkaz:  http://www.zlinsky.denik.cz/

ISSN: 1212-1703

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Olomoucký a Zlínský kraj

Zkratka oblasti: VZ

Zkratka zdroje: VZWZ

Identifikace: VZWZ20120906010004

Radnice už ví, jak rozdělí první čtvrtletní splátku za výherní automaty. Plán schvaluje dnes

Zlín OE Jedenáct milionů korun, které obdrželo město Zlín jako čtvrtletní splátku za provozování automatů na svém území, radní rozdělí do několika oblastí. Včera představili konkrétní systém, který mají dnes posvětit zastupitelé.
Z hazardu by za letošní rok do kasy Zlína mělo podle odhadů radních přistát 40 milionů. Z toho si město ponechá zhruba stejnou sumu, jakou z automatů dostávalo v minulosti, konkrétně 16 milionů. Ze zbylých 24 milionů padesát procent pošle na sport a po pětadvaceti procentech dostane kultura a sociální oblast.
“Tři miliony půjdou na výkupy pozemků, milion na investice do sportovišť, 700 tisíc na podporu sportovních a tělovýchovných organizací, milion korun darujeme mládežnickým hokejistům PSG Zlín,” vyjmenovává mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Dočká se i ZŠ

Dalších 800 tisíc korun dostane ZŠ Komenského II jakožto neinvestiční půjčku, 250 tisíc korun dá město mladým fotbalistům Fastavu Zlín. Na zářijové oslavy výročí Velkého kina radnice věnuje 70 tisíc. “Peníze dostanou například také Zlínské aplikované sporty, které se věnují zdravotně postiženým sportovcům. Pro ty magistrát vyčlenil padesát tisíc,” dodal Dvořák.
Kromě fotbalistů a hokejistů se peněz dočkají i basketbalisté, házenkáři či plavci. O přímé dotace a podporu jednotlivců mohou zájemci usilovat skrze formuláře.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

07.09.2012

17. Hazard zase tolik nehrozí, zjistil expert. A dostal 1,7 milionu od loterií

Skóre: 0.99

Název: Hazard zase tolik nehrozí, zjistil expert. A dostal 1,7 milionu od loterií

Zdroj: zpravy.iHned.cz

Datum: 07.09.2012

Zpracováno: 08.09.2012 04:26:00

Číslo: 251

Rubrika: zpravy.ihned.cz

Autor: Veronika Bečanová

Odkaz:  http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-57387770-hazard-zase-tolik-nehrozi-zjistil-expert-a-dostal-1-7-milionu-od-loterii

ISSN: 1213-7693

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZDC

Identifikace: YZDC20120907010036

V Česku vznikla pod dohledem státu první studie, jak je hazard škodlivý. Výzkum má ale háček. Nadace Esentia, která ho vypracovala, dostala od hazardních společností 1,7 milionu. A nadace tenhle fakt, který může celou studii znevěryhodnit, zapomněla veřejně přiznat.

Esentia, kterou si na sepsání analýzy objednalo ministerstvo financí, ve své práci uvádí, že gamblerství je mnohem menší problém, než se předpokládá. Studii vypracoval výkonný ředitel nadace Petr Verosta, který dříve radikálně bojoval za zrušení výherních automatů, zatímco teď s hazardními společnostmi spolupracuje. “Tento obrat nastal, když se Esentia začala spolupracovat s loterijními firmami a nechala se od nich platit,” říká Matěj Hollan z Občanského sdružení Brnění, který s Verostou v minulosti spolupracoval.

Podle Verostovy studie, která se dostala i na jednání vlády, u nás trpí patologickým hráčství jen necelé procento lidí, přesně 0,8 procenta. Ve starších pracích ale tak optimistický nebyl. “V té jeho dřívější studii, které mělo k dispozici ministerstvo financí, se hovoří o 5 procentech gamblerů,” dodává Hollan.

Nadační fond dostal od společnosti Wekosa 1,5 milonu a od firmy Bonver win 200 tisíc. “Společnost Wekosa vnímáme jako partnery pro komunikaci, protože ty se snaží o společenskou odpovědnost. A příjmy od Bonver win nás překvapily,” vysvětluje Verosta. Peníze jeho nadace získala v rámci odvodů na veřejně prospěšné účely, kam musely do loňska hazardní společnosti povinně posílat příspěvky. Ročně šlo zhruba o 3,5 miliardy.

Poker není hazard, říká zákon. Stát to chce změnit – čtěte ZDE

Další sporný dar od hazardní firmy: Soukromý domov seniorů získal 40 milionů – čtěte ZDE

Místo centra lékárna

Přitom právě Wekosa už dříve podpořila některé nanejvýš pochybné projekty. Například poslala miliony na – podle odborníků – nefunkční přístroj na léčbu rakoviny. Bonver win zase věnoval 2,5 milionu na lékárenské informační centrum v Zábřehu na Moravě. Jenže jak HN vypátraly, za příspěvek vznikla docela obyčejná komerční lékárna. A navíc patří matce exposlance ČSSD Pavla Němce, který pracoval i jako šéf státního dohledu nad hazardem.

Na svých internetových stránkách se Esentia nepochlubila, že ji obdarovaly i hazardní firmy. Zatímco u malých částek donátory vypsala, u loterijního daru to udělala až po upozornění HN. “Je to asi chyba administrátora webu, já se na to podívám,” prohlásil Verosta.

Hazardní firmy loni rozdělovaly dobročinné příspěvky naposledy. Poslanci totiž přijali nový zákon, v němž už odvody na charitu nejsou. Místo nich hazard platí běžnou daň z příjmu a navrch ještě speciální loterijní daň, kterou si rozdělují stát a města.

URL| http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-57387770-hazard-zase-tolik-nehrozi-zjistil-expert-a-dostal-1-7-milionu-od-loterii

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

18. Problém hazardu se přeceňuje, napsal do studie. A dostal miliony od hazardních firem

Skóre: 0.98

Název: Problém hazardu se přeceňuje, napsal do studie. A dostal miliony od hazardních firem

Zdroj: parlamentnilisty.cz – main page

Datum: 07.09.2012

Zpracováno: 08.09.2012 01:52:02

Odkaz:  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/245636.aspx

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120907060175

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/245636.aspx

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

19. Fórum čtenářů

Skóre: 0.88

Název: Fórum čtenářů

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 07.09.2012

Str.: 3

Mutace: Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj

Zpracováno: 07.09.2012 04:31:16

Náklad: 246620

Ročník: 23

Číslo: 210

Rubrika: Kraj Olomoucký

Odkaz:  http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

ISSN: 1210-1168

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCMF

Identifikace: DCMF20120907140015

výběr z dopisů, kráceno

Peníze z hazardu obce využijí smysluplněji

Při přípravě a schvalování nového loterijního zákona jsme chtěli, aby příjmy z výherních hracích automatů a loterijních terminálů nezůstávaly jejich provozovatelům. Proto jsme tyto výnosy přiřkly jednotlivým obcím. Obce a města dokážou lépe posoudit, kam tyto utržené prostředky účelně vložit. Přerov například příjmy z loterií, zhruba deset miliónů korun, přerozdělí sportovním klubům, organizacím pomáhajícím zdravotně a mentálně postiženým lidem, školám, církvím a nadacím.
Nemůže se tedy stát jako dříve, že loterijní příjmy putovaly na konta všelijakých účelově založených spolků a nadací, kde se ztratily neznámo kam. Hospodářské noviny uvedly jasný příklad, kdy jedno sdružení dostalo od provozovatele výherních automatů 6,5 milionu korun na záchrannou stanici pro zvířata. Stanice doposud nevznikla a kam se oněch 6,5 milionu podělo, nikdo neví.
Nový loterijní zákon takovéto praktiky nepovoluje. Jsou ovšem slyšet i názory, především opozice, že příjmy z loterií města a obce rozmělní jinak. Například je použijí na investice.
Z našeho pohledu by to byla velká chyba. Další zákonná úprava, kterou jsme rovněž prosadili, nové rozpočtové určení daní navyšuje menším obcím a městům jejich rozpočty o desítky milionů korun. Není tedy třeba využívat příjmy z automatů na investiční akce nebo na látání děr v rozpočtu.
Naši starostové i zastupitelé určitě zvolí lepší cestu.
Bořivoj Šarapatka, poslanec

Mutace – Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

20. JINDŘICHOHRADECKO

Skóre: 0.87

Název: JINDŘICHOHRADECKO

Zdroj: Jindřichohradecký deník

Datum: 07.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 07.09.2012 04:33:58

Náklad: 227957

Ročník: 19

Číslo: 210

Rubrika: Titulní strana

Odkaz:  http://jindrichohradecky.denik.cz/

ISSN: 1210-6917

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Jihočeský kraj

Zkratka oblasti: VB

Zkratka zdroje: VBJH

Identifikace: VBJH20120907010004

Město neví, jak dělit peníze z hazardu

Jindřichův Hradec – Vášně vyvolala na zastupitelstvu města debata o přerozdělení peněz z výherních hracích automatů. Strana 3

Od ničivého požáru uplynul již rok

Jindřichův Hradec – Od požáru starobylého pivovaru právě uplynul rok. Jaký bude jeho další osud? Strana 2

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

21. Peníze z hazardu

Skóre: 0.84

Název: Peníze z hazardu

Zdroj: ČT 1

Datum: 07.09.2012

Relace: Události

Pořadí: 16

Zpracováno: 08.09.2012 03:52:39

Moderátor: Jolana VOLDÁNOVÁ, Jakub ŽELEZNÝ

Hosté: Veronika MARKOVÁ, Aleš ŠMÍD, Lubomír TOUFAR, Bohuslav JEDINÁK, Ondřej JAKOB, Marie RAPANTOVÁ, Jiří KEJVAL

Jazyk: cz

Oblast: Televize

Zkratka oblasti: TV

Zkratka zdroje: TVT1

Identifikace: TVT120120907040015

Rozsah: 00:04:05

Čas vysílání: 19:31:39

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka:
S penězi z hazardu a loterií hospodaří samotné obce. Dělí je mezi sportovce, charitu, anebo kulturu. Ministerstvo financí jim celkem pošle 5 až 6 miliard korun.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Jenže některé obce se začínají ozývat, že dostaly méně peněz, než měly přislíbeno. A právě na obce pak tlačí sportovní kluby, kterým úplně vypadly příjmy od Sazky, no a spoléhají se teď pouze na svoje starosty.

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka:
Jenže ti jím ale na některých místech nemají z čeho peníze dát a tak se roztáčí spirála škrtání. Nejen ve sportu, ale třeba i na kulturních akcích.

Veronika MARKOVÁ, redaktorka ČT:
Klub s víc než stoletou historií. Hrával tady třeba Vlasta Burian. Teď omšelá budova. AFK Unionu Žižkov, stejně jako jiným malým klubům zoufale chybí peníze. Hlavně na vybavení šaten, dresy i fotbalové míče pro mládež.

Aleš ŠMÍD, předseda oddílu AFK Union Žižkov:
Celkový rozpočet našeho oddílu roční je 1 milion korun. Od státu dostáváme circa 100 tisíc.

Veronika MARKOVÁ, redaktorka ČT:
Další zelený trávník o 250 kilometrů dál. V Blansku, tady zase chybí peníze na trenéry. Starosta čekal, že dostane 15 milionů, zatím má na účtě 4 a 2 má slíbené do konce roku, takže nemá ani polovinu toho, co čekal. A nejde jen o malé fotbalisty.

Lubomír TOUFAR, starosta, Blansko /ČSSD/:
Peníze zkrátka nepřijdou. Rozpočet je schválený, peníze jsou rozdělený a nebudeme rozdělovat to, co nemáme.

Bohuslav JEDINÁK, manažer klubu, FK Blansko:
Pokud to Ministerstvo financí té obci ty peníze slíbí a potom je nepošle na ty projekty, tak to opravdu není fér.

Veronika MARKOVÁ, redaktorka ČT:
Z hazardu a loterií do obcí letos půjde podle odhadů Ministerstva financí celkem 6 miliard korun. To je skoro o 4,5 miliardy víc než v loni. Jenže ne všechny obci slíbené peníze dostaly.

Ondřej JAKOB, mluvčí Ministerstva financí:
Ty peníze jsou rozdělovány také systémem rozpočtového určení daní a také podle toho, které loterie jsou na území té obce provozovány.

Veronika MARKOVÁ, redaktorka ČT:
Kolik přesně letos sportovci dostanou, si netroufá nikdo odhadovat. Peníze z hazardu rozdělují obce a každá podle jiného klíče. Většina se ale zavázala dát polovinu právě na sport. Část potom na charitativní nebo kulturní akce. Kroje, kulturní nebo dětské soubory na Slovácku. Dřív dostávaly granty od Senoru, ten už ale kvůli novému zákonu peníze rozdávat nebude. A Slovácké tradice jsou odkázány jen na obce.

Marie RAPANTOVÁ, vedoucí souboru Kopaničár; Starý Hrozenkov:
To bude opravdu velká zátěž pro soubory. Starosta má taky svoje rozpočty. Má řadu jiných věcí, které musí dotovat.

Veronika MARKOVÁ, redaktorka ČT:
Třeba na Slováckých slavnostech vína a památek, dostával každý oblečený v kroji peníze. I to je minulost. A tak nejen sport, ale i udržování tradic trpí nedostatkem peněz. Krajské štáby a Veronika Marková, Česká televize.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pojďme se teď podívat, kam šlo v rámci sportu nejvíc peněz. Přes 360 milionů spolkla stavba Sazka Arény. Přes 40 šlo na podporu olympioniků. Necelých 25 milionů dostal Svaz ledního hokeje a 20 milionů bylo přiklepnuto automobilistům na Rallye Dakar. Vloni provozovatelé hazardu a loterií dali na veřejně prospěšné účely 3 miliardy a 46 milionů korun. Z toho šlo přes 2 miliardy na sport. Oproti roku 2010 je to pokles o 7 procent. No a pojďme se ještě blíž zaměřit na financování právě sportovců a klubů z hazardu. V roce 2009 dostali podporu ve výši 1,76 mld. Kč. V roce 2010 to bylo víc, zhruba o 40 milionů Kč. Od loňska už ale peníze na sport začínají ubývat. Pane místopředsedo, peníze neplynou rovnou obcím, ale přerozděluje je Ministerstvo financí. Je tohle ten optimální způsob, jak financovat český sport?

Jiří KEJVAL, místopředseda Českého olympijského výboru:
Za předpokladu, že peníze se dostanou do obcí a za předpokladu, že obce je poskytnou potom následně českému sporu, by to fungovalo. Zatím to tak nevypadá.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Čili tam není žádná garance, nebo záruka, že ty peníze, které jsou určeny pro sport a protečou skrze obce, se nakonec k sportovcům skutečně dostanou?

Jiří KEJVAL, místopředseda Českého olympijského výboru:
Bohužel ne, ačkoliv jsme byli ujišťováni starosty a zástupci měst a obcí, že to tomu tak bude, tak zatím musíme konstatovat, že v naprosté většině obcí tomu tak není.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Podle loňských odhadů Ministerstva školství by měla jít letos na sport ze státního rozpočtu celkově 1,8 miliardy korun. Kolik to nakonec reálně bude, zjistí sportovci v dalších měsících.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

22. Některé obce dostávají z hazardu méně peněz, než jim bylo slíbeno

Skóre: 0.83

Název: Některé obce dostávají z hazardu méně peněz, než jim bylo slíbeno

Zdroj: ct24.cz

Datum: 07.09.2012

Zpracováno: 08.09.2012 01:51:59

Odkaz:  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/195127-nektere-obce-dostavaji-z-hazardu-mene-penez-nez-jim-bylo-slibeno/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120907060002

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/195127-nektere-obce-dostavaji-z-hazardu-mene-penez-nez-jim-bylo-slibeno/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

23. Peníze z hazardu

Skóre: 0.83

Název: Peníze z hazardu

Zdroj: ČT 24

Datum: 07.09.2012

Relace: Ekonomika ČT24

Pořadí: 3

Zpracováno: 08.09.2012 03:48:49

Moderátor: Daniela PÍSAŘOVICOVÁ

Hosté: Veronika MARKOVÁ, Aleš ŠMÍD, Lubomír TOUFAR, Bohuslav JEDINÁK, Ondřej JAKOB, Marie RAPANTOVÁ

Jazyk: cz

Oblast: Televize

Zkratka oblasti: TV

Zkratka zdroje: TVT8

Identifikace: TVT820120907020002

Rozsah: 00:02:36

Čas vysílání: 21:20:35

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
S penězi z hazardu a loterií hospodaří samy obce. Dělí je mezi sportovce, charitu nebo kulturu. Ministerstvo financí jim celkem pošle 5-6 miliard korun. Jenže některé obce se začínají ozývat, že dostaly méně peněz, než měly přislíbeno. A právě na obce tlačí sportovní kluby, kterým úplně vypadly příjmy od Sazky a spoléhají se teď jen na své starosty. Ti jim ale na některých místech nemají z čeho peníze dát. A tak se roztáčí spirála škrtání nejen ve sportu, ale třeba i na kulturních akcích.

Veronika MARKOVÁ, redaktorka:
Klub s více než 100letou historií. Hrával tady třeba Vlasta Burian. Teď omšelá budova. AFK Unionu Žižkov stejně jako jiným malým klubům zoufale chybí peníze. Hlavně na vybavení šaten. Dresy i fotbalové míče pro mládež.

Aleš ŠMÍD, předseda oddílu AFK Union Žižkov:
Celkový rozpočet našeho oddílu roční je 1 milion korun. Od státu dostáváme cca 100 tisíc.

Veronika MARKOVÁ, redaktorka:
Další zelený trávník o 250 kilometrů dál. V Blansku. Tady zase chybí peníze na trenéry. Starosta čekal, že dostane 15 milionů. Zatím má na účtě 4 a 2 má slíbené do konce roku. Takže nemá ani polovinu toho, co čekal. A nejde jen o malé fotbalisty.

Lubomír TOUFAR, starosta, Blansko /ČSSD/:
Peníze zkrátka nepřijdou. Rozpočet byl schválený, peníze jsou rozdělený a nebudeme rozdělovat to, co nemáme.

Bohuslav JEDINÁK, manažer klubu, FK Blansko:
Pokud to ministerstvo financí té obci ty peníze slíbí a potom je nepošle na ty projekty, tak to opravdu není fér.

Veronika MARKOVÁ, redaktorka:
Z hazardu a loterií do obcí letos půjde podle odhadů ministerstva financí celkem 6 miliard korun. To je skoro o 4,5 miliardy víc než vloni. Jenže ne všechny obce slíbené peníze dostaly.

Ondřej JAKOB, mluvčí ministerstva financí:
Ty peníze jsou rozdělovány také systémem rozpočtového určení daní a také podle toho, které loterie jsou na území té obce provozovány.

Veronika MARKOVÁ, redaktorka:
Kolik přesně letos sportovci dostanou, si netroufá nikdo odhadovat. Peníze z hazardu rozdělují obce a každá podle jiného klíče. Většina se ale zavázala dát polovinu právě na sport. Část potom na charitativní nebo kulturní akce. Kroje, kulturní nebo dětské soubory na Slovácku. Dřív dostávaly granty od Synotu, ten už ale kvůli novému zákonu peníze rozdávat nebude a slovácké tradice jsou odkázány jen na obce.

Marie RAPANTOVÁ, vedoucí souboru Kopaničár, Starý Hrozenkov:
To bude opravdu velká zátěž pro soubor. Starosta má taky svoje rozpočty, má řadu jiných věcí, které musí dotovat.

Veronika MARKOVÁ, redaktorka:
Třeba na Slováckých slavnostech vína a památek dostával každý oblečený v kroji peníze, i to je minulost. A tak nejen sport, ale i udržování tradic trpí nedostatkem peněz. Krajské štáby a Veronika Marková, Česká televize.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

08.09.2012

24. CIAR: Zákaz hazardu je nesmysl, stačí ho rozumně regulovat

Skóre: 0.96

Název: CIAR: Zákaz hazardu je nesmysl, stačí ho rozumně regulovat

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Datum: 08.09.2012

Zpracováno: 08.09.2012 01:51:53

Odkaz:  http://slotmarket.cz/ciar-porada-konferenci-ke-stavu-a-vyvoji-sazkovych-her/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Bulvární zprávy

Zkratka oblasti: WB

Zkratka zdroje: WB_B

Identifikace: WB_B20120908010000

http://slotmarket.cz/ciar-porada-konferenci-ke-stavu-a-vyvoji-sazkovych-her/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

25. Zakažte herny, žádá petice v Teplicích. Bude referendum?

Skóre: 0.90

Název: Zakažte herny, žádá petice v Teplicích. Bude referendum?

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 08.09.2012

Str.: 2

Mutace: Mladá fronta DNES – severní Čechy

Zpracováno: 08.09.2012 04:11:55

Náklad: 246620

Ročník: 23

Číslo: 211

Rubrika: Severní Čechy

Autor: (ČTK, ula)

Odkaz:  http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

ISSN: 1210-1168

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCMF

Identifikace: DCMF20120908120006

Nezisková organizace chce v Teplicích prostřednictvím referenda dosáhnout úplného zákazu heren. Pro svůj záměr získala v petici tisíce podpisů. Pokud radnice uzná petici platnou, referendum proběhne spolu s krajskými volbami.

TEPLICE Obyvatelé Teplic budou se v průběhu příštích dvou týdnů dozvědí, zda budou současně s volbami do krajského zastupitelstva rozhodovat v referendu o úplném zákazu hazardu ve městě.
Hlasování chce vyvolat teplická nezisková organizace ProPolis, jež svůj záměr podpořila petiční akcí. Nasbírala při ní přes 4 200 podpisů. Pro vyvolání referenda je v padesátitisícových Teplicích potřeba 4 100 podpisů, sbíraly se od zimy. “Je toho 245 archů a na nich více než 4 200 podpisů. Získanými podpisy jsme si ještě vytvořili nějakou rezervu, sami jsme i několik set podpisů škrtli pro jejich duplicitnost nebo nečitelnost,” řekl předseda organizace Jakub Mráček.
Některé podpisy byly odstraněny prý i proto, že je někdo padělal – před odevzdáním se organizátorům totiž ozval člověk, který tvrdil, že jich padělal přes stovku. “Procházeli jsme ty archy, co jen to šlo. Celkově bylo podpisů přes 5 000, část z toho jsme pak škrtli. O tom anonymu si teď myslím, že to bylo spíš, jen abychom znervózněli, i když to vyloučit nejde,” dodal Mráček.

Výsledek je pro magistrát závazný

Výsledek případného referenda by byl pro magistrát závazný, muselo by se ho ale zúčastnit minimálně 35 procent voličů. Právě kvůli naději na vyšší účast ho organizátoři chtějí spojit s volbami.
Teplice jsou občas označovány za Las Vegas českého severu, magistrát ale tvrdí, že místo udávané tisícovky automatů ve 120 teplických hernách funguje jen 396 výherních zařízení. “Před deseti lety jich bylo okolo 1 200, ale i jejich provozovatelé mají těžkosti a ubývá jich,” řekl letos v březnu novinářům vedoucí finančního odboru magistrátu Roman Jodas. A městu prý pomáhají překlenout propad v příjmech z daní – do jednomiliardového rozpočtu mají letos přinést zhruba 60 milionů korun, v předchozích letech to byla polovina.
Zatímco okolní města vytáhla do boje s hazardem poměrně tvrdě, v Teplicích se radnice s provozovateli heren dohodla jen na mírných ústupcích. Musely zmizet velké poutače a nabídky bezplatného alkoholu pro hráče, naopak byly zavedeny kamery s třicetidenní archivací a noční vstup jen po důkladné kontrole. Při porušení pravidel hrozí herně ztráta licence.

4 200 podpisů získali organizátoři petice, jíž chtějí v Teplicích vyvolat referendum o zákazu hazardu ve městě.

Teplice jsou označovány za Las Vegas českého severu, radnice ale tvrdí, že místo udávaného tisíce automatů ve 120 hernách je jich jen 396.

Foto: Město hazardu V Teplicích je zhruba 120 heren, občas se o tomto městě hovoří jako o severočeském Las Vegas. O zrušení heren usiluje nezisková organizace, chce kvůli tomu referendum.
Il. Foto: K. Pešek, MF DNES

Mutace – Mladá fronta DNES – severní Čechy

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

26. Sehnali podpisy pro referendum

Skóre: 0.88

Název: Sehnali podpisy pro referendum

Zdroj: Teplický deník

Datum: 08.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 08.09.2012 04:18:44

Náklad: 227957

Ročník: 15

Číslo: 211

Rubrika: Titulní strana

Autor: (čtk)

Odkaz:  http://www.teplicky.denik.cz/

ISSN: 1214-8563

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Liberecký a Ústecký kraj

Zkratka oblasti: VL

Zkratka zdroje: VLST

Identifikace: VLST20120908010006

Teplice – Během dvou týdnů by mělo být definitivně jasné, zda se při říjnových krajských volbách v Teplicích uskuteční i místní referendum o hazardu. Hlasování o jeho úplném zákazu chce vyvolat teplická nezisková organizace ProPolis, jejíž zástupce předal magistrátu petiční archy. Nakonec se nasbíralo přes 4200 podpisů, což dává malou rezervu pro případ neuznání některých z nich, řekl ČTK předseda organizace Jakub Mráček. Organizátoři přitom několik set podpisů škrtli sami pro jejich duplicitnost nebo nečitelnost.
Pro vyvolání referenda je v padesátitisícových Teplicích potřeba 4100 podpisů. Sbíraly se od zimy, teď před odevzdáním ale nezisková organizace nabralana tempu. “Je toho 245 archů a na nich přes 4200 podpisů. Dává nám to určitou rezervu,” řekl před jejich odevzdáním Mráček. Magistrát nemusí některé podpisy uznat, třeba kvůli nedostatečným nebo nečitelným údajům. Anebo i proto, že je někdo padělal – před odevzdáním se organizátorům ozval člověk, který tvrdil, že jich padělal přes stovku.
“Procházeli jsme ty archy, co jen to šlo. Celkově bylo podpisů přes 5000, část z toho jsme pak škrtli. O tom anonymu si teď myslím, že to bylo spíš, jen abychom znervózněli, i když to vyloučit nejde,” dodal Mráček. Výsledek případného referenda by byl pro magistrát závazný, muselo by se ho ale zúčastnit minimálně 35 procent voličů. Právě kvůli naději na vyšší účast ho organizátoři chtějí spojit s volbami. Městské referendum se bude letos na podzim zřejmě konat i v Plzni, kde se snaží část místních vyvolat hlasování o stavbě obchodního centra.
Teplice jsou občas označovány za Las Vegas českého severu, magistrát ale tvrdí, že místo udávané tisícovky automatů ve 120 teplických hernách funguje jen 396 výherních zařízení.
“Před deseti lety jich bylo okolo 1200, ale i jejich provozovatelé mají těžkosti a ubývá jich,” řekl letos v březnu novinářům vedoucí finančního odboru magistrátu Roman Jodas. A městu prý pomáhají překlenout propad v příjmech z daní – do jednomiliardového rozpočtu mají letos přinést zhruba 60 milionů. Zatímco okolní města vytáhla do boje s hazardem poměrně tvrdě, v Teplicích se radnice s provozovateli heren dohodla jen na mírných ústupcích. Musely zmizet velké poutače a nabídky bezplatného alkoholu pro hráče, naopak byly zavedeny kamery s třicetidenní archivací a noční vstup jen po důkladné kontrole. Při porušení pravidel hrozí herně ztráta licence.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

09.09.2012

27. Hráči

Skóre: 0.99

Název: Hráči

Zdroj: ČT 1

Datum: 09.09.2012

Relace: 168 hodin

Pořadí: 2

Zpracováno: 10.09.2012 03:58:50

Moderátor: Nora FRIDRICHOVÁ

Hosté: Martin SVOBODA, Zuzana LUŇÁKOVÁ, Jitka GJURIČOVÁ, Kaerl NEŠPOR, Karel NEŠPOR, Matěj HOLLAN, Petr VEROSTA, Tomáš ZÍDEK, Lukáš, Jan, Andrej ČÍRTEK

Jazyk: cz

Oblast: Televize

Zkratka oblasti: TV

Zkratka zdroje: TVT1

Identifikace: TVT120120909030001

Rozsah: 00:05:40

Čas vysílání: 21:22:45

Nora FRIDRICHOVÁ, moderátorka:
Kolik Čechů je závislých na hracích automatech? Podle čísel, která teď dostala na stůl vláda, jde jen o zanedbatelný počet a gamblerství u nás v podstatě nehrozí. Pod čísly jsou ale podepsaní i lidé z nadačního fondu, který se nechal hazardem sponzorovat. Téma pro Zuzanu Luňákovou.

Martin SVOBODA, bývalý gambler:
Hraním se mi život dostal zcela do trosek, v podstatě přišel jsem o kamarády, přišel jsem o dlouholetý vztah s přítelkyní. V knížce jsem sesumíroval finanční ztráty na 8 milionů korun. Mojí mamince na základě toho se natolik zhoršil zdravotní stav, že zemřela. Naši rodinu to celou rozložilo, se zbytkem rodiny se nevídám.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:
Pár vět, které popisují Martina Svobodu coby hráče. Dva roky života, které by už nevrátil a nejraději vymazal. Chtěl vyhrát, ztratil ale téměř vše. Kolik je tu jemu podobných? 550? Tisíce? Nebo snad půl milionu?

Jitka GJURIČOVÁ, ředitelka odboru prevence kriminality, Ministerstvo vnitra:
Žádná takováhle studie vypracovávána nebyla a mimochodem bylo by velmi obtížné takovou studii zpracovat.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:
Počet českých gamblerů začal konečně zajímat i vládu. Teď dostala na stůl pár prvních čísel, jenže ta se tváří jako kdyby problém neexistoval. Odhady mluví o 1/4 % případně méně než 1 % populace. Což je 15-80 000 lidí.

Kaerl NEŠPOR, primář mužského oddělení závislostí, Psychiatrická léčebna bohnice:
Jistou mírou zjednodušení by šlo říci, že my odhadujeme počet patologických hráčů na 2 % celkové mužské populace.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:
Právě muži totiž propadají hazardu častěji. Jenže i odhady lékařů mají své limity. K odborníkům se dostanou jen ti, co chtějí své problémy řešit.

Karel NEŠPOR, primář mužského oddělení závislostí, Psychiatrická léčebna bohnice:
Když máte okres, kde není někdo, kdo by se patologickým hráčstvím zabýval, tak tam nebudete mít patologického hráče.

Martin SVOBODA, bývalý gambler:
Pro mě byl impulz určitě ta smrt maminky, která se stala za příšerných okolností.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:
V Česku je prostě na automatech závislá jen hrstka lidí. Alespoň podle čísel, která dostala vláda. Ve srovnání se zahraničím tedy nemáme s hazardem žádný problém. To je ale v zemi, kde připadá nejvíc automatů na jednoho obyvatele trochu podezřelé. Porovnejte sami. Jeden hrací automat ve Francii vychází na 18 tisíc Francouzů. Jeden hrací automat v Česku vychází na 170 Čechů.

Matěj HOLLAN, předseda, občanské sdružení Brnění:
Zahraniční studie z Ameriky nebo z Norska uvádějí 5 % populace, když je toho hazardu hodně na území a když je běžně dostupný. Takže když je 5 % v Americe, tak u nás je to zhruba půl milionu obyvatel.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:
První čísla pro vládu spoludodali lidé okolo nadačního fondu Esentia. Jenže ten přitom získal od hazardních firem 1 700 tisíc, které odváděli takzvaně na dobročinné účely. Nadace se brání tím, že to bylo v rámci budování společenské zodpovědnosti.

Petr VEROSTA, ředitel, Nadační fond Esentia:
Jedná se o zákonný odvod na veřejně prospěšné účely podle zákona o loterijích, který na to má sloužit. Do téhle doby se jimi financovaly nemocnice, školy, sportovní oddíly.

Matěj HOLLAN, předseda, občanské sdružení Brnění:
Je to podobné, jako kdyby studii o dopadu drog financovali drogoví dealeři.

Petr VEROSTA, ředitel, Nadační fond Esentia:
Skutečně nemáme žádná propojení a rozhodně nejsme úkolování provozovateli, abychom nějakým způsobem měnili nebo manipulovali s daty.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:
Ministerstvo financí, které podklady pro vládu připravilo, tvrdí, že oslovilo všechny renomované instituce. Včetně univerzit a neziskových organizací.

Tomáš ZÍDEK, náměstek ministra financí:
Ta studie uvádí, že třeba lidí, kteří byli hospitalizováni kvůli gamblerství je asi 500. Takže ten počet neni nějak extrémně vysoký, ale jsou tam některé alarmující trendy.

Kaerl NEŠPOR, primář mužského oddělení závislostí, Psychiatrická léčebna bohnice:
Jsou dneska šestnáctiletí, kteří harad na automatech hrají každý den.

Lukáš, hráč, Psychiatrická léčebna Bohnice:
Já jsem začal poprvé hrát někdy v 16 letech, kdy mě k tomu přivedl kamarád. Začátečníkovi štěstí přálo, takže jsem vyhrál. A to byl zlomovej okamžik, ten první. Druhý den už jsem to šel zkusit za papírový, třetí den už jsem tam sázel všechno, co jsem měl.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:
Lukáš a Honza se poznali v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Oba prohráli miliony a jinou možnost než léčebnu neměli.

Jan, hráč, Psychiatrická léčebna Bohnice:
Člověka informujou o tom, že je vysoký pití škodlivý, kouření že způsobuje rakovinu, že braní drog neni správný, ale člověk předtim nevěděl, že by se mohl dostat vlastně až do takovýhle, do takovýhleho problému, do takovýhlehlo druhu závislosti.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:
Stejně jako ostatní gambleři, na výhru si už nikdy nesáhli. A to i když jim na automatu svítilo třeba 350 tisíc.

Martin SVOBODA, bývalý gambler:
Ta hranice toho kdy odejít z herny, neodejít z herny, ta padá s tím, že většina těch hráčů prohrála už tolik peněz, že v podstatě ani tato suma, i kdyby byla 5x vyšší, jim nepomůže.

Zuzana LUŇÁKOVÁ, redaktorka:
Martin o své závislosti napsal knihu a ostatní chce varovat. Lukáš a Honza také věří, že svou závislost porazí. Jenže jednoduché to nebude. Co by bylo řešení? Zavřít herny na noc? Zakázat je úplně?

Andrej ČÍRTEK, sekretář a mluvčí Unie herního průmyslu:
Sázkové hry tu jsou a budou a pokud by byla prohibice, tak gambleři zde budou hrát, ale budou hrát načerno.

Lukáš, hráč, Psychiatrická léčebna Bohnice:
Pokaždé, když vidím automaty, tak mám takzvaný bažení prostě hrát. To bažení vlastně ve mě zůstává nadále. Pokaždý mě to láká. A lákat mě to bude i dále.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

28. Tepličtí aktivisté odevzdali podpisy pro referendum proti hazardu

Skóre: 0.89

Název: Tepličtí aktivisté odevzdali podpisy pro referendum proti hazardu

Zdroj: teplicky.denik.cz – main page

Datum: 09.09.2012

Zpracováno: 09.09.2012 10:51:43

Odkaz:  http://teplicky.denik.cz/zpravy_region/teplicti-aktiviste-odevzdali-podpisy-pro-referendum-proti-hazardu-20120909.html

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120909030012

http://teplicky.denik.cz/zpravy_region/teplicti-aktiviste-odevzdali-podpisy-pro-referendum-proti-hazardu-20120909.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

29. Šarapatka (TOP 09): Peníze z hazardu obce využijí smysluplněji

Skóre: 0.88

Název: Šarapatka (TOP 09): Peníze z hazardu obce využijí smysluplněji

Zdroj: parlamentnilisty.cz

Datum: 09.09.2012

Zpracováno: 10.09.2012 04:34:42

Číslo: 253

Rubrika: Politici voličům

Autor: TOP 09

Odkaz:  http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1338&clanek=245600

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZH5

Identifikace: YZH520120909010007

Komentář poslance Bořivoje Šarapatka.

Při přípravě a schvalování nového loterijního zákona jsme chtěli, aby příjmy z výherních hracích automatů a loterijních terminálů nezůstávaly jejich provozovatelům. Proto jsme tyto výnosy přiřkli jednotlivým obcím. Obce a města dokážou lépe posoudit, kam tyto utržené prostředky účelně vložit.

Přerov například příjmy z loterií, zhruba deset miliónů korun, přerozdělí sportovním klubům, organizacím pomáhajícím zdravotně a mentálně postiženým lidem, školám, církvím a nadacím.

Nemůže se tedy stát jako dříve, že loterijní příjmy putovaly na konta všelijakých účelově založených spolků a nadací, kde se ztratily neznámo kam. Hospodářské noviny uvedly jasný příklad, kdy jedno sdružení dostalo od provozovatele výherních automatů 6,5 milionu korun na záchrannou stanici pro zvířata. Stanice doposud nevznikla a kam se oněch 6,5 milionu podělo, nikdo neví.

Nový loterijní zákon takovéto praktiky nepovoluje. Jsou ovšem slyšet i názory, především opozice, že příjmy z loterií města a obce rozmělní jinak. Například je použijí na investice.

Z našeho pohledu by to byla velká chyba. Další zákonná úprava, kterou jsme rovněž prosadili, nové rozpočtové určení daní navyšuje menším obcím a městům jejich rozpočty o desítky milionů korun. Není tedy třeba využívat příjmy z automatů na investiční akce nebo na látání děr v rozpočtu.

Naši starostové i zastupitelé určitě zvolí lepší cestu.

Bořivoj Šarapatka

poslanec a kandidát na hejtmana v Olomouckém kraji

{relatedarticles title=”Psali jsme:” tag=”hazard” count=”5″ /}

{profiles title=”Profily na ParlamentniListy.cz:” ids=”2301″ /}

URL| http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1338&clanek=245600

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

30. Čínské gamblery stále lákají kasina v Macau

Skóre: 0.69

Název: Čínské gamblery stále lákají kasina v Macau

Zdroj: CT24.cz

Datum: 09.09.2012

Zpracováno: 10.09.2012 04:31:26

Číslo: 253

Rubrika: Ekonomika

Autor: ket

Odkaz:  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/195323-cinske-gamblery-stale-lakaji-kasina-v-macau/

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Média, tv, rádia

Zkratka oblasti: YD

Zkratka zdroje: YD24

Identifikace: YD2420120909010012

Macao – Hospodářská krize, která sužuje Spojené státy a Evropu, a zpomalovaní hospodářství Číny ovlivňují také růst hlavního města světového hazardu – jihočínského Macaa, které je stejně jako Hongkong tzv. Zvláštní správní oblastí Čínské lidové republiky. Výnosy tam v červenci rostly nejpomaleji od finanční krize v roce 2009. Ale přesto, že se letos očekává další pokles, dlouhodobé obavy neexistují. V Číně žijí stamiliony potencionálních náruživých gamblerů a žádná krize netrvá věčně.

Odhaduje se, že růst hospodářství Macaa letos zpomalí zhruba na devět a půl procenta, ale již v příštím roce se má růst ráje gamblerů vrátit zpět do dvouciferných čísel. Hazard v Macau reflektuje výkyvy světového hospodářství, ale zdravě přežívá. V příštím roce se tady bude konat globální Expo hazardních her. Šéfové průmyslu přijíždějí již teď studovat budoucnost trhu a učit se o hráčském chování rostoucí skupiny klientů, kontinentálních Číňanů.

A nejde jen o čínské milionáře. “Lidé, kteří vyrostli v chudých rodinách a pak se z nich stala střední vrstva, mají úspory. Ale nemohou za ty peníze, třeba 250 tisíc korun, založit vlastní byznys, to se zdá dneska nemožné. Tak se tato střední třída například rozhodne použít 40 až 50 procent svých úspor a zkusit štěstí, zariskovat,” podotkl mluvčí Global Gaming Expo Ricardo Siu.

O tom, že zpomalení je dočasné, svědčí i fakt, že firmy jako Sands nebo Wynn tady stále investují miliardy. Hotely a kasina rostou v Macau stále jako houby po dešti. V hazardním průmyslu pracuje 15 procent obyvatel města, ostatní mají užitek z hráčských a turistických daní. “Vláda má z kasin tolik zisků, že může měnit životy lidí. Platí nám elektřinu, vodu a dopravní výlohy,” konstatoval obchodník z Macaa.

Problémy pro místní ale přinášejí rostoucí ceny pozemků a nemovitostí a životní výdaje. Jako všude na světě, i tady hazard přináší korupci a organizovaný zločin. Vláda chce hospodářství města diverzifikovat. “Chceme se stát mezinárodní turistickou destinací, kde to není pouze o hazardu. Musíme zapřemýšlet nad ekonomickou strukturou a vyvinout nové Macao, dlouhodobě udržitelné a zdravé. Bez rovnováhy není budoucnost,” řekl Jimmy Lei Chong Cheng, představitel samosprávy Macaa. Neustále bohatnoucí Čína a honba kasin za zisky ale dělají z podobných prohlášení nerealistické iluze.

URL| http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/195323-cinske-gamblery-stale-lakaji-kasina-v-macau/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

10.09.2012

31. Pomáhá hazardu, tvrdí kritici vsetínského autora studie o gamblerech

Skóre: 0.99

Název: Pomáhá hazardu, tvrdí kritici vsetínského autora studie o gamblerech

Zdroj: mfdnes.cz – Zlínský kraj

Datum: 10.09.2012

Zpracováno: 10.09.2012 19:54:15

Odkaz:  http://zlin.idnes.cz/pomaha-hazardu-rekli-o-vsetinskem-aktivistovi-fq9-/zlin-zpravy.aspx?c=A120910_122643_zlin-zpravy_ppr#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zlin&utm_content=main

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120910050508

http://zlin.idnes.cz/pomaha-hazardu-rekli-o-vsetinskem-aktivistovi-fq9-/zlin-zpravy.aspx?c=A120910_122643_zlin-zpravy_ppr#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zlin&utm_content=main

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

32. Pomáhá hazardu, řekli o vsetínském aktivistovi

Skóre: 0.99

Název: Pomáhá hazardu, řekli o vsetínském aktivistovi

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 10.09.2012

Str.: 2

Mutace: Mladá fronta DNES – Zlínský kraj

Zpracováno: 10.09.2012 04:22:16

Náklad: 246620

Ročník: 23

Číslo: 212

Rubrika: Kraj Zlínský

Autor: Petra Procházková

Odkaz:  http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

ISSN: 1210-1168

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCMF

Identifikace: DCMF20120910050004

V Česku žije pouze 0,8 procenta patologických hráčů, zjistil ve svém výzkumu Petr Verosta ze Vsetína. Jiní aktivisté bojující s hazardem ho však obviňují, že jde provozovatelům automatů na ruku.

VSETÍN Koncem loňského roku přišel Petr Verosta z občanského sdružení Občané proti závislostem s nápadem, aby se součástí pracovní skupiny, která se bude zabývat problematikou hazardu ve Vsetíně, stali i zástupci provozovatelů heren.
“Žijeme v demokratickém státě. Provozovatelé u rozhodování být musejí. Chceme je konečně přivést k zodpovědnosti,” tvrdil Verosta, který neskrývá, že sám v minulosti bojoval se závislostí na automatech.
Kritiku za vstřícnost vůči hernám si vysloužil i po následném prosazení nové vyhlášky, která místo úplného zákazu autoamtů ve Vsetíně přinesla pouze omezení počtu heren a světelných reklam.
A teď má další potíže. Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, které má rovněž za cíl boj proti hazardu, upozornil, že Verosta působí v nadačním fondu Esentia, který loni dostal 1,7 milionu korun od společností, které vyrábějí automaty.
Důkazem, že Verosta změnil své radikální názory, je podle něj i jeho nedávná studie, ve které uvádí, že v celém Česku je pouze 0,15 – 0,8 procenta patologických hráčů. V obdobné studii staršího data přitom dokládal procent pět.
“To je dost zásadní změna a mě děsí skutečnost, že si hazard kupuje své silné odpůrce,” uvedl Hollan.

Táborská: Stojíme za Verostou

Verosta to zásadně odmítá a tvrdí, že se už několik let v problematice vzdělává, a proto nyní dokáže některé údaje ze zahraničních statistik lépe rozlišovat.
“Na mých názorech se nezměnilo vůbec nic. Když jsem uváděl pět procent, bylo to proto, že jsem neuměl tu statistiku číst,” přiznává.
Ověřit, která strana má pravdu, je přitom prakticky nemožné, v České republice takové průzkumy neexistují. Vsetínská starostka Iveta Táborská s tvrzením, že hlasitý odpůrce hazardu otočil a začal hájit zájmy hráčské lobby, nesouhlasí. “K posunu určitě došlo, ta první setkání před lety byla nešťastná a pan Verosta měl velmi radikální názory,” řekla. “Ale vím, že pak studoval a zabýval se tou problematikou velmi důkladně, takže když jsme se setkali nad vyhláškou, dospěli jsme k názoru, že prevence je lepší než zákazy,” podotkla Táborská.
Verostovy aktivity kritizuje i vsetínská Strana zelených, která na problémy spojené s výherními automaty dlouhodobě poukazuje.
“Upozorňovali jsme, že se sice tváří jako velký bojovník proti hazardu, ale přitom hájí zájmy herního průmyslu. Je zaplacený a působí skrytě, radnice ho přitom považovala za nezávislého odborníka,” naznačil šéf vsetínské Strany zelených Michal Berg.
Ten už dříve argumentoval, že i po regulaci hazardu z letošního ledna připadá ve Vsetíně jeden automat na sto osmdesát obyvatel. Pro srovnání, ve Francii je tento poměr jeden automat na osmnáct tisíc obyvatel. Herní společnosti měly ještě loni povinnost odvádět část zisku neziskovým organizacím. Esentia dostala 1,5 milionu od firmy Wekosa a 200 tisíc od společnosti Bonver.
“To je pravda, nadační fond ty peníze rozděluje dál, třeba psychiatrické léčebně nebo nízkoprahovým zařízením, která pomáhají gamblerům,” tvrdí Verosta.
Naprosto odmítá spekulaci, že by z těchto peněz financoval svůj Český institut pro výzkum závislostí a tedy i studie, které vydává. S některými jeho poznatky přitom pracuje ministerstvo financí.
“Pro něj jsme vypracovali třeba studii o ohniscích výskytu hráčské závislosti. To jsou informace sesbírané přímo od gamblerů, kteří se svěřili třeba s tím, jak jejich závislost vznikla,” vysvětlil Verosta.
Český institut pro výzkum závislostí vznikl letos v dubnu a tvoří jej lidé ze vsetínského občanského sdružení Občané proti závislostem, které po vzniku Institutu utlumilo aktivity.

“Měl velmi radikální názory. Ale pak jsme dospěli k tomu, že prevence je lepší než zákazy.” Iveta Táborská, starostka Vsetína

Foto:

Mutace – Mladá fronta DNES – Zlínský kraj

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

33. Bude referendum proti hazardu při volbách?

Skóre: 0.94

Název: Bude referendum proti hazardu při volbách?

Zdroj: Haló noviny

Datum: 10.09.2012

Str.: 12

Zpracováno: 10.09.2012 04:20:41

Ročník: 22

Číslo: 212

Rubrika: Mozaika regionů

Autor: (čtk, kru)

Odkaz:  http://www.halonoviny.cz/

ISSN: 1210-1494

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCHA

Identifikace: DCHA20120910010040

Během dvou týdnů by mělo být jasné, zda se při říjnových krajských volbách v Teplicích uskuteční i místní referendum o úplném zákazu hazardu, které žádá nezisková organizace ProPolis. Její zástupce minulý týden předal magistrátu petiční archy s více než 4200 podpisy.
Organizátoři, kteří od zimy nasbírali přes 5000 podpisů, jich několik set sami škrtli pro jejich duplicitnost nebo nečitelnost. Pro vyvolání referenda je v 50tisícových Teplicích potřeba 4100 podpisů, takže dle předsedy organizace Jakuba Mráčka mají malou rezervu pro případ neuznání některých podpisů. Organizátorům se ohlásil člověk, který tvrdil, že jich přes stovku padělal.
Výsledek případného referenda by byl pro magistrát závazný, muselo by se ho ale zúčastnit minimálně 35 % voličů. Právě kvůli naději na vyšší účast ho organizátoři chtějí spojit s volbami.
Teplice jsou občas označovány za Las Vegas českého severu, magistrát ale tvrdí, že místo udávané tisícovky automatů ve 120 teplických hernách funguje jen 396 výherních zařízení. »Před deseti lety jich bylo okolo 1200, ale i jejich provozovatelé mají těžkosti a ubývá jich,« konstatoval v březnu vedoucí finančního odboru magistrátu Roman Jodas.
Městu prý pomáhají překlenout propad v příjmech z daní – do jednomiliardového rozpočtu měly příjmy z hazardu letos přinést podle plánu zhruba 60 milionů Kč, v předchozích letech to byla polovina.
Teplický zastupitel KSČM Luboš Škarda chápe motivaci organizátorů petice, kterou měli počátkem roku, ale je příznivcem postupných kroků. Zdůraznil, že město letos učinilo kroky k omezení hazardu, takže počet hracích přístrojů klesl přibližně na polovinu a zaniklo osm heren. Přínos pro letošní rozpočet tak bude reálně asi jen 40 mil. Upozornil, že okamžitý zákaz sice zlikviduje hrací automaty, nikoli ale terminály, které mají ze zákona nárok na ještě další tři roky provozu, a i zákaz heren se dá obejít. Podotkl, že vytlačit se nyní nebo v blízké budoucnosti mohly herny z blízkosti škol apod. Postupné omezování by, dle něho, pomohlo městu vyrovnat se s úbytkem zdrojů a stejně tak poskytlo čas podnikatelům, aby přeorientovali svůj byznys. Jak přitom dodal, to není na severu Čech zrovna jednoduché, což dokládá – na rozdíl od bytů – rozsáhlá nabídka nebytových prostor.
Zatímco okolní města vytáhla do boje s hazardem poměrně tvrdě, v Teplicích se radnice s provozovateli heren dohodla jen na mírných ústupcích. Musely zmizet velké poutače a nabídky bezplatného alkoholu pro hráče, naopak byly zavedeny kamery s 30denní archivací a noční vstup jen po důkladné kontrole. Při porušení pravidel hrozí herně ztráta licence.

Foto:

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

34. Chodovu stále klesají daňové příjmy, nepřibylo ani z výherních automatů

Skóre: 0.90

Název: Chodovu stále klesají daňové příjmy, nepřibylo ani z výherních automatů

Zdroj: sokolovsky.denik.cz – main page

Datum: 10.09.2012

Zpracováno: 10.09.2012 19:54:11

Odkaz:  http://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/chodovu-stale-klesaji-danove-prijmy-nepribylo-ani-z-vyhernich-automatu-20120910.html

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120910050253

http://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/chodovu-stale-klesaji-danove-prijmy-nepribylo-ani-z-vyhernich-automatu-20120910.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

35. Rakovník se zřekl 16 milionů. Herny mizí

Skóre: 0.88

Název: Rakovník se zřekl 16 milionů. Herny mizí

Zdroj: Berounský deník

Datum: 10.09.2012

Str.: 2

Zpracováno: 10.09.2012 04:25:29

Náklad: 227957

Ročník: 18

Číslo: 212

Rubrika: Berounsko /region

Autor: MIROSLAV ELSNIC

Odkaz:  http://www.berounsky.denik.cz

ISSN: 1210-7352

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Středočeský kraj

Zkratka oblasti: VC

Zkratka zdroje: VCZB

Identifikace: VCZB20120910010008

Pokračování – Podobně jako místostarosta Jan Švácha smýšleli i další přední zastupitelé města. “Můj názor je výjimečně shodný s názorem pana Šváchy. Stav, kdy nebudou ve městě žádné automaty, považuji za naprosto ideální. V tomto je můj názor obdobný,” reagoval opoziční zastupitel Miloš Lippert (ČSSD).
Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) pak ujišťoval, že by se vše dalo vyřešit průhledným systémem. “Vše by se nějak řešilo transparentně. Daly by se také vymezit lokality, kde by herny mohly být,” komentoval starosta, čímž se přiklonil na stranu Miroslava Koloce. Dále dodal, že do městského rozpočtu budou i nadále po dobu zhruba ještě tří let putovat peníze z výtěžku hazardu v Rakovníku. “Máme rozdělanou celou řadu projektů, na které potřebujeme peníze,” připomněl starosta.
Ani to však nepomohlo. Rakovničtí zastupitelé možnost regulovat herny zamítli a stále tak platí zákazová vyhláška na výherní přístroje a loterie ve městě od roku 2015.
“Jsem velmi nespokojený s rozhodnutím části zastupitelstva, které znemožnilo zabývat se jako naprostá většina měst v České republice regulací provozování sázkových her a loterií na území města a připravilo tak městský rozpočet o významnou část peněz, které mohly být využity pro sport, kulturu a volnočasové aktivity včetně například dětských hřišť a podobně pro rakovnické občany,” nechal se slyšet po hlasování Miroslav Koloc.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

36. Ostrá obvinění na adresu radních: Kdo vládne v Ostravě-Jihu?

Skóre: 0.88

Název: Ostrá obvinění na adresu radních: Kdo vládne v Ostravě-Jihu?

Zdroj: denik.cz

Datum: 10.09.2012

Zpracováno: 11.09.2012 05:22:44

Číslo: 254

Rubrika: Moravskoslezský kraj

Odkaz:  http://www.denik.cz/moravskoslezsky-kraj/kdo-vladne-v-ostrave-jihu-20120909-0uwy.html

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZ68

Identifikace: YZ6820120910010133

Ostrava – Vyhlášku omezující hazard v nejlidnatějším ostravském obvodu nepřipravuje vedení tamní radnice, ale podnikatel Oldřich Lahoda. Takto ostré nařčení veřejně zaznělo na nedávném zastupitelstvu města. Je pravdivé? Místostarosta tvrdí, že ne.

Zajímavá slovní přestřelka se uskutečnila na posledním zasedání zastupitelstva města Ostravy, které se uskutečnilo těsně před prázdninami. V době, kdy už v sále nebyli novináři, se do sebe pustili místostarosta Ostravy-Jihu Radim Miklas (ODS) a majitel společnosti Synot Tip Ivo Valenta.

Ostrá obvinění, která mezi nimi padala, by málem zapadla v zapomnění, kdyby na ně Deník náhodou nenarazil v zápise, který město z jednání zastupitelů zveřejnilo na svém webu.
O co tedy jde?

O nic menšího než o obvinění, že o důležitých otázkách nerozhodují v nejlidnatějším obvodu Ostrava-Jih politici, ale kontroverzní šedá eminence z podnikatelských kruhů Oldřich Lahoda. Ten prý řeší to, jak má vypadat vyhláška, jež má z většiny ulic v tomto obvodu vyhnat provozovatele hracích automatů a nechává je jen ve čtyřech vybraných hlavních tepnách.

“Náš ředitel chtěl jednat o vyhlášce s místostarostou Miklasem a ten jej odkázal na pana Lahodu, který je údajně jediným partnerem, který řeší vyhlášku Ostravy-Jihu s představiteli obce,” řekl před zastupiteli Ivo Valenta a zároveň připomněl, že Oldřich Lahoda je mimo jiné provozovatelem téhož průmyslu, jako dělají oni. Navíc je vlastníkem nemovitostí z velké části právě v ulicích, které jsou povoleny.

“SPELOS (Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů pozn. redakce) podal v kauze Ostravy-Jihu trestní oznámení pro možné zmanipulování této vyhlášky. Čekáme, jak se to vyvine. Více to nyní nechci komentovat,” vyjádřil se nyní ředitel Synot Tipu Petr Mikoška, kterého měl Radim Miklas údajně odkázat na jednání s podnikatelem Lahodou.
Nátlaková hra?

Místostarosta Miklas se tehdy před zastupiteli v sále bránil slovy: “Ivo Valenta je demagog, ale hlavně lhář a podvodník, což teď zjistil. S panem Lahodou, o kterém hovořil, nikdy městský obvod o vyhlášce nejednal, se zástupci Synotu taktéž o vyhlášce nejednali, a tudíž je ani nemohli odkázat na pana Lahodu”.

Valenta pak ale ještě jednou zopakoval, že podle něj Radim Miklas jednal s ředitelem Synot Tipu Mikoškou a poslal ho za panem Lahodou. “A teď můžu říct, že lhářem je pan Miklas, protože tak to je,” kontroval ještě na zastupitelstvu Ivo Valenta.

Místostarosta Ostravy-Jihu už tehdy toto nařčení dále nekomentoval. Deník se proto snažil zjistit, jestli se proti tak závažnému veřejnému obvinění brání právní cestou.

“To, co řekl pan Valenta na zastupitelstvu, je totální nesmysl. Napsal jsem mu proto dopis, že po něm žádám omluvu. Na to on nepřistoupil. Je pravda, že další kroky jsem v tom už nedělal, nechal jsem to zkrátka vyšumět. Dneska je ve hře celoměstská vyhláška omezující hazard, tak ta snad projde,” řekl Deníku Radim Miklas.

To, co na konci června zaznělo na zastupitelstvu Ostravy o jeho propojení s podnikatelem Lahodou, byla podle jeho mínění jedna z nátlakových her, které Synot běžně dělá a obce tomu nejsou schopny čelit. “S panem Lahodou opravdu nejednáme. Vím, že tento člověk existuje, ale je totální nesmysl, že bych s ním jednal o vyhlášce omezující v našem obvodu hazard,” dodal ještě místostarosta Miklas.
Kdo je Oldřich Lahoda

Vlivný ostravský podnikatel s výherními automaty a podobnými zařízeními, majitel mnoha realit, obchodník s drahými kameny, jehož majetek se odhaduje na stamiliony. V minulosti byl dvakrát soudně trestán, před spravedlností se skrýval mnoho let v Brazílii. Podle policejních pramenů byl v roce 1995 odsouzen za zkrácení daně, poplatku a podobné dávky a dále za porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou. Do ČR měl mimo oficiální hraniční přechod propašovat cigarety. Později utekl a 13 let se skrýval. Zatčen byl v květnu 2009.

Lahoda má pověst tvrdého obchodníka, je to bývalý výborný zápasník. Na webu vítkovických zápasníků se lze dočíst, že “.. v roce 2003 odchovanec a úspěšný zápasník O. Lahoda nabídne a zajistí nové tréninkové prostory v bývalé školce v Ostravě-Výškovicích v Břuskově ulici. Oddíl svépomocí pronajaté prostory upraví a vybuduje jedno z nejlepších zápasnických středisek v ČR”.

Zápis ze zastupitelstva, v němž se řeší vyhláška omezující hazard na stranách 71 až 81, najdete na internetových stránkách Ostravy. Adresa je: www.ostrava. cz/cs/urad/mesto-a-jeho-organy/zastupitelstvo-mesta/usneseni-zastupitelstva/volebni-obdobi-10-14.”

URL| http://www.denik.cz/moravskoslezsky-kraj/kdo-vladne-v-ostrave-jihu-20120909-0uwy.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

11.09.2012

37. V ČR je jen hrstka gamblerů, tvrdí nadace sponzorovaná hazardem

Skóre: 0.99

Název: V ČR je jen hrstka gamblerů, tvrdí nadace sponzorovaná hazardem

Zdroj: CT24.cz

Datum: 11.09.2012

Zpracováno: 12.09.2012 05:04:04

Číslo: 255

Rubrika: Ekonomika

Autor: lub

Odkaz:  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/195411-v-cr-je-jen-hrstka-gambleru-tvrdi-nadace-sponzorovana-hazardem/

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Média, tv, rádia

Zkratka oblasti: YD

Zkratka zdroje: YD24

Identifikace: YD2420120911010077

Praha – Vláda má nyní na stole studii, podle níž je v Česku jen zanedbatelný počet lidí závislých na hracích automatech. Ze studie tak vyplývá, že gamblerství v České republice v podstatě nehrozí. Pod čísly jsou ale podepsaní i lidé z nadačního fondu Esentia, který se nechal hazardem sponzorovat. Od hazardních firem získal 1 milion 700 tisíc korun, které se odváděly takzvaně na dobročinné účely. Nadace se brání tím, že to bylo v rámci budování společenské zodpovědnosti.

Gamblerů je prý jen hrstka – ale automatů na obyvatele má ČR nejvíc

Odhady mluví o čtvrt procentu, případně méně než procentu populace. To by znamenalo patnáct až osmdesát tisíc lidí. S tím ale odborníci zásadně nesouhlasí. “S jistou mírou zjednodušení by se dalo říct, že my odhadujeme procenta závislých na dvě procenta mužské populace,” tvrdí Karel Nešpor, primář mužského oddělení závislostí v Psychiatrické léčebně Bohnice.

Právě muži totiž propadají hazardu častěji. Jenže i odhady odborníků mají své limity – k odborníkům se dostanou jen ti, co chtějí své problémy řešit. Pokud někde nejsou odborníci, kteří by se patologickým hráčstvím zabývali, pak na tomto území ani nejsou evidováni patologičtí hráči, doplňuje Nešpor s tím, že existují ověřené údaje o tom, že dnes jsou i šestnáctiletí, kteří na hazardních automatech hrají každý den.

Podle studie to vypadá, že na hracích automatech je závislá jen hrstka lidí, oproti zahraničí tedy nemá Česká republika problém. To je v zemi, kde připadá nejvíc automatů na jednoho obyvatele, trochu podezřelé – jeden hrací automat ve Francii vychází na 18 tisíc Francouzů a jeden hrací automat v Česku vychází na 170 Čechů. “Zahraniční studie z USA nebo Norska, mluví o pěti procentech závislé populace, u nás je automatů víc, takže když je pět procent v Americe, u nás je to půl milionu závislých lidí,” domnívá se Matěj Hollan, předseda občanského sdružení Brnění.

Ministerstvo financí, které podklady pro vládu připravilo, tvrdí, že oslovilo všechny renomované instituce včetně univerzit a neziskových organizací. “Ta studie třeba uvádí, že počet hospitalizovaných byl 550. Ten počet není extrémně vysoký, ale jsou tam některé alarmující trendy,” cituje ze studie Tomáš Zídek, náměstek ministra financí.

URL| http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/195411-v-cr-je-jen-hrstka-gambleru-tvrdi-nadace-sponzorovana-hazardem/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

38. Verosta k Hollanovi: Čísly nemanipuluji. Naučte se číst statistiky

Skóre: 0.99

Název: Verosta k Hollanovi: Čísly nemanipuluji. Naučte se číst statistiky

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Datum: 11.09.2012

Zpracováno: 12.09.2012 01:52:20

Odkaz:  http://slotmarket.cz/verosta-k-hollanovi-nemanipuluji-cisly-jako-vy/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Bulvární zprávy

Zkratka oblasti: WB

Zkratka zdroje: WB_B

Identifikace: WB_B20120911060001

http://slotmarket.cz/verosta-k-hollanovi-nemanipuluji-cisly-jako-vy/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

39. Z centra Žatce mají od října zmizet hrací automaty

Skóre: 0.97

Název: Z centra Žatce mají od října zmizet hrací automaty

Zdroj: zatecky.denik.cz – main page

Datum: 11.09.2012

Zpracováno: 11.09.2012 10:53:13

Odkaz:  http://zatecky.denik.cz/zpravy_region/hraci_automaty_zatec_20120911.html

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120911030255

http://zatecky.denik.cz/zpravy_region/hraci_automaty_zatec_20120911.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

40. Bárta: Drzost nad drzost, pane Kalousku

Skóre: 0.96

Název: Bárta: Drzost nad drzost, pane Kalousku

Zdroj: parlamentnilisty.cz

Datum: 11.09.2012

Zpracováno: 12.09.2012 05:09:54

Číslo: 255

Rubrika: Politici voličům

Autor: vitbarta.cz

Odkaz:  http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1338&clanek=245870

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZH5

Identifikace: YZH520120911010043

Studie o gamblerství sponzorována herním průmyslem.

Ministerstvo financí chtělo znát informaci o přesném počtu patologických hráčů v ČR. Za tímto účelem zadalo k vypracování analýzu nadaci Esentia. Má to však jeden háček, neboť sama nadace byla sponzorovaná firmami vyrábějící hrací automaty.

Jakou vypovídací hodnotu může tato studie mít, je jsnad jasné. Je to jako kdyby studii o dopadu drog zpracovával sám dealer. Esentia získala od herního průmyslu 1,7 milionu korun a podle toho se také odvíjel výsledek studie.

Autorem analýzy podle které u nás gamblerství v podstatě neexistuje, respektive je jím postiženo pouze 0,15, až 0,8% populace, je Petr Verosta, navíc sám bývalý gambler. Je evidentní, že toto číslo je úmyslně podhozené. Kupříkladu podle uznávaného primáře bohnické psychiatrické kliniky Karla Nešpora jsou u nás závislá přibližně dvě procenta mužské populace. Podle zahraničních studií to ve vyspělých státech bývá dokonce kolem pěti procent z celkového počtu populace, což je půl milionu obyvatel! Pro tento odhad hovoří i statistika počtu hracích automatů, v níž ČR je v přepočtu přístrojů na obyvatele na prvním místě světového žebříčku. Zatímco ve Francii připadá na 18 000 obyvatel jeden automat, u nás připadá jeden stroj na pouhých 170 obyvatel.

Jaké katastrofální dopady přináší závislost na hazardu na společnost, potažmo do rodin není třeba připomínat. Své o tom jistě ví autor knihy Já, hráč Martin Svoboda, který se nebál přiznat, že svou závislostí nejenže přišel o 8 milionů korun, ale způsobil také smrt vlastní matky.

{relatedarticles title=”Psali jsme:” tag=”Lessy” count=”5″ /}

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

{profiles title=”Profily na ParlamentniListy.cz:” ids=”1975″ /}

URL| http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1338&clanek=245870

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

41. Rakovník se zřekl 16 milionů korun, herny postupně zmizí

Skóre: 0.89

Název: Rakovník se zřekl 16 milionů korun, herny postupně zmizí

Zdroj: denik.cz

Datum: 11.09.2012

Zpracováno: 12.09.2012 05:08:19

Číslo: 255

Rubrika: Středočeský kraj

Odkaz:  http://www.denik.cz/stredocesky-kraj/rakovnik-se-zrekl-16-milionu-korun-herny-postupne-zmizi-20120911.html

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZ68

Identifikace: YZ6820120911010177

Rakovník – Žádná regulace, ale naprostý zákaz heren. Takový signál vyslali rakovničtí zastupitelé směrem k provozovatelům heren a připravili tak město o šestnáct milionů korun. Vydali se tak opačným směrem, nežli jiná města ve Středočeském kraji, která zákazové místní vyhlášky vydané v loňském roce ruší a mění na regulační.

Nejen město, i sportovní kluby a vůbec veškeré organizace jen stěží shánějí peníze na provoz. Jiří Froněk, člen sportovní komise při radě města, dále řekl, že když odpadla Sazka, musí organizace žádat o peníze obce a města. “Závěr sportovní komise je, aby část peněz z hazardu směřovala na podporu sportu a sportovních organizací,” řekl Jiří Froněk. Ten dále řekl, že je jen na zastupitelích, zda město získá do svého rozpočtu šestnáct milionů korun a nebo nic.

Miroslav Koloc (ODS), jenž je zároveň prezidentem klubu rakovnických pozemních hokejistů, na zasedání zastupitelů nezmínil sice žádný návrh, jak herny a provoz jednotlivých výherních terminálů regulovat, ale uvedl řadu měst ve Středočeském kraji, která se tímto zabývala a vydala nové regulační vyhlášky.

“Šance se tím dále zabývat, stejně jako to dělají další města v České republice, je pro mne rozhodující,” dodal Miroslav Koloc.

Potřebnou většinu zastupitelů však nepřesvědčil. Proti se postavili nejen opoziční politici, ale také někteří koaliční partneři. “Myslím si, že čím méně je heren, tak tím méně je hráčů. Pokud by se herny začaly regulovat, otevře se zde určitý prostor pro korupci. Dále si myslím, že by byli nejvíce postiženi lidé sociálně slabí, kteří chodí většinou s dávkami přímo do heren,” oponoval místostarosta Jan Švácha (TOP 09).

Podobně jako místostarosta Jan Švácha smýšleli i další přední zastupitelé města. “Můj názor je výjimečně shodný s názorem pana Šváchy. Stav, kdy nebudou ve městě žádné automaty, považuji za naprosto ideální. V tomto je můj názor obdobný,” reagoval opoziční zastupitel Miloš Lippert (ČSSD).

Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) pak ujišťoval, že by se vše dalo vyřešit průhledným systémem. “Vše by se nějak řešilo transparentně. Daly by se také vymezit lokality, kde by herny mohly být,” komentoval starosta, čímž se přiklonil na stranu Miroslava Koloce. Dále dodal, že do městského rozpočtu budou i nadále po dobu zhruba ještě tří let putovat peníze z výtěžku hazardu v Rakovníku. “Máme rozdělanou celou řadu projektů, na které potřebujeme peníze,” připomněl starosta.

Ani to však nepomohlo. Rakovničtí zastupitelé možnost regulovat herny zamítli a stále tak platí zákazová vyhláška na výherní přístroje a loterie ve městě od roku 2015.

“Jsem velmi nespokojený s rozhodnutím části zastupitelstva, které znemožnilo zabývat se jako naprostá většina měst v České republice regulací provozování sázkových her a loterií na území města a připravilo tak městský rozpočet o významnou část peněz, které mohly být využity pro sport, kulturu a volnočasové aktivity včetně například dětských hřišť a podobně pro rakovnické občany,” nechal se slyšet po hlasování Miroslav Koloc.”

URL| http://www.denik.cz/stredocesky-kraj/rakovnik-se-zrekl-16-milionu-korun-herny-postupne-zmizi-20120911.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

12.09.2012

42. Mincí z hracích automatů letos zacinkalo méně

Skóre: 0.93

Název: Mincí z hracích automatů letos zacinkalo méně

Zdroj: Chrudimský deník

Datum: 12.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 12.09.2012 04:57:52

Náklad: 227957

Ročník: 21

Číslo: 214

Rubrika: Titulní strana

Autor: MAREK NEČINA

Odkaz:  http://chrudimsky.denik.cz/

ISSN: 1212-5733

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Hradecký a Pardubický kraj

Zkratka oblasti: VH

Zkratka zdroje: VHVC

Identifikace: VHVC20120912010000

Chrudim – Celkové příjmy města Chrudim činily za letošní první pololetí přes 215 milionů korun. Výdaje se vyšplhaly na zhruba 179 milionů. Kladný rozdíl tedy je přibližně 36 milionů korun. Příjmy byly plněny na 50,6 procenta a čerpání výdajů dosáhlo 42,1 procenta. Těmito na první pohled pozitivními čísly se bude zaobírat i příští schůze chrudimského zastupitelstva, na níž již bude k dispozici i podrobný rozbor zmíněného výsledku.

Jen pouhá chiméra

Už teď je ale jasné, že nepůjde jen o samé radostné čtení a že v dalších měsících se bude kladný rozdíl postupně snižovat a vytrácet.
Radnice mimo jiné poukazuje na velký rozdíl mezi předpokládanými a skutečnými výnosy z výherních automatů blikajících na území města. Podle předpokladu ministerstva financí by z nich město mělo za celý rok obdržet 19 milionů korun. “Jde o silně,přepálený’ odhad, neboť naše výnosy se v tuto chvíli pohybují kolem šesti milionů korun,” uvedl chrudimský starosta Petr Řezníček.

Ach, ty daně!

Další nepříjemnou zprávou je pokračující propad výnosu daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti. Zde se město pohybuje zhruba na úrovni 48 procent předpokládaného ročního výběru. U daní z příjmů plynoucích ze samostatné výdělečné činnosti je dokonce vybráno jen 35 procent ročního předpokladu.

Střídavě oblačno

Na druhou stranu se městu daří postupně zpeněžovat některé pozemky v průmyslových zónách Sever i Západ. Ve hře je prý navíc i nově se rýsující možnost, že město získá další desítky milionů od velkého investora, jenž prý o vstupu do zóny rovněž uvažuje. “Popěvek,už je to uděláno, už je to hotovo’ si ale zatím ještě zazpívat nemůžeme, tak o tom nechci konkrétněji hovořit,” podotýká chrudimský starosta.
Špatnou zprávou naopak je, že od myšlenky investovat v průmyslové zóně Západ odstoupila německá společnost Freudenberg Immobilien Management. Firma vyrábějící těsnicí kroužky a součásti z tvrzené pryže tu ještě na jaře hodlala nakoupit pozemky za 14 milionů korun a zaměstnat asi 35 lidí.

“Ministerstvo financí odhad silně,přepálilo’, protože výnosy z výherních automatů se v tuto chvíli pohybují jen kolem šesti milionů korun.” Petr Řezníček, starosta města Chrudim

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

43. Praha 1 omezí hazard, zůstane jen 13 kasin

Skóre: 0.93

Název: Praha 1 omezí hazard, zůstane jen 13 kasin

Zdroj: mediafax.cz

Datum: 12.09.2012

Zpracováno: 12.09.2012 19:54:29

Odkaz:  http://www.mediafax.cz/regiony/4097498-Praha-1-omezi-hazard-zustane-jen-13-kasin

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120912050581

http://www.mediafax.cz/regiony/4097498-Praha-1-omezi-hazard-zustane-jen-13-kasin

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

44. Herny. V centru jich zbude 13

Skóre: 0.90

Název: Herny. V centru jich zbude 13

Zdroj: Metro

Datum: 12.09.2012

Str.: 4

Mutace: Metro – Praha

Zpracováno: 12.09.2012 04:54:08

Číslo: 173

Rubrika: Praha

Autor: ADAM VÁCHAL

Odkaz:  http://www.metro.cz

ISSN: 1211-7811

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCMW

Identifikace: DCMW20120912020005

Radnice Prahy 2, 3 a 6 nechtějí na svém území jediný hrací automat. O tom, zda zmizí všechny herny i z Prahy 1, rozhodovali včera také zastupitelé první městské části. Ti se nakonec rozhodli zachovat provozovny s hracími automaty na třinácti místech. “V současné době je na území první městské části 58 heren. Rozhodli jsme se, že toto číslo zásadně omezíme. Povoleno jich bude pouze třináct,” popisuje místostarosta Prahy 1 Jan Krejčí, který se problematikou zabývá.
Podle zastupitelky Prahy 1 za Věci veřejné Kateřiny Klasnové však nemělo zastupitelstvo povolit na svém území ani jedinou hernu a mělo se připojit k městským částem s nulovou tolerancí hazardu. “Opravdu by mě zajímalo, na základě jakých kritérií bylo těch třináct míst vybráno,” říká Klasnová.
Podle ní komise, která byla ustanovena za účelem zjištění dopadu hazardu v Praze 1, pochybila v řadě věcí. “Dotazovala se například provozovatelů na odhad tržeb v následujících letech. Některé údaje žádala v rozporu s obchodním zákoníkem,” domnívá se Klasnová.

Na tisíc heren v Praze V hlavním městě se podle posledního průzkumu nachází 921 heren. * Starostové městských částí usilují o to, aby veškeré příjmy z hazardu šly rovnou do kasy městské části. * Současně má být v příštím roce schválena novela zákona, která umožní jednotlivým radnicím regulovat počet heren na svém území. Zkrátí se díky ní výpovědní lhůta na uzavření herny.

Foto:

O autorovi: ADAM VÁCHAL, adam.vachal@metro.cz

Mutace – Metro – Praha

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

45. V Rakovníku prosadili zákaz, Žatec ruší herny v centru

Skóre: 0.82

Název: V Rakovníku prosadili zákaz, Žatec ruší herny v centru

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Datum: 12.09.2012

Zpracováno: 12.09.2012 19:54:07

Odkaz:  http://slotmarket.cz/v-rakovniku-prosadili-zakaz-zatec-rusi-herny-v-centru/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Bulvární zprávy

Zkratka oblasti: WB

Zkratka zdroje: WB_B

Identifikace: WB_B20120912050002

http://slotmarket.cz/v-rakovniku-prosadili-zakaz-zatec-rusi-herny-v-centru/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

46. Heren a kasín v Teplicích ubývá

Skóre: 0.80

Název: Heren a kasín v Teplicích ubývá

Zdroj: ČRo – Sever

Datum: 12.09.2012

Relace: Události v regionu 18:00

Pořadí: 2

Zpracováno: 13.09.2012 04:32:08

Moderátor: Jiří ZEMAN

Hosté: Hynek HANZA

Jazyk: cz

Oblast: Regionální rozhlas

Zkratka oblasti: RR

Zkratka zdroje: RRRJ

Identifikace: RRRJ20120912020001

Rozsah: 00:00:49

Čas vysílání: 18:01:46

Jiří ZEMAN, moderátor:
Heren a kasín v Teplicích ubývá. Vyplývá to z kontroly, kterou teplický magistrát učinil v souvislosti s deklarací uzavřenou s provozovateli hazardu. Během uplynulých tří měsíců zaniklo 13 až 15 heren ze 120, pokračuje náměstek primátora Teplic za ODS Hynek Hanza.

Hynek HANZA, náměstek primátora Teplic /ODS/:
Při té druhé kontrole se nepodařilo městské policie zkontrolovat 18 provozoven a z těch 18 bylo 7 provozoven zavřeno z neznámého důvodu. Ve třech případech byly automaty zcela odstraněny z provozu. Šestkrát byla provozovna úplně zrušena a jednou nebyla nalezena, to znamená, dá se říci, že byla opět zrušena. Za tři měsíce viditelný úbytek o nějakých 13 až 15 provozoven.

Jiří ZEMAN, moderátor:
Další kontrola dodržování deklarace se uskuteční v příštím týdnu. Herny například nesmí lákat ke vstupu světelnou reklamou a musí být vybaveny kamerovým systémem.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

13.09.2012

47. Z centra zmizí herny, radnice preferuje kasina

Skóre: 0.93

Název: Z centra zmizí herny, radnice preferuje kasina

Zdroj: Právo

Datum: 13.09.2012

Str.: 10

Mutace: Právo – Praha – střední Čechy

Zpracováno: 13.09.2012 04:57:48

Náklad: 129924

Ročník: 20

Číslo: 215

Rubrika: Praha – Střední Čechy

Autor: Petr Janiš

Odkaz:  http://pravo.novinky.cz/

ISSN: 1211-2119

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCPR

Identifikace: DCPR20120913060008

Do tří let by v ulicích Prahy 1 neměla být žádná herna a v hospodách žádný automat. Zůstalo by zde jen třináct kasin, většinou v hotelích. Třeba na Václavském náměstí jich je šest, zbyla by dvě – v Jaltě a v Ambassadoru. Návrh zastupitelstva Prahy 1 musejí posvětit pražští zastupitelé.
Jaká forma hazardu po změně zákona o loteriích v centru metropole zůstane, dlouho zkoumala zvláštní radniční komise vedená místostarostou Janem Krejčím (dříve VV, nyní TOP 09). Obešla podle něho 58 různých provozoven a rozhodla se vyškrtnout z vyhlášky všechny herny.
“Kasina mají mnohem přísnější režim,” uvedl Krejčí, podle něhož odvody z tržeb mohou tvořit významný zdroj radničních příjmů, ročně mezi 40 a 50 milióny korun. Kasina podle něho mají za povinnost uchovávat kamerové záznamy dění po 90 dní, shromažďují údaje o hráčích, až devadesát procent klientely tvoří cizinci a nejčastěji se zde hrají živé hry, třeba poker.
Kasino v hotelu Marriot, které nebude zrušeno, podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) snad nevidělo českého občana. “Anebo vidělo takového, který platí zlatou kartou,” řekl Lomecký s tím, že je třeba zamezit především tomu, aby sociálně slabí prohrávali v automatech dávky, které pobírají.
Kasina musejí podepsat etické kodexy a upravit vnější vzhled, aby nebyla nápadná. Nemají lákat ke vstupu blikajícími písmeny, výlohy nemají být průhledné.
Problém podle opoziční zastupitelky Kateřiny Klasnové (VV) spočívá v tom, že některé okolní městské části hazard na svém území odmítly a zavedly nulovou toleranci. “Praha 2, Praha 3 či Praha 6 ji dokázaly ohlásit v podstatě okamžitě,” uvedla Klasnová s tím, že Praze 1 zkoumání problému zabralo půl roku. Klasnová měla pochybnosti o činnosti komise.
“Některé údaje žádala v rozporu s obchodním zákoníkem. Snad proto celý sběr dat zajišťovala advokátní kancelář, nikoli sama městská část,” odhadla zastupitelka, která je také poslankyní.
Lomecký tvrdí, že centrum metropole je specifické a nulová tolerance může mít stejný efekt jako prohibice. “Jejím výsledkem bylo vytvoření šedé zóny ekonomiky,” uvedl starosta.
Strana zelených neuspěla s návrhem, aby zmizela kasina z blízkosti škol a omezila se provozní doba. Zastupitelé také nedostali přehled tržeb a dalších dat, který Krejčího komise shromáždila, a byl pouze k nahlédnutí. Přehled nedostali ani novináři.
“Obdobná data má jen ministerstvo financí,” řekl zastupitel Filip Pospíšil (SZ), který nechápe, proč by nemělo jít o veřejné údaje.

Mutace – Právo – Praha – střední Čechy

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

48. Ruleta, automaty, sázky… Hráči letos státu přinesli už čtyři miliardy

Skóre: 0.93

Název: Ruleta, automaty, sázky… Hráči letos státu přinesli už čtyři miliardy

Zdroj: tyden.cz

Datum: 13.09.2012

Zpracováno: 14.09.2012 05:14:23

Číslo: 257

Rubrika: Byznys

Autor: ČTK

Odkaz:  http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/ruleta-automaty-sazky-hraci-letos-statu-prinesli-uz-ctyri-miliardy_245942.html

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZTY

Identifikace: YZTY20120913010012

Herní průmysl odvedl za první pololetí do státní pokladny skoro čtyři miliardy korun. Většina z těchto prostředků pochází z provozu interaktivních videoloterijních terminálů, zbytek z ostatních typů loterií a sázkových her. Ve čtvrtek to sdělil Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS, které je největším sdružením provozovatelů centrálních loterijních systémů.

Herní průmysl odvedl za první pololetí do státní pokladny skoro čtyři miliardy korun. Většina z těchto prostředků pochází z provozu interaktivních videoloterijních terminálů, zbytek z ostatních typů loterií a sázkových her. Ve čtvrtek to sdělil Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS, které je největším sdružením provozovatelů centrálních loterijních systémů.

“Předpoklad, že za celý rok odvedeme do veřejných rozpočtů dříve avizovaných deset miliard, je více než reálný,” uvedl Vrzáň. Kromě loterijní daně herní průmysl státu odvádí také správní poplatky, daň z příjmu a DPH.

Podle Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů a dalších her však roste počet nelegálních provozoven a internetových sázkařských kiosků. Stát by se měl podle sdružení zaměřit především na tyto subjekty a zamezit jim v nelegální činnosti.

“Na řadu případů jsme sami upozornili. U nás je však bohužel praxe taková, že se kontroluje především to, co je povoleno. Kontrolovat nepovolené herny je pochopitelně těžší než kontrolovat ty, kteří dodržují pravidla,” dodal Vrzáň. Ministerstvo financí však již dříve oznámilo, že se na kontroly takzvaných černých heren hodlá zaměřit. Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi ve spolupráci s policií má kontrolovat, zda se případné v těchto hernách výhry nevyplácejí skrytě.

Vláda také v srpnu schválila nový návrh zákona o provozování sázkových her, který mimo jiné umožní zahraniční majetkovou účast u všech druhů sázkových her. Zástupci českého hazardu však zákon kritizují. Zákon také obsahuje zkrácení takzvaného přechodného období ze tří let na šest měsíců. V přechodném období je možné provozovat loterie a jiné podobné hry ve městech, aniž by tuto činnost mohly omezit radnice. Pokud bude zákon přijat, videoloterijní terminály by tak z obcí mohly zcela vymizet už v polovině roku 2013. Podle SPELOS je ale zkrácení období zásah do práv provozovatelů, kteří pak mohou problém řešit soudní cestou.

URL| http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/ruleta-automaty-sazky-hraci-letos-statu-prinesli-uz-ctyri-miliardy_245942.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

49. Zanikne sport v Rakovníku bez příjmu z hazardu ?

Skóre: 0.89

Název: Zanikne sport v Rakovníku bez příjmu z hazardu ?

Zdroj: Rakovnický deník

Datum: 13.09.2012

Str.: 2

Zpracováno: 13.09.2012 04:59:39

Náklad: 92781

Ročník: 15

Číslo: 215

Rubrika: Rakovnicko /region

Odkaz:  http://www.rakovnicky.denik.cz

ISSN: 1212-5857

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Středočeský kraj

Zkratka oblasti: VC

Zkratka zdroje: VCZA

Identifikace: VCZA20120913010009

Z redakční pošty

Rakovník – Pro někoho je to absurdní myšlenka, pro radniční koalici v Rakovníku reálná hrozba.
V Rakovníku platí vyhláška, která v současné době povoluje provozování hracích automatů pouze ve vymezených lokalitách na území města a s jejíž účinností bude od roku 2015 platit absolutní zákaz provozu hracích automatů na celém území Rakovníka.
Troufám si tvrdit, že tuto vyhlášku v tomto znění přijala drtivá většina rakovnických občanů s uspokojením. Není přeci nutné dlouze vysvětlovat, že jakýkoli hazard, povolený či nepovolený a v jakékoli podobě, způsobuje tragickou závislost, ničí morálně i psychicky jedince, způsobuje rozpad manželství a celých rodin a zvyšuje kriminalitu.
Byl jsem na posledním zasedání rakovnického zastupitelstva a jedním z projednávaných bodů byl návrh radniční koalice, přednesený členem městské rady p. Kolocem, aby tato zákazová vyhláška byla změněna na vyhlášku regulační – jinými slovy, aby v Rakovníku i po roce 2015 trvala možnost provozování výherních hracích automatů v současné podobě.
Zdůvodnění návrhu změny vyhlášky, přednesené starostou města Zdeňkem Nejdlem: “Městu budou chybět peníze v rozpočtu, nebudou peníze na podporu sportu a na jiné investiční akce”, navíc podpořené předsedou sportovní komise města, je možná pravdivé, ale ve svém důsledku strašlivé. V koalici jsou rodiče dětí, učitelé a lékaři, vedoucí sportovních oddílů a ti všichni navrhovanou změnou, která podporuje trvání hazardu ve městě, popírají poslání svého povolání – vychovávat v rodině svoje děti, ve škole mládež, nabádat občany ke zdravému způsobu života atd. Ti všichni jmenovaní by měli před následky hazardu varovat a neho návrhem nové vyhlášky podporovat. Hlasování o změně vyhlášky díky opozici a podpořené hlasem p. Šváchy z koalice, nakonec o jeden hlas rozhodlo o tom, že nový návrh vyhlášky neprošel. Zvítězil zdravý rozum nad vidinou peněz.
Jaromír Tupý, Rakovník Pište i vy nám své názory a postřehy na aktuální téma. Vaše názory nás zajímají.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

50. Herní průmysl letos “plní plán” – odvedl státu čtyři miliardy

Skóre: 0.88

Název: Herní průmysl letos “plní plán” – odvedl státu čtyři miliardy

Zdroj: e15.cz

Datum: 13.09.2012

Zpracováno: 14.09.2012 05:13:37

Číslo: 257

Rubrika: Domácí ekonomika

Odkaz:  http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/herni-prumysl-letos-plni-plan-odvedl-statu-ctyri-miliardy-914172

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZE5

Identifikace: YZE520120913010003

Herní průmysl odvedl za první pololetí do státní pokladny skoro čtyři miliardy korun. Většina z těchto prostředků pochází z provozu interaktivních videoloterních terminálů, zbytek z ostatních typů loterií a sázkových her. Sdělil to Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS, které je největším sdružením provozovatelů centrálních loterijních systémů.

“Předpoklad, že za celý rok odvedeme do veřejných rozpočtů dříve avízovaných deset miliard, je více než reálný,” uvedl Vrzáň. Kromě loterní daně herní průmysl státu odvádí také správní poplatky, daň z příjmu a DPH.

Podle Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her však roste počet nelegálních provozoven a internetových sázkařských kiosků. Stát by se měl podle sdružení zaměřit především na tyto subjekty a zamezit jim v nelegální činnosti.

“Na řadu případů jsme sami upozornili. U nás je však bohužel praxe taková, že se kontroluje především to, co je povoleno. Kontrolovat nepovolené herny je pochopitelně těžší než kontrolovat ty, kteří dodržují pravidla,” dodal Vrzáň. Ministerstvo financí však již dříve oznámilo, že se na kontroly takzvaných černých heren hodlá zaměřit. Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi ve spolupráci s policií má kontrolovat, zda se případné v těchto hernách výhry nevyplácejí skrytě.

Vláda také v srpnu schválila nový návrh zákona o provozování sázkových her, který mimo jiné umožní zahraniční majetkovou účast u všech druhů sázkových her. Zástupci českého hazardu ale zákon kritizují. Zákon také obsahuje zkrácení takzvaného přechodného období ze tří let na šest měsíců.

Čtěte také:

Herní průmysl v ČR a SR v roce 2011 stagnoval

Rekordní jackpot americké loterie padl

Zákon otevírá hazard cizincům, musí ale mít českou pobočku

V přechodném období je možné provozovat loterie a jiné podobné hry ve městech, aniž by tuto činnost mohly omezit radnice. Pokud bude zákon přijat, videoloterijní terminály by tak z obcí mohly zcela vymizet už v polovině roku 2013. Podle SPELOS je ale zkrácení období zásah do práv provozovatelů, kteří pak mohou problém řešit soudní cestou.

URL| http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/herni-prumysl-letos-plni-plan-odvedl-statu-ctyri-miliardy-914172

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

51. TrueHills: “Chceme, aby z Chebu zmizely všechny automaty!”

Skóre: 0.80

Název: TrueHills: “Chceme, aby z Chebu zmizely všechny automaty!”

Zdroj: Chebský deník

Datum: 13.09.2012

Str.: 3

Zpracováno: 13.09.2012 05:01:37

Náklad: 227957

Ročník: 21

Číslo: 215

Rubrika: Chebsko

Autor: MARTIN REJSEK

Odkaz:  http://chebsky.denik.cz/

ISSN: 1210-5155

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Plzeňský a Karlovarský kraj

Zkratka oblasti: VK

Zkratka zdroje: VKZC

Identifikace: VKZC20120913010014

Chebským občanům se aktivity mladých lidí z umělecké skupiny líbí a souhlasí s nimi

Cheb – Nejlukrativnější místo na kreslicí zdi v Chebu patří jako tradičně umělecké skupině TrueHills. Ta tentokrát opět bojuje proti hernám a automatům. Minulé projekty mladých lidí od TrueHills, jako byla kresba ‘Vzpomínáme na Václava Havla’ nebo ‘zbezpečnění’ houpaček na pěší zóně, nezůstaly bez ohlasů, a to ve většině případů velice pozitivních. Tentokrát je na kreslicí zdi zobrazen Ježíš, kterak za sebou z Chebu táhne hrací automat. “Chtěl jsem nakreslit něco, co bude křičet,” prozradil Josef Verešpej, který je jedním z autorů kresby.
“Nechtěl jsem, aby to splývalo s ostatními graffiti, a proto jsem společně se svou sestrou Vladislavou vytáhl štětce a jako jediní jsme se do kresby pustili se štětci. Je to pro mě zatím největší dílo, protože jsem ho tvořil se svou sestrou, se kterou jsme kvůli automatům prožili ne moc hezké dětství,” dodal.
Každému, kdo projde kolem kreslicí zdi, se dílo umělců z TrueHills velice líbí.
“Když jsme obraz kreslili, tak se u nás zastavovalo mnoho lidí,” uvedla Vladislava Verešpejová. “Starším lidem většinou graffiti nic neříkají a myslí si, že to jsou vyhozené peníze mladých. Naše dílo se jim ale líbilo. Říkali, že se na to dá dívat, a byli rádi, že my mladí rozjíždíme po Chebu něco nového a bojujeme s nešvary dnešní doby,” dodala.
“Lidi, klobouk dolů za to, co děláte. Pokud budete chtít s něčím pomoct, dejte vědět,” vzkazuje lidem od TrueHills čtenář Chebského deníku s přezdívkou Detox.

Foto: NOVÁ KRESBA zaujala každého kolemjdoucího.
Foto: archiv TrueHills

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

52. Z centra postupně zmizí hrací automaty

Skóre: 0.80

Název: Z centra postupně zmizí hrací automaty

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 13.09.2012

Str.: 1

Mutace: Mladá fronta DNES – severní Čechy

Zpracováno: 13.09.2012 04:56:38

Náklad: 246620

Ročník: 23

Číslo: 215

Rubrika: Severní Čechy

Autor: (tka)

Odkaz:  http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

ISSN: 1210-1168

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCMF

Identifikace: DCMF20120913120003

ŽATEC

Z historického centra Žatce by do tří let měly zmizet všechny výherní automaty. Vytlačení automatů a terminálů umožňuje nová vyhláška, již schválili zastupitelé minulý týden. Výherní přístroje budou mizet postupně podle toho, jak provozovatelům končí smlouvy a povolení.

Mutace – Mladá fronta DNES – severní Čechy

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

14.09.2012

53. Daň na hazard v Maďarsku selhala. Provozovatelé automaty zrušili

Skóre: 0.91

Název: Daň na hazard v Maďarsku selhala. Provozovatelé automaty zrušili

Zdroj: e15.cz

Datum: 14.09.2012

Zpracováno: 15.09.2012 04:34:18

Číslo: 258

Rubrika: Obchod a služby

Odkaz:  http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/dan-na-hazard-v-madarsku-selhala-provozovatele-automaty-zrusili-914220

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZE5

Identifikace: YZE520120914010053

Maďarsku se nedaří vybírat více peněz z provozování hracích automatů. Zákon, který přijali poslanci loni v listopadu, měl zajistit odvod půl milionu forintů měsíčně (zhruba 43 tisíc korun) za přístroj. Podle Maďarského svazu hazardních her státní pokladna naopak přijde o devadesát miliard forintů. Od lednové změny systému provozu by však mohl nastat obrat.

Většina hracích automatů nedokázala peníze na daně vyprodukovat, a tak je provozovatelé zrušili. “Počet automatů se snížil z 22 tisíc na 1500 až dva tisíce,” tvrdí Unie E-Casino. Vládě se tak zřejmě podařilo do jisté míry splnit hlavní deklarovaný cíl opatření – omezit škodlivé dopady hazardu, což však zřejmě nebude trvalé. Už od příštího roku se hrací automaty začnou provozovat výlučně přes centrální servery napojené na daňový úřad, což s sebou nese i změnu daně (více v rozhovoru), a svaz hazardních her očekává nový boom.

“Až 1100 maďarských firem a osmnáct tisíc pracovních míst v pohostinstvích, hernách a kasinech je v Maďarsku připraveno na spuštění hracích automatů přes centrální servery. Někdejší zaměstnavatelé, zaměstnanci i hráči se chtějí vrátit do odvětví. K tomu je třeba urychlit vydávání úředních povolení na provozování tohoto druhu hazardu,” pobízí vládu prezident svazu István Schreiber. Certifikáty se totiž provozovatelům vydávají pomalu, oficiální papíry od auditora má zatím jen jedna firma.

Vybereme třetinu z obratu

Myšlenku připojit hrací automaty na speciální servery a jejich prostřednictvím vybírat jednotně nastavenou daň vysvětluje István Schreiber, prezident Maďarského svazu hazardních her.

– E15: Systém Server Based Gaming je nový i v Evropské unii, právě ho zavádějí v Nizozemsku, Německu a Řecku. Je tedy Maďarsko průkopníkem?

Dá se to tak říci – a zřejmě jsme na očích celé unie, proto by měla vláda pospíchat s uváděním systému do praxe.

– E15: Kolik bude serverů a kolik hracích automatů se na ně může napojit?

Serverů může být teoreticky neomezeně, ale k jednomu se může připojit minimálně tisíc, maximálně deset tisíc stacionárních hracích automatů a maximálně dvanáct tisíc pohyblivých automatů, tedy on-line strojů. Mělo by to zabezpečit stav, za něhož na tomto trhu nikdo nezíská monopol. Stejnému účelu slouží i omezení, podle kterého jedna společnost může provozovat pouze jeden server s výlučně tímto profilem a s provozovateli automatů-počítačů může uzavřít smlouvu na určenou dobu, nejméně na rok.

Čtěte také:

Herní průmysl letos “plní plán” – odvedl státu čtyři miliardy

Zákon otevírá hazard cizincům, musí ale mít českou pobočku

Města a obce chtějí zdanění on-line hazardu, utíkají miliardy

– E15: Možná se přece jen naplní původní představa vlády a daňové příjmy z tohoto odvětví budou významné?

Ano. Půlmilionová daň za každý kus hracího automatu sice úplně vypadne, ale zavádí se 33procetní daň z obratu každého stroje.

URL| http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/dan-na-hazard-v-madarsku-selhala-provozovatele-automaty-zrusili-914220

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

54. Hazard ničí stále víc lidí. Přibývá i závislých sázkařů

Skóre: 0.91

Název: Hazard ničí stále víc lidí. Přibývá i závislých sázkařů

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 14.09.2012

Str.: 2

Mutace: Mladá fronta DNES – liberecký kraj

Zpracováno: 14.09.2012 04:57:59

Náklad: 246620

Ročník: 23

Číslo: 216

Rubrika: Kraj Liberecký

Autor: Adam Pluhař

Odkaz:  http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

ISSN: 1210-1168

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCMF

Identifikace: DCMF20120914090006

Stále víc lidí se léčí ze závislosti na hazardu. Podle odborníků ohrožují lidi v Libereckém kraji nejen automaty, ale i sázkové kanceláře. Klesá navíc věk patologických hráčů, léčit se musejí už i osmnáctiletí.

LIBERECKÝ KRAJ V kraji nebývale přibývá gamblerů. Patologické hráčství přitom zdaleka není už jen záležitostí blikajících automatů, lidé stále častěji utrácejí výplaty i v sázkových kancelářích. Na ty města nemají páky.
Ještě v roce 2010 vyhledalo pomoc odborníků společnosti Advaita 23 lidí, loni jich bylo 41. Za první polovinu letošního roku jich společnost eviduje 25. “Klesá také věk patologických hráčů. Rodiče k nám dnes vodí i osmnáctileté,” přiblížila rozrůstající se problém celého kraje Irena Habrová, vedoucí Centra ambulantních služeb Advaita.
Lidé závislí na hazardu se musejí vyhýbat jakýmkoliv nástrahám v podobě heren a sázkových kanceláří. Ulicemi centra krajského Liberce by přitom vůbec nemohli chodit. Střed města je jimi posetý a boj s hazardem je podle lidí rozhodnutých k léčbě nedostatečný.
I cestou k samotnému centru Advaita v Rumunské ulici musí gambler projít kolem herny. “Naši klienti si stýskají, že nemohou jít na poštu ani k lékaři, aniž by nenarazili na hernu. Nějaké omezování nepozorují,” domnívá se vedoucí Advaity Habrová. Vedení radnice se snažilo hazard omezit. Podle náměstka primátorky pro ekonomiku Jiřího Šolce klesl od roku 2011 počet adres, kde lze provozovat hazardní hry ze 154 na 110. “Bohužel ale nemáme pravomoc ovlivňovat počty automatů, jen adres,” podotkl náměstek liberecké primátorky a autor vyhlášky o hazardu Jiří Šolc (Liberec občanům). Vyhláška nakázala hernám “schovat” svítící jackpoty i reklamy na nápoje zdarma. Podle Advaity však stále víc lidí sází na sportovní zápasy v sázkových kancelářích a sportbarech.
“Našich klientů, závislých na sázení v sázkových kancelářích, je tak jedna třetina. Ti, co takto sází, si myslí, že jsou něco víc. I tam ale přicházejí o peníze. Velkým ohrožením jsou pro tyto lidi sportovní akce typu olympiády nebo mistrovství světa ve fotbale,” upozornila Irena Habrová.
“Sázkové kanceláře nejsou herny v klasickém slova smyslu a bohužel na ně nedosáhneme. Stejně jako nemůžeme ovlivňovat sázení na internetu. Obě formy hazardu nám tak unikají,” komentoval náměstek Šolc.
Velkým problémem je také podle vedoucí Advaity rozšířený gambling mezi romskou komunitou. “Romská populace to ale za problém nepovažuje. Máme jednoho Roma, který poctivě chodí na terapie a pro něj je hodně těžké být se svými. Tvrdí, že hrají všichni, od mládeže až po dědečky,” podotkla Habrová. “Začíná to tím, že nejchudší chtějí touto cestou získat peníze, spadnou ale do závislosti, ze které se jen velmi těžko dostává,” potvrdila Veronika Arnoštová, koordinátorka terénní práce liberecké pobočky organizace Člověka v tísni.
Gambleři prohrají za jeden den i desítky tisíc korun. Často jde patologické hráčství ruku v ruce se závislostí na drogách. Boj s nutkáním nezahrát bude podle Habrové celoživotní. “Kvůli placení dluhů mají i dvě práce a podle toho, co říkají na našich skupinách, mají radost i jen z toho, když si mohou v kavárně koupit kávu a koblihu,” uzavřela Habrová.

FAKTA Advaita Obecně prospěšná společnost Advaita působí v Libereckém kraji od devadesátých let, původně pomáhala jen závislým na návykových látkách. Dnes je v kraji jediným sdružením, které nabízí dlouhodobou pomoc lidem závislým na automatech a sázení. Ročně projde programy sdružení přes 400 lidí. Letos hospodaří s 10 miliony korun. Zhruba polovinu peněz získalo sdružení od státu, Liberecký kraj přidal dva miliony, milion města a obce a zbytek se vybere od klientů.

Foto: Musím hrát Gambleři prohrají za jeden den i desítky tisíc korun, boj se závislostí bývá pro ně celoživotní.
Foto: Karel Kopáč, MF DNES

Mutace – Mladá fronta DNES – liberecký kraj

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

55. Teplice: o hazardu by se mohlo hlasovat

Skóre: 0.89

Název: Teplice: o hazardu by se mohlo hlasovat

Zdroj: Právo

Datum: 14.09.2012

Str.: 11

Mutace: Právo – severozápadní Čechy

Zpracováno: 14.09.2012 04:59:04

Náklad: 129924

Ročník: 20

Číslo: 216

Rubrika: Severozápadní Čechy

Autor: Karel Otcovský

Odkaz:  http://pravo.novinky.cz/

ISSN: 1211-2119

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCPR

Identifikace: DCPR20120914020010

Aktivistům z obecně prospěšné společnosti Pro Polis se pod návrh na vyhlášení obecního referenda o regulaci hazardu v Teplicích podařilo shromáždit potřebný počet podpisů.
Do dvou týdnů by mělo být definitivně jasné, zda se při říjnových krajských volbách uskuteční v lázeňském městě i lidové hlasování na dané téma.
Pro vyvolání referenda bylo v padesátitisícových Teplicích potřeba sehnat 4100 podpisů. Zástupce neziskové organizace Jakub Mráček odevzdal 245 petičních archů s podpisy na teplickém magistrátu.
“Nakonec jsme nasbírali přes 4200 podpisů, což dává malou rezervu pro případ neuznání některých z nich,” řekl Mráček s tím, že organizátoři několik set podpisů škrtli sami pro jejich duplicitnost nebo nečitelnost. Magistrát nemusí některé podpisy uznat, třeba kvůli nedostatečným nebo nečitelným údajům.
Pokud k referendu skutečně dojde, budou mít obyvatelé města možnost svými hlasy podpořit myšlenku Pro Polisu na omezení hazardu vyhláškou, jako je tomu v mnoha okolních městech.
“V Teplicích není na řešení problému dostatečná politická vůle. Po měsících marné snahy jsme proto sáhli ke krajnímu kroku. Referendum je v současné situaci jediným nástrojem, jak radnici dotlačit k přijetí vyhlášky,” připomněl Mráček.
Vedení města v čele s primátorem Jaroslavem Kuberou (ODS) vyhlášku omezující hazard odmítá s argumentem, že by znamenala propad příjmu do obecní pokladny. Město proto zvolilo jinou cestu řešení: místo represe se s provozovateli heren dohodlo na deklaraci, kterou se provozovatelé dobrovolně zavázali k opatřením, která mají vést ke zlepšení situace ve veřejném pořádku.
Musely zmizet velké poutače a nabídky bezplatného alkoholu pro hráče, naopak byly zavedeny kamery s třicetidenní archivací a noční vstup jen po důkladné kontrole. Při porušení pravidel hrozí herně ztráta licence.
Podle Mráčka jde ale ze strany města o bezzubou reakci na apel veřejnosti, aby problém začalo řešit. Na 130 heren a kasin činí podle něj z Teplic ráj pro praní špinavých peněz, drobné krádeže a město nevzhledných ulic.
Výsledek případného referenda by byl pro magistrát závazný, muselo by se ho ale zúčastnit minimálně 35 procent voličů. Právě kvůli naději na vyšší účast ho organizátoři chtějí spojit s volbami.
Referendum má podle zákona o obcích váhu usnesení zastupitelstva. Pokud tedy bude uznáno za platné, musí se jím zastupitelstvo řídit. V případě, že zastupitelstvo bude výsledek platného referenda ignorovat, je možné se jeho naplnění domáhat soudně.

Nakonec jsme nasbírali přes 4200 podpisů Jakub Mráček, společnost Pro Polis

Foto: V teplických hernách jsou v provozu stovky výherních automatů.
Foto PRÁVO – Karel Otcovský

Mutace – Právo – severozápadní Čechy

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

56. Herní průmysl odvedl letos státu čtyři miliardy korun

Skóre: 0.88

Název: Herní průmysl odvedl letos státu čtyři miliardy korun

Zdroj: Hospodářské noviny

Datum: 14.09.2012

Str.: 18

Zpracováno: 14.09.2012 04:56:02

Náklad: 45065

Ročník: 56

Číslo: 180

Rubrika: Česko

Autor: čtk

Odkaz:  http://www.hn.iHNed.cz/

ISSN: 0322-7774

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCHN

Identifikace: DCHN20120914010047

Hazardní byznys

Téměř čtyři miliardy korun odvedli za první pololetí do státní kasy provozovatelé hazardu v Česku. Většina z těchto peněz pochází z provozu interaktivních videoloterijních terminálů, zbytek z ostatních typů loterií a sázkových her. Oznámil to včera Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS, které zastřešuje největší provozovatele centrálních loterijních systémů v Česku.
“Předpoklad, že za celý rok odvedeme do veřejných rozpočtů dříve avizovaných deset miliard, je více než reálný,” uvedl Vrzáň. Kromě loterijní daně odvádí herní průmysl státu také správní poplatky, daň z příjmu a DPH.
Podle sdružení SPELOS však roste počet nelegálních provozoven a internetových sázkařských kiosků. “Na řadu případů jsme sami upozornili. U nás je však bohužel praxe taková, že se kontroluje především to, co je povoleno. Kontrolovat nepovolené herny je pochopitelně těžší než kontrolovat ty, kteří dodržují pravidla,” dodal Vrzáň.
Ministerstvo financí však již dříve oznámilo, že se na kontroly takzvaných černých heren zaměří. Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi ve spolupráci s policií má kontrolovat, zda se v těchto hernách nevyplácejí výhry skrytě.
Vláda v srpnu schválila návrh novely zákona o provozování sázkových her, který umožní zahraniční majetkovou účast ve všech druzích sázení. Obsahuje také zkrácení takzvaného přechodného období ze tří let na šest měsíců. V přechodném období lze provozovat loterie a jiné podobné hry, aniž by tento byznys mohly omezit radnice měst a obcí. Bude-li zákon přijat, mohly by tak videoloterijní terminály z obcí zcela zmizet už v polovině roku 2013.
Podle sdružení SPELOS je ale zkrácení období zásahem do práv provozovatelů, kteří pak mohou problém řešit soudní cestou.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

57. Herní průmysl odvedl za pololetí státu čtyři miliardy korun

Skóre: 0.88

Název: Herní průmysl odvedl za pololetí státu čtyři miliardy korun

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Datum: 14.09.2012

Zpracováno: 14.09.2012 05:50:54

Odkaz:  http://slotmarket.cz/herni-prumysl-odvedl-za-pololeti-statu-ctyri-miliardy-korun/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Bulvární zprávy

Zkratka oblasti: WB

Zkratka zdroje: WB_B

Identifikace: WB_B20120914010002

http://slotmarket.cz/herni-prumysl-odvedl-za-pololeti-statu-ctyri-miliardy-korun/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

58. I Velká Bíteš zvažuje zákaz hazardu

Skóre: 0.80

Název: I Velká Bíteš zvažuje zákaz hazardu

Zdroj: Jihlavské listy

Datum: 14.09.2012

Str.: 6

Zpracováno: 14.09.2012 05:00:15

Číslo: 72

Rubrika: Aktuality

Autor: Antonín Zvěřina

Odkaz:  http://www.jihlavske-listy.cz

ISSN: 1212-740X

Jazyk: cz

Oblast: Regionální časopisy – Kraj Vysočina

Zkratka oblasti: PV

Zkratka zdroje: PVJL

Identifikace: PVJL20120914010026

Velkou Bíteš čeká úprava centrálního Masarykova náměstí a výstavba přestupního terminálu. Opravuje se tam také kulturní dům. O tom, že to není zdaleka všechno, informoval starosta Milan Vlček.

– Které investiční akce se vám letos podařilo uskutečnit, a které máte v plánu ještě dokončit?

Patří mezi ně zateplení kulturního domu včetně výměny oken a dveří a pak rekonstrukce vnitřních prostor sálu. Hodláme dále opravit fasády památkově chráněných objektů města, radnice a objektu muzea na náměstí za pomoci dotace z ministerstva kultury. Ve spolupráci s krajem se bude opravovat ulice Vlkovská, kde vznikne i cyklostezka. Také míníme vybudovat zděné zákryty na nádoby pro tříděný odpad. Díky penězům z ministerstva vnitra rozšíříme kamerový systém. Z vlastního rozpočtu provedeme rekonstrukci objektu Lánice 300 na mateřskou školu pro 48 dětí.

– Má už město plány pro příští rok?

Nejdůležitější a zároveň nejnáročnější z řady investičních akcí budou úpravy horní části Masarykova náměstí a průjezdné komunikace přes náměstí. Chceme dokončit rekonstrukce vnitřních prostor v kulturním domě a navazujícího sociálního zařízení. Provedeme úpravu okolí objektu včetně parkovacích ploch a prostoru malého venkovního amfiteátru. Státní intervenční zemědělský don pomůže Jestřabí s opravou lesní cesty z do místní části Březka.

– Jak hodnotíte ve městě nabídku kultury a sportu?

Myslím, že nabídka v těchto oblastech reflektuje současnou poptávku obyvatel města a okolí. S novým ředitelem klubu kultury, který se ujal své pozice v závěru minulého roku, byla nastartována nová etapa aktivnějšího přístupu ke kultuře ve městě. Má svůj podíl na konečné podobě rekonstruovaného kulturního domu s nově zahájeným provozem městské restaurace na nastartování mediální propagace města a jeho kultury, nebo třeba na přípravě systematičtější a dlouhodobé přípravě hlavních kulturních akci – zejména červnové pouti, zářijových tradičních hodů, nebo nového kulturního formátu ve městě – Bítešského kulturního léta. Dění v kultuře a sportu je v našem městě založeno na poměrně velkém počtu konkrétních osob, kteří ve většině případů bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu a na úkor vlastního času a mnohdy vlastních financí stále ochotně organizují činnost jednotlivých oddílů a skupin občanů.

– Pomůže vám v příštím roce zákon o novém rozdělování daní?

Podle předběžného odhadu by do rozpočtu města mělo přibýt okolo deseti milionů korun. Je to pro nás vítaná částka. Avšak pro potřeby a plány města tak, aby byla dofinancována stávající nedostatečná infrastruktura inženýrských sítí, městských komunikací a opraveny dlouhodobě nedostatečně udržované objekty města, by však bylo potřeba několikanásobně vyšší částky.

– Zakážete i ve vašem městě zcela hazard?

Již na jaře letošního roku jsme ve vedení města projednali, že v nejbližším období po přijetí či nepřijetí zákona bude tato otázka definitivně dořešena pravděpodobně do konce roku. Zřejmě k zákazu hazardu dojde.

– Můžete popsat, jak spolupracujete s obyvateli města a v jeho částech?

Spolupráce s občany je nastavena vstřícným přístupem vedení města k reálným potřebám a požadavkům obyvatel města, snaze pomoci občanům při řešení jejich každodenních problémů. Otevřenost a informovanost při jednání s občany je zajištěna nejen při osobních jednáních členů vedení města s občany, ale i prostřednictvím městského tiskového měsíčníku a internetových stránek města. Spolupráce s obyvateli místních částí města, kromě samotné Velké Bíteše, je uskutečňována rovněž na základě kontaktu a osobních jednání vedení města se zástupci těchto místních částí. Většina podnětů je vyhodnocena jako reálné a podle finančních možností následně i realizována.

Foto: Milan Vlček

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

15.09.2012

59. SPOLEČNOST: Kolik je u nás gamblerů…

Skóre: 0.94

Název: SPOLEČNOST: Kolik je u nás gamblerů…

Zdroj: neviditelnypes.cz

Datum: 15.09.2012

Zpracováno: 15.09.2012 01:52:21

Odkaz:  http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-kolik-je-u-nas-gambleru-d5n-/p_spolecnost.asp?c=A120913_151315_p_spolecnost_wag

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120915010031

http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-kolik-je-u-nas-gambleru-d5n-/p_spolecnost.asp?c=A120913_151315_p_spolecnost_wag

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

18.09.2012

60. Hláska si chce posvítit na hazard, chystá vyhlášku

Skóre: 0.91

Název: Hláska si chce posvítit na hazard, chystá vyhlášku

Zdroj: Opavský a Hlučínský deník

Datum: 18.09.2012

Str.: 3

Zpracováno: 18.09.2012 05:03:33

Náklad: 227957

Ročník: 12

Číslo: 219

Rubrika: Opavsko a Hlučínsko

Autor: ZUZANA URBÁNKOVÁ

Odkaz:  http://www.opavsky.denik.cz/

ISSN: 1213-5577

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Moravskoslezský kraj

Zkratka oblasti: VS

Zkratka zdroje: VSQQ

Identifikace: VSQQ20120918010004

Vyhláška úředníkům umožní například omezit umístění heren v městské památkové zóně, u škol či v místech, kde se zdržují děti

Opava – Opavská radnice chce být přísnější na provozovatele heren a hazardu. Radní se až dosud domnívali, že vystačí pouze se vzájemnými dohodami, které nebyly ani podepsány. Nyní svůj postoj změnili a uvažují o vyhlášce, která provozovatelům hazardu vymezí mantinely. “Pracovníci magistrátu mají za úkol vypracovat návrh obecně závazné vyhlášky regulující hazard v Opavě. Její návrh bude předložen nejprve radě města a 10. prosince letošního roku zastupitelům,” uvedla tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.
Podle slov náměstka primátora Daniela Žídka (ČSSD) chce tímto Hláska omezit především venkovní vlivy hazardu na občana, jako jsou například blikající reklamy či poutače. Vyhláška by úředníkům umožnila například omezit umístění heren v městské památkové zóně, u škol či v místech, kde se zdržují děti. Může rovněž nastavit sankce pro provozovatele, kteří porušují pravidla.
“Nicméně je třeba postupovat tak, aby to mělo minimální dopad na městskou kasu a činnosti spolků. Do pokladny dosud z hazardu plynulo dvanáct až třináct milionů ročně, podle nového zákona by to mohlo být až čtyřicet milionů za rok,” řekl náměstek s tím,že tyto peníze putují do sportu, sociální a kulturní oblasti. Kolik peněz jako daň z hazardu Opava dostane, určuje ministerstvo financí.
Podle Daniela Žídka nemá radnice se stávajícími hernami žádné výraznější problémy týkající se bezpečí ve městě.
Hláska momentálně eviduje zhruba 36 provozovatelů heren v přibližně 25 hernách. Zbylé herny město neeviduje, protože spadají do působnosti ministerstva financí.

Foto: OPAVSKÁ radnice chce hernám na území města více přitáhnout uzdu.
Ilustrační foto: Archiv Deníku

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

61. Příliš drahý návrh vyhlášky na regulaci hazardu?

Skóre: 0.88

Název: Příliš drahý návrh vyhlášky na regulaci hazardu?

Zdroj: ČT 1

Datum: 18.09.2012

Relace: Události v regionech – Ostrava

Pořadí: 14

Zpracováno: 19.09.2012 04:28:27

Moderátor: Iva KUBANKOVÁ

Hosté: Dagmar FAMFULÍKOVÁ, Josef BABKA, Bohdan TROJAK, Petr KAJNAR

Jazyk: cz

Oblast: Televize

Zkratka oblasti: TV

Zkratka zdroje: TVT1

Identifikace: TVT120120918070013

Rozsah: 00:02:04

Čas vysílání: 18:16:56

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka:
Ostravští radní sklidili kritiku za to, že najali firmu, aby připravila návrh vyhlášky na regulaci hazardu. Podle některých zastupitelů by totiž tuto práci mělo zvládnout město bez cizí pomoci. Ostravský primátor Petr Kajnar ale říká, že v tomto případě je externí firma nezbytná. Má sehrát roli prostředníka, protože politici mají na tento problém příliš odlišné názory.

Dagmar FAMFULÍKOVÁ, redaktorka:
Téměř jeden milion korun zaplatí Ostrava vybrané firmě za návrh, který stanoví, kde má na svém území město povolit provoz výherních automatů a kde zakázat. Část zastupitelů to označuje za vyhozené peníze.

Josef BABKA, opoziční zastupitel Ostravy /KSČM/:
Ta cena se mi zdála příliš vysoká. Je to jednak věc, kdy cena odborné síly pracovníků magistrátu a vyslovil jsem i takový postesk nad tím, že její právní komise rady města, která vyhlášky projednává, o tom informována nebyla.

Bohdan TROJAK, opoziční zastupitel /hnutí Ostravak/:
Původně byla nějaká proklamovaná dohoda o tom, že vznikne pracovní skupina z řad zastupitelů, kteří přece jenom nejlépe znají ten obvod a myslím si, že to není šťastné vyhazovat tímto způsobem peníze.

Dagmar FAMFULÍKOVÁ, redaktorka:
Bez pomoci externí firmy se ale město podle primátora Kajnara v tomto případě neobejde. Jednotlivé městské obvody totiž zaujaly k regulaci hazardu zcela odlišný přístup.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:
Zatímco na jihu sice část omezují těch heren, tak jich tam podstatnou většinu nechávají. To znamená, že tam jsou všechny herny, které tam mohou být, tam téměř jsou. Zatímco třeba Moravská Ostrava a Přívoz je úplně vymístila.

Dagmar FAMFULÍKOVÁ, redaktorka:
Podle primátora Kajnara nemohou na území jednoho města platit tak rozdílné vyhlášky. Mohlo by to vést i k soudním sporům. Najatá firma má proto za úkol najít kompromis, který se politikům dosud nepodařilo najít.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:
Určitě je tam tlak těch firem jednotlivých herních, které se cítí třeba ohroženy a chtěly by se prosadit, nebo navzájem si konkurují, to je jedna věc. A mají vazby třeba na politiky, kteří jsou na obvodech a ve městě.

Dagmar FAMFULÍKOVÁ, redaktorka:
Návrh vyhlášky by měla firma připravit do 8. října, pak o něm bude jednat městské zastupitelstvo. Dagmar Famfulíková, Česká televize, Ostrava.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

62. Radnice mohou rušit herny. Škrtají střídmě

Skóre: 0.84

Název: Radnice mohou rušit herny. Škrtají střídmě

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 18.09.2012

Str.: 2

Mutace: Mladá fronta DNES – Praha

Zpracováno: 18.09.2012 04:54:39

Náklad: 246620

Ročník: 23

Číslo: 219

Rubrika: Praha

Autor: Eva Brendlová, Lukáš Kramer

Odkaz:  http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

ISSN: 1210-1168

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCMF

Identifikace: DCMF20120918130008

Magistrát bude na podzim rozhodovat o dalším omezení hazardu. Městské části, které z provozu automatů získávaly milionové částky, měly možnost navrhnout, odkud mají zmizet automaty. Pouze Praha 1 chce rušit všechny.

PRAHA Přitahují alkoholiky, závislé hráče, narkomany a někdy lidi, kteří trpí kombinací všech zmíněných závislostí. Není proto divu, že se kolem nich mnoho lidí bojí chodit a chtějí po radnicích, aby tyto provozovny rušily.
Nulovou toleranci hazardu zatím odvážně vyhlásily tři městské části: Praha 2, 3 a 6. Odsud zmizí všechny automaty nejpozději do roku 2015. Ostatní pečlivě vybíraly, kde škrtat. Letos už zmizelo z pražských ulic asi 250 z 950 heren. Kolik to bude příští rok, se uvidí na konci září, až radnice magistrátu předloží návrhy. MF DNES se na radnicích ptala už teď.

Automaty žádné, rulety vítány

Radikální rozhodnutí přijali zastupitelé Prahy 1. Chtějí od města, aby zakázalo všechny herny na jejich území. Tolerovat budou pouze hotelová kasina.
“Odpudivé herny v okolí Masarykova nádraží a podobné špeluňky by podle nás měly zmizet, nevidíme ale jako vhodné rušit kasina v mezinárodních hotelích, která navštěvují téměř výhradně cizinci a jež podléhají přísným zákonným pravidlům,” prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.
Oproti tomu například Praha 11 nebo Praha 15 škrtat nebudou vůbec. “Na patnáctce je těchto zařízení minimum, není s tím zásadní problém,” tvrdí starosta Prahy 15 Pavel Klega. Mluvčí úřadu Prahy 11 Andrea Wolfová dodala, že radnice zrušila třetinu heren loni, takže to letos potřeba není.
Radikální omezení neplánuje ani Praha 8, do jejíž působnosti spadá Palmovka, podle strážníků jedno z nejnebezpečnějších míst v Praze. “Navrhli jsme zrušit hernu v Heydukově ulici číslo 11, protože s ní byly problémy. Budeme situaci sledovat, a pokud bude problémová některá další, tak k tomu přistoupíme stejně,” zmínila mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.
Škrtat herny chce například pátá, sedmá, desátá a třináctá městská část. Jejich vedení však ještě neprojednala kde. Nicméně například vedení Prahy 10 už ví, že omezí provoz heren od 10 do 22 hodin. Praha 4 zase ví, že bude rušit herny v postranních uličkách. “Hlavní tepny jsou totiž pod dozorem městského kamerového systému,” vysvětlil rozhodnutí mluvčí radnice Michal Sochor.
Většina radnic argumentuje tím, že pokud přistoupí k nulové toleranci hazardu, tak se bude hrát stejně, ovšem neoficiálně. To by pro většinu z nich mohl být problém, protože oficiální herny jim vydělávají. Z poplatků mají některé z nich i desítky milionů korun.
Třeba Praha 1 získávala doposud z hazardu 25 až 30 milionů ročně, Praha 2 dvacet milionů a Praha 4 celkem 28 milionů.
Od letoška platí nový systém rozdělování peněz. Radnice vybírají místní poplatek, ale většinu peněz dostává magistrát. Ten tvoří systém, jakým bude peníze rozdělovat jednotlivým radnicím. O tom, jak bude fungovat, by se mělo rozhodnout v nejbližší době.

Mutace – Mladá fronta DNES – Praha

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

63. Pražské radnice mohou rušit herny, vymýtit je chtějí jen čtyři

Skóre: 0.83

Název: Pražské radnice mohou rušit herny, vymýtit je chtějí jen čtyři

Zdroj: iDnes.cz – Praha

Datum: 18.09.2012

Zpracováno: 19.09.2012 05:03:19

Číslo: 262

Rubrika: Praha /Praha – zprávy

Autor: MF DNES, Jan Charvát

Odkaz:  http://praha.idnes.cz/praha-muze-rusit-herny-07d-/praha-zpravy.aspx?c=A120918_1830413_praha-zpravy_car

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZDA

Identifikace: YZDA20120918010000

Pražský magistrát bude na podzim rozhodovat o dalším omezení hazardu. Městské části mají možnost navrhnout, odkud mají zmizet herny. Rušení všech ale plánují jen čtyři z nich.

Nulovou toleranci hazardu zatím loni odvážně vyhlásily tři městské části: Praha 2, 3 a 6. Odsud zmizí všechny automaty nejpozději do roku 2015.

Herny mají zmizet i z historického centra. Zastupitelé Prahy 1 požadují od města, aby zakázalo všechny herny na jejich území. Tolerovat budou pouze hotelová kasina.

“Odpudivé herny v okolí Masarykova nádraží a podobné špeluňky by podle nás měly zmizet, nevidíme ale jako vhodné rušit kasina v mezinárodních hotelích, která navštěvují téměř výhradně cizinci a jež podléhají přísným zákonným pravidlům,” prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Ostatní městské části jsou ale tolerantnější. Podle zjištění MF DNES pečlivě vybíraly, kde škrtat. Například Praha 11 nebo Praha 15 škrtat nebudou vůbec.

“Na patnáctce je těchto zařízení minimum, není s tím zásadní problém,” tvrdí starosta Prahy 15 Pavel Klega. Mluvčí úřadu Prahy 11 Andrea Wolfová dodala, že radnice zrušila třetinu heren loni, takže to letos potřeba není.

Radikální omezení neplánuje ani Praha 8, do jejíž působnosti spadá Palmovka, podle strážníků jedno z nejnebezpečnějších míst v Praze.

“Navrhli jsme zrušit hernu v Heydukově ulici číslo 11, protože s ní byly problémy. Budeme situaci sledovat, a pokud bude problémová některá další, tak k tomu přistoupíme stejně,” zmínila mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Škrtat herny chce například pátá, sedmá, desátá a třináctá městská část. Jejich vedení však ještě neprojednala kde. Nicméně například vedení Prahy 10 už ví, že omezí provoz heren od 10 do 22 hodin. Praha 4 zase ví, že bude rušit herny v postranních uličkách.

“Hlavní tepny jsou totiž pod dozorem městského kamerového systému,” vysvětlil rozhodnutí mluvčí radnice Michal Sochor. Neoficiální herny nevydělají městu nic

Většina radnic argumentuje tím, že pokud přistoupí k nulové toleranci hazardu, tak se bude hrát stejně, ovšem neoficiálně. To by pro většinu z nich mohl být problém, protože oficiální herny jim vydělávají. Z poplatků mají některé z nich i desítky milionů korun.

Třeba Praha 1 získávala doposud z hazardu 25 až 30 milionů ročně, Praha 2 dvacet milionů a Praha 4 celkem 28 milionů.

Letos už zmizelo z pražských ulic asi 250 z 950 heren. Kolik přesně to bude příští rok, se uvidí na konci září, až radnice magistrátu předloží své návrhy.

Od letoška platí nový systém rozdělování peněz. Radnice vybírají správní poplatek, ale většinu peněz dostává magistrát. Ten tvoří systém, jakým bude peníze rozdělovat jednotlivým radnicím. O tom, jak bude fungovat, by se mělo rozhodnout v nejbližší době.

URL| http://praha.idnes.cz/praha-muze-rusit-herny-07d-/praha-zpravy.aspx?c=A120918_1830413_praha-zpravy_car

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

64. Peníze. Argument nad všechny ostatní

Skóre: 0.80

Název: Peníze. Argument nad všechny ostatní

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 18.09.2012

Str.: 2

Mutace: Mladá fronta DNES – Praha

Zpracováno: 18.09.2012 04:54:39

Náklad: 246620

Ročník: 23

Číslo: 219

Rubrika: Praha

Autor: Eva Brendlová

Odkaz:  http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

ISSN: 1210-1168

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCMF

Identifikace: DCMF20120918130007

Zápisník

Jako by existovaly dva světy. Jeden svět radnic, které tvrdí, že počet heren osekaly až na kost a jsou nemilosrdné, a druhý, kde téměř v každé ulici narazíte na blikající štít lákající k posezení u automatů. Dávno je veřejným tajemstvím, že radnice (až na výjimky) přivírají oči proto, že hazard jim dost vynášel. Ten minulý čas je na místě. Od letoška totiž úřady vybírají (podle radnic naprosto zanedbatelné) místní poplatky. Ty zajímavější částky nově putují magistrátu, který vymýšlí, jak je mezi starosty spravedlivě rozdělit.
Co udělat malý pokus? Zajímalo by mě, jestli by byly radnice městských částí k rušení heren stejně benevolentní, kdyby k nim nedoputovala ani koruna.

FAKTA
Kolik získaly některé
radnice z hazardu
Praha1 25 až 30 milionů
Praha3 7milionů
Praha4 28,7 milionu
Praha5 22,7 milionu
Praha7 15,4 milionu
Praha8 31 milionů
Praha 13 16,8 milionu
Pozn.: jde o údaje za minulý rok v Kč

Foto:

O autorovi: Eva Brendlová, redaktorka MF DNES

Mutace – Mladá fronta DNES – Praha

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

65. Historické centrum Žatce se zbaví výherních automatů

Skóre: 0.80

Název: Historické centrum Žatce se zbaví výherních automatů

Zdroj: Rádio Blaník – Severní Čechy

Datum: 18.09.2012

Relace: Zprávy 16:56

Pořadí: 6

Zpracováno: 19.09.2012 04:23:28

Moderátor: Josef ČERNÝ

Jazyk: cz

Oblast: Regionální rozhlas

Zkratka oblasti: RR

Zkratka zdroje: RRRS

Identifikace: RRRS20120918030005

Rozsah: 00:00:11

Čas vysílání: 16:57:12

Josef ČERNÝ, moderátor:
Historické centrum Žatce se zbaví výherních automatů. Umožnila to nová vyhláška, kterou schválili zastupitelé města. Herny tak mají do tří let skončit.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

66. Peníze z hazardu dají na sport i na kulturu

Skóre: 0.80

Název: Peníze z hazardu dají na sport i na kulturu

Zdroj: Slovácký deník

Datum: 18.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 18.09.2012 05:04:48

Náklad: 227957

Ročník: 23

Číslo: 219

Rubrika: Titulní strana

Autor: (lap)

Odkaz:  http://www.slovacky.denik.cz/

ISSN: 1213-2020

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Olomoucký a Zlínský kraj

Zkratka oblasti: VZ

Zkratka zdroje: VZQN

Identifikace: VZQN20120918010004

ze zastupitelstva

Uherské Hradiště – “Nejsou lžičky. Nemáme si čím zamíchat kafe.” Výtka Jaroslava Mikulíka (ČSSD) byla asi nejvýznamnějším negativním projevem při včerejším hlasování zastupitelů Uherského Hradiště o směřování peněz z hazardu.
Členové hlasovali jednomyslně. Penězi z hracích automatů navýšili pro druhé pololetí šestici fondů, jimiž město dotuje projekty jednotlivých spolků a organizací. Kalkulovali ale při tom s odhady, město peníze z hazardu obdrží za každé čtvrtletí zvlášť. “Zatím jsme dostali pouze peníze za první letošní čtvrtletí, a to 3,7 milionu korun. Podle toho odhadujeme částku pro celý rok,” informoval vedoucí ekonomického odboru městského úřadu v Uherském Hradišti Vladimír Moštěk. Peníze z hazardu se do městských pokladen přes úřady dostávají až s tříměsíčním zpožděním.
V šesti fondech byly podpořeny desítky žádostí o dotace. Například do cestovního ruchu poputuje 115 tisíc korun – úspěch zaznamenali třeba organizátoři akce Na kole vinohrady, kteří obdrží 20 tisíc korun. Fond mládeže a vzdělávání rozdělí ve druhé polovině letošního roku 167 tisíc, fond kultury 236 tisíc, fond sociální pomoci a prevence 1,23 milionu, fond historické architektury 348 tisíc a konečně fond sportu více než půldruhého milionu korun.
Právě ze sportovního fondu radnice vyčlenila podporu klubu 1. FC Slovácko, s nímž nově sepsala smlouvu o spolupráci. Jejím výsledkem má být každoroční podpora města částkou pohybující se kolem sedmi milionů korun, a to až do roku 2018. “Tyto peníze budou směřovány výhradně k mládeži, nikoliv k profesionálnímu fotbalu,” podotkl jeden z hradišťských místostarostů Stanislav Blaha.
Hradišťská radnice také řeší, jak od příštího roku nahradit mnohamilionové výpadky státních dotací Slováckého divadla a Knihovny B. B. Buchlovana. Dohromady má jít asi o 35 milionů. “Peníze bychom měli najít mimo jiné i díky zvýšenému rozpočtovému určení daní a úsporným opatřením v příspěvkových organizacích města,” prohlásil místostarosta Evžen Uher.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

19.09.2012

67. Stop automatům? Petice říká ano, starostka ne

Skóre: 0.91

Název: Stop automatům? Petice říká ano, starostka ne

Zdroj: Chrudimský deník

Datum: 19.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 19.09.2012 04:52:34

Náklad: 227957

Ročník: 21

Číslo: 220

Rubrika: Titulní strana

Autor: ROMANA NETOLICKÁ

Odkaz:  http://chrudimsky.denik.cz/

ISSN: 1212-5733

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Hradecký a Pardubický kraj

Zkratka oblasti: VH

Zkratka zdroje: VHVC

Identifikace: VHVC20120919010000

Hlinsko – Ve městě koluje petice. Její aktéři žádají zastupitelstvo města, aby vyhláškou zakázalo na celém území Hlinska provozování výherních automatů, kasin, loterií a her. Chtějí, aby úplně zmizely všechny přístroje a herny z města.

Změníme chování

Příští týden má o nové vyhlášce jednat zastupitelstvo a lidé se rozdělili na dva tábory. Některým by stačila regulace, která výskyt automatů omezí. Na druhé názorové straně jsou ti, kteří by všem hráčům udělali před nosem tlustou čáru. Provozovatelům heren a restaurací svůj názor předložily i Unie herního průmyslu ČR, Sdružení zábavního průmyslu a další dvě oborová seskupení. “Chceme městu dokázat, že zásadním způsobem změníme naše chování vůči veřejnosti, že dokážeme eliminovat některé negativní jevy spojené s provozem sázkových her, zejména v hernách,” píše se v dopise. Deklarace, v níž jsou stanoveny určité mantinely jako základ pro případnou toleranci provozu sázkových her ve městě, počítá s razantním utlumením vizuální a akustické reklamy,nasázkové hry, zavedení zvláštního režimu vstupu do heren po půlnoci a na kamerový systém v hernách. “Dokážeme, že jsme seriózními partnery, kteří podnikají podle platného zákona. Jsme partnery, kteří investují do zkvalitňování provozoven a dodržují principy společensky odpovědného chování vůči veřejnosti,” stojí v průvodním dopise deklarace.

Stop mládeži

“K této věci se už uskutečnil seminář zastupitelstva. Vyhláška je připravena. Jsou v ní podmínky, které výrazně regulují výskyt a provoz heren a automatů ve městě. Pokud ji zastupitelé schválí, budou odstraněny reklamy z plášťů budov, zajistí se zprovoznění kamerových systémů a zavedou se opatření eliminující vstup mládeže do heren a rušení nočního klidu. Regulace jsou velké, vyhláškou chceme zamezit nekontrolovatelnému výskytu výherních hracích automatů a videoterminálů,” řekla starostka Hlinska Magda Křivanová, která je přesvědčena o tom, že každý absolutní zákaz vede k přemístění do ilegálního prostředí.

“Pokud zastupitelé města v příštím týdnu vyhlášku schválí, regulace budou velké. Chceme zamezit nekontrolovatelnému výskytu výherních hracích automatů a videoterminálů. Magda Křivanová, starostka Hlinska

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

68. Stop automatům na území Hlinska? Petice říká ano, starostka ne

Skóre: 0.90

Název: Stop automatům na území Hlinska? Petice říká ano, starostka ne

Zdroj: denik.cz

Datum: 19.09.2012

Zpracováno: 20.09.2012 04:50:09

Číslo: 263

Rubrika: Pardubický kraj

Odkaz:  http://www.denik.cz/pardubicky-kraj/stop-automatum-petice-rika-ano-starostka-ne-20120919-oceo.html

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZ68

Identifikace: YZ6820120919010080

Hlinsko – Ve městě koluje petice. Její aktéři žádají zastupitelstvo města, aby vyhláškou zakázalo na celém území Hlinska provozování výherních automatů, kasin, loterií a her. Chtějí, aby úplně zmizely všechny přístroje a herny z města.

“Změníme chování

Příští týden má o nové vyhlášce jednat zastupitelstvo a lidé se rozdělili na dva tábory. Některým by stačila regulace, která výskyt automatů omezí. Na druhé názorové straně jsou ti, kteří by všem hráčům udělali před nosem tlustou čáru. Provozovatelům heren a restaurací svůj názor předložily i Unie herního průmyslu ČR, Sdružení zábavního průmyslu a další dvě oborová seskupení.

“Chceme městu dokázat, že zásadním způsobem změníme naše chování vůči veřejnosti, že dokážeme eliminovat některé negativní jevy spojené s provozem sázkových her, zejména v hernách,” píše se v dopise.

Deklarace, v níž jsou stanoveny určité mantinely jako základ pro případnou toleranci provozu sázkových her ve městě, počítá s razantním utlumením vizuální a akustické reklamy, na sázkové hry, zavedení zvláštního režimu vstupu do heren po půlnoci a na kamerový systém v hernách.

“Dokážeme, že jsme seriózními partnery, kteří podnikají podle platného zákona. Jsme partnery, kteří investují do zkvalitňování provozoven a dodržují principy společensky odpovědného chování vůči veřejnosti,” stojí v průvodním dopise deklarace.
Stop mládeži

“K této věci se už uskutečnil seminář zastupitelstva. Vyhláška je připravena. Jsou v ní podmínky, které výrazně regulují výskyt a provoz heren a automatů ve městě. Pokud ji zastupitelé schválí, budou odstraněny reklamy z plášťů budov, zajistí se zprovoznění kamerových systémů a zavedou se opatření eliminující vstup mládeže do heren a rušení nočního klidu.

Regulace jsou velké, vyhláškou chceme zamezit nekontrolovatelnému výskytu výherních hracích automatů a videoterminálů,” řekla starostka Hlinska Magda Křivanová, která je přesvědčena o tom, že každý absolutní zákaz vede k přemístění do ilegálního prostředí. ”

URL| http://www.denik.cz/pardubicky-kraj/stop-automatum-petice-rika-ano-starostka-ne-20120919-oceo.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

69. Stop automatům? Petice říká ano, starostka ne

Skóre: 0.90

Název: Stop automatům? Petice říká ano, starostka ne

Zdroj: chrudimsky.denik.cz – main page

Datum: 19.09.2012

Zpracováno: 19.09.2012 13:53:01

Odkaz:  http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/stop-automatum-petice-rika-ano-starostka-ne-20120919.html

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120919040056

http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/stop-automatum-petice-rika-ano-starostka-ne-20120919.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

70. Loterijní terminály zachraňují pražské nonstopy

Skóre: 0.88

Název: Loterijní terminály zachraňují pražské nonstopy

Zdroj: Pražský deník

Datum: 19.09.2012

Str.: 3

Zpracováno: 19.09.2012 04:56:01

Náklad: 227957

Ročník: 7

Číslo: 220

Rubrika: Z metropole

Autor: SOŇA KACEROVSKÁ

Odkaz:  http://www.prazsky.denik.cz/

ISSN: 1802-0755

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Praha

Zkratka oblasti: VP

Zkratka zdroje: VPPA

Identifikace: VPPA20120919010012

Prohibice těžce doléhá také na personál nonstop barů. Konzumentů alkoholu výrazně ubývá. Většina obratu pochází z automatů

Praha – Atmosféra v pražských nonstopech je po vyhlášení prohibice ještě ponuřejší než obvykle. Místa, která jsou vyhlášenou zastávkou na alkoholových tazích, zejí prázdnotou.
Za jiných okolností by se v nich dalo i dopoledne narazit na lidi, kteří zvládli propít celou noc. Pomohl by jim v tom tvrdý alkohol. Jenže kvůli zákazu konzumace destilátů se většina zákazníků těmto místům vyhýbá.
“Chodí nám sem štamgasti a ti, kteří si chtějí zahrát na mašinách. Jinak sem přijde málokdo,” říká barmanka, která obsluhuje v herně nedaleko stanice metra I. P. Pavlova.

Panák před usnutím

Podnik poskytoval časté útočiště fandům nočního života. Nebylo výjimkou, že si sem někdo zašel nad ránem na panáka před usnutím. To však nyní ustalo. “Měli jsme zákazníky, kteří do sebe kopli vodku a šli. Teď zkoušeli místo ní pivo, ale to není ono. A o likérech nechtějí ani slyšet, proto sem přestali chodit úplně” vypráví barmanka.

Likéry nejedou

“Lidem obecně ty sladké patoky moc nechutnají, ale nemají jinou volbu. Mám rozdělané láhve, které by za normálních okolností skoro nešly na odbyt,” pokračuje zhruba čtyřicetiletá žena.
Také její kolega, který obsluhuje o pár ulic dál, potvrzuje, že na likéry zákazníci moc neslyší. “I když je zvláštní, že v sobotu (den po vyhlášení prohibice – pozn. red.) jsme měli tržbu vyšší než normálně. Byl tu totiž dost divoký večírek, na kterém se vypilo šest lahví jablíčka,” popisuje kuriózní situaci postarší barman. Celkově ale zákazníků ubylo. Na pivu a vínu prý lidi vydrží daleko méně a dříve jim přestanou chutnat. “Doufám, že ta vyhláška brzy přestane platit, protože nám dost klesají tržby. Ještě, že máme alespoň ty automaty,” uzavírá. Obdobná situace jako v centru je i na pražských sídlištích, která jsou hernami s non stop provozem doslova prostoupená. Obyvatelé okrajových částí do nich chodili leckdy častěji než do klasické hospody. Teď to ale neplatí.

Bez spropitného

“Dříve jsme tu měli zákazníky ve dne i v noci. Za posledních pár dnů se to otočilo. Podívejte se sama, skoro nikdo tu není,” ukazuje mi sympatický Lukáš, který obsluhuje v herně na Opatově.
V celém podniku jsou pouze dvě náctileté slečny, jež ucucávají minerálku.
Podle Lukáše se pokles návštěvníků baru pohybuje mezi deseti až dvaceti denně. Dříve se vypilo za noc několik lahví destilátů, nyní si hosté objednávají spíše pivo a vína. To vadí hlavně barmanům, kteří přicházejí nejen o spropitné, ale často i o procenta z prodeje. “Jedu na dovolenou, a tak jsem myslel, že se tento týden trochu pojistím. Jenže nic navíc si v téhle situaci nevydělám,” říká Lukáš.

Automaty

Majitelům nonstop totiž vydělávají převážně výherní loterijní terminály a jejich provozu se prohibici vůbec nedotkla. Hráčů podle oslovených barmanů chodí úplně stejně a málokdo z nich ke hře potřebuje tvrdý alkohol. “Stačí jim ta blikající mašina a nějaké nealko nebo pivo,” shrnuje Lukáš.
Obsluze barů však vládní nařízení udělalo velkou čáru přes jejich měsíční rozpočet. “V kase mám až o dva tisíce za den méně. To je na malý podnik docela znatelná částka,” svěřila se barmanka Lenka ze Stodůlek.
Stejně jako další její profesní kolegové, se obává o místo. “Pokud by měla prohibice trvat několik týdnů, tak nevím, jestli by mi majitel nechal stejný plat. Už teď to není žádná sláva a já musím platit hypotéku,” obává se třicetiletá žena.

Foto: NONSTOPY lákají především gamblery, kterým prohibice nevadí, a štamgasty. Ostatní moc ne.
Foto: VLP/Ivan Babej

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

71. Dobrá zpráva

Skóre: 0.78

Název: Dobrá zpráva

Zdroj: Chrudimský deník

Datum: 19.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 19.09.2012 04:52:34

Náklad: 227957

Ročník: 21

Číslo: 220

Rubrika: Titulní strana

Autor: (ron)

Odkaz:  http://chrudimsky.denik.cz/

ISSN: 1212-5733

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Hradecký a Pardubický kraj

Zkratka oblasti: VH

Zkratka zdroje: VHVC

Identifikace: VHVC20120919010001

pro Hlinecké

Vloni lidé naházeli do hracích automatů šestnáct milionů korun. Hovoříme skutečně o desetitisícovém městě Hlinsku a taková částka už stojí za zamyšlení, protože nejde o malé peníze. Co si budeme říkat, gambleři nejsou zrovna dobrou vizitkou a jejich vášeň zvaná nemoc se v posledních letech hodně šíří. Ať dopadne na zasedání zastupitelstva hlasování o vyhlášce jakkoliv, dobrou zprávou je, že se regulací hráčství město s přízviskem”zdravé” zabývá a brzy se hodně změní.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

20.09.2012

72. Šumperku přitékají z hazardu miliony korun

Skóre: 0.97

Název: Šumperku přitékají z hazardu miliony korun

Zdroj: denik.cz

Datum: 20.09.2012

Zpracováno: 21.09.2012 04:57:41

Číslo: 264

Rubrika: Olomoucký kraj

Odkaz:  http://www.denik.cz/olomoucky-kraj/sumperku-pritekaji-z-hazardu-miliony-korun-20120919-houq.html

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZ68

Identifikace: YZ6820120920010145

Šumperk – Do pokladny města Šumperka letos proudí miliony korun navíc díky hazardu. To je reálný výsledek změny loterijního zákona, který od začátku letošního roku upravuje rozdělování výnosů hazardních společností mezi stát a obce. Pro místní samosprávy to znamená milionové zisky. Už v polovině roku se ukázalo, že by se příjmy z hracích přístrojů, videoterminálů a sázkových her na území města mohly vyšplhat k 16 milionům. Jen pro srovnání, stavba nedávno otevřeného rondelu v Lidické ulici stála kolem 12 milionů korun. Přitom rozpočet města pro letošní rok střízlivě počítal “jen” se sedmimilionovým příjmem z hazardních her, což odpovídá částce z minulých let.

“Období je rozděleno do čtyř kvartálů, v současné době od provozovatelů přístrojů a her stále chodí zálohy za druhý kvartál. Konečné vyúčtování budeme znát až v březnu příštího roku,” uvedla mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Zatímco ještě před několika lety bylo v Šumperku kolem dvou stovek klasických hracích automatů, nyní jsou jich v hernách tři desítky. Zato prudce stoupl počet videotermináů, což jsou modernější přístroje na hru on-line po síti. V šumperských hospodách a hernách se jich podle odhadů nachází kolem tří stovek. “Je jich zbytečně moc, navíc hra na automatech nic dobrého nepřináší,” míní důchodkyně Eva Janečková, která nedaleko jedné šumperské herny bydlí.

Šumperští zastupitelé před časem schválili obecně závaznou vyhlášku, která obsahuje seznam sedmadvaceti míst, kde se mohou hrát hazardní hry. K těm se ale musí připočítat další herny, které sice na seznamu nejsou, ale k provozu videoterminálů mají povolení ministerstva financí platné až do roku 2014. Do souhlasu ministerstva financí šumperská radnice neměla možnost nijak zasáhnout, protestní dopisy ministerští úředníci zcela ignorovali. Takže podniků s hazardem je v Šumperku zhruba pětatřicet.

Výnosy z blikajících beden jsou pro město zajímavým příjmem, zastupitelé zatím k výraznější regulaci tohoto kontroverzního podnikání přistoupit nemohou. Letos se sice konala pracovní schůzka na téma omezení hazardu ve městě, po seznámení s platnou legislativou ovšem zastupitelé zjistili, že na herny povolené ministerstvem jsou městské vyhlášky krátké. Alespoň se uvažuje o kosmetické úpravě, což je třeba omezení reklamy a poutačů.

Jak peníze z hazardu bude město investovat, není zatím jasné. “Před koncem roku se na zastupitelstvu bude hovořit, kam tyto příjmy půjdou. Zatím operujeme pouze ze zálohami, skutečný stav bude znám až po vyúčtování celého kalendářního roku,” vysvětlila Olga Hejduková.”

URL| http://www.denik.cz/olomoucky-kraj/sumperku-pritekaji-z-hazardu-miliony-korun-20120919-houq.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

73. Šumperk na novém loterijním zákonu vydělává

Skóre: 0.96

Název: Šumperk na novém loterijním zákonu vydělává

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Datum: 20.09.2012

Zpracováno: 21.09.2012 01:52:04

Odkaz:  http://slotmarket.cz/sumpersko-na-novem-loterijnim-zakonu-vydelava/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Bulvární zprávy

Zkratka oblasti: WB

Zkratka zdroje: WB_B

Identifikace: WB_B20120920050000

http://slotmarket.cz/sumpersko-na-novem-loterijnim-zakonu-vydelava/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

74. Herny mají utrum. V centru přežijí jen hotelová kasina

Skóre: 0.91

Název: Herny mají utrum. V centru přežijí jen hotelová kasina

Zdroj: Pražský deník

Datum: 20.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 20.09.2012 04:43:07

Náklad: 227957

Ročník: 7

Číslo: 221

Rubrika: Titulní strana

Autor: JAKUB KRUPKA ; (jfk)

Odkaz:  http://www.prazsky.denik.cz/

ISSN: 1802-0755

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Praha

Zkratka oblasti: VP

Zkratka zdroje: VPPA

Identifikace: VPPA20120920010000

Praha – Lidé závislí na výherních automatech si do tří let v centru metropole “neškrtnou”. Pokud na svém příštím zasedání zastupitelé hlavního města svolí, pak do roku 2015 nezbude na území Prahy 1 ani jediná herna.
Také společné prohlášení politických reprezentantů Prahy 2, 3 a 6 už vloni na podzim deklarovalo nulovou toleranci hazardu. Městské části jsou do téhož data odhodlány očistit se od veškerých automatů. Umožňuje jim to novela loterijního zákona, kterou vedle radnic dalších českých měst iniciovaly. Stěžejním argumentem, na který slyší i většina voličů ve čtyřech zmíněných pražských obvodech, je snaha “přidusit” pouliční kriminalitu bující právě v okolí temných hráčských doupat. Provozovatelé dotčených podniků ale v souvislosti s blížící se totální prohibicí hazardu na dvojce, trojce a šestce varují před údajně pravděpodobným vnikem “černých” heren, ze kterých pak státu, potažmo radnicím “nekápne ani koruna.” Tuto připomínku v rámci půl roku trvajícího zkoumání expertní radniční komisí částečně zohlednila Praha 1. Hodlá totiž, na rozdíl od Prahy 2, 3 a 6 tolerovat hotelová kasina. Především pro hazardu chtivé cizince jich tu po roce 2015 zůstane celkem třináct.
Ovšem i hotelových kasin by se chystaná restrikce měla poměrně zásadně dotknout. Například ze současných šesti, sídlících dosud na Václavském náměstí,by měla zbýt pouze dvě – a to v hotelu Ambassador a Jalta.
Opoziční zastupitelé Prahy 1 přesto nešetří kritikou vedení radnice. “Neprošel náš návrh na zrušení kasin sídlících v blízkosti škol, ani na omezení jejich provozní doby,” podotkl Filip Pospíšil, zvolený za Stranu zelených. Zastupitelce za Věci veřejné Kateřině Klasnové se nelíbí sám fakt, že se Praha 1 po vzoru okolních městských částí nepřipojila k nulové toleranci hazardu.
…3

Herny mají utrum. V centru přežijí jen hotelová kasina
Dokončení ze strany 1
Ještě nedávno přicházely do redakce Pražského deníku rozhořčené ohlasy obyvatel Prahy 6 či 3. Lidé s poukazem na výše zmíněnou deklaraci nulové tolerance hazardu upozorňovali na stále se množící počet heren v jejich okolí.
“Ze strany politiků jde jen o populismus. Herny stejně nezmizí. Zůstává tu Las Vegas východoevropského střihu,” napsal například Karel Paul ze Žižkova. Nejen on, ale také všichni ostatní obyvatelé Prahy 3, 2 a 6 by nejpozději od roku 2015 měli definitivně změnit názor. Stávající vedení místních radnic nechce na svém území žádné herny. Přestože například pro Prahu 2 to bude znamenat roční výpadek ve výši zhruba 20 milionů korun z obecního rozpočtu. Se ztrátami v řádech desítek milionů musí počítat i trojka se šestkou.
“Ty peníze se snad vrátí v omezení pouliční kriminality. Zatím aby se tu člověk bál vytáhnout po setmění paty z domu,” reaguje Jiří Dvořák z Břevnova. Provozovatel herny, “zatím” sídlící nedaleko Vítězného náměstí ale pod příslibem zachování anonymity Deníku svěřil, že dle jeho názoru radnice na nulovou toleranci doplatí.
“Místním hráčům se budou nabízet ilegální prostory. A i když ze začátku pojedou hrát třeba do sousedního obvodu, odsud stejně nakonec nezmizí,” řekl s tím, že zvažuje žalobu na radnici. “Chtějí mi bránit v podnikání,” zdůvodnil.
S výjimkou třinácti hotelových kasin má od roku 2015 platit prohibice hazardu i v Praze 1. “Z vyhlášky jsme vyškrtli všechny herny, ujistil starosta jedničky Oldřich lomecký (TOP09) s tím, že povětšinou “zaplivaná” doupata dělala městské části nejen ostudu, ale “produkovala” i zástupy kriminálníků. Omezený počet kasin podle něj zůstat může. I když už nebudou smět lákat zákazníky neony a otevřenými výlohami.
“Zůstat mohou vzhledem k tomu, že je navštěvují převážně zámožní cizinci, což je specifikum Prahy 1,” vysvětlil. Naproti tomu je přesvědčen, že zákazníky heren jsou spíše sociálně slabší, utrácející v automatech mnohdy i dávky v hmotné nouzi. Místostarosta Prahy 1 Jan Krejčí (TOP09) už dříve připustil, že částečná tolerance kasin je také pragmatickou otázkou. Představuje totiž příjem zhruba 50 milionů korun ročně do radničního rozpočtu.
A právě rozpočtové příjmy motivují především okrajové městské části k tomu, aby síť heren na svém území regulovaly co nejméně. Jak to po roce 2015 bude vypadat v Praze 8, 10 či 11? Dozvíte se to v dalším vydání Deníku.

“Ztráty příjmů radnic by mohlo kompenzovat snížení pouliční kriminality.” názor čtenáře Jiřího Dvořáka z Břevnova

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

75. Čtěte v Pražském deníku: Herny mají utrum. V centru je čeká zákaz!

Skóre: 0.89

Název: Čtěte v Pražském deníku: Herny mají utrum. V centru je čeká zákaz!

Zdroj: prazsky.denik.cz – main page

Datum: 20.09.2012

Zpracováno: 20.09.2012 10:53:13

Odkaz:  http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/ctete-v-prazskem-deniku-herny-maji-utrum-v-centru-preziji-jen-hotelova-kasina-20.html

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120920030524

http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/ctete-v-prazskem-deniku-herny-maji-utrum-v-centru-preziji-jen-hotelova-kasina-20.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

76. Tiskové zprávy – TZ k rozdělování peněz z hazardu

Skóre: 0.88

Název: Tiskové zprávy – TZ k rozdělování peněz z hazardu

Zdroj: socdem.cz

Datum: 20.09.2012

Zpracováno: 20.09.2012 13:53:03

Odkaz:  http://www.cssd.cz/strana/kluby/klub-starostu-a-primatoru-cssd/tiskove-zpravy/tz-k-rozdelovani-penez-z-hazardu/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120920040279

http://www.cssd.cz/strana/kluby/klub-starostu-a-primatoru-cssd/tiskove-zpravy/tz-k-rozdelovani-penez-z-hazardu/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

77. Loterijní terminály zachraňují pražské nonstopy

Skóre: 0.80

Název: Loterijní terminály zachraňují pražské nonstopy

Zdroj: denik.cz

Datum: 20.09.2012

Zpracováno: 21.09.2012 04:57:40

Číslo: 264

Rubrika: Praha

Odkaz:  http://www.denik.cz/praha/loterijni-terminaly-zachranuji-prazske-nonstopy-20120920.html

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZ68

Identifikace: YZ6820120920010139

Praha – Atmosféra v pražských nonstopech je po vyhlášení prohibice ještě ponuřejší než obvykle. Místa, která jsou vyhlášenou zastávkou na alkoholových tazích, zejí prázdnotou. Za jiných okolností by se v nich dalo i dopoledne narazit na lidi, kteří zvládli propít celou noc. Pomohl by jim v tom tvrdý alkohol.

Jenže kvůli zákazu konzumace destilátů se většina zákazníků těmto místům vyhýbá. “Chodí nám sem štamgasti a ti, kteří si chtějí zahrát na mašinách. Jinak sem přijde málokdo,” říká barmanka, která obsluhuje v herně nedaleko stanice metra I. P. Pavlova.
Panák před usnutím

Podnik poskytoval časté útočiště fandům nočního života. Nebylo výjimkou, že si sem někdo zašel nad ránem na panáka před usnutím. To však nyní ustalo. “Měli jsme zákazníky, kteří do sebe kopli vodku a šli. Teď zkoušeli místo ní pivo, ale to není ono. A o likérech nechtějí ani slyšet, proto sem přestali chodit úplně” vypráví barmanka.
Likéry nejedou

“Lidem obecně ty sladké patoky moc nechutnají, ale nemají jinou volbu. Mám rozdělané láhve, které by za normálních okolností skoro nešly na odbyt,” pokračuje zhruba čtyřicetiletá žena.

Také její kolega, který obsluhuje o pár ulic dál, potvrzuje, že na likéry zákazníci moc neslyší. “I když je zvláštní, že v sobotu (den po vyhlášení prohibice pozn. red.) jsme měli tržbu vyšší než normálně. Byl tu totiž dost divoký večírek, na kterém se vypilo šest lahví jablíčka,” popisuje kuriózní situaci postarší barman. Celkově ale zákazníků ubylo. Na pivu a vínu prý lidi vydrží daleko méně a dříve jim přestanou chutnat. “Doufám, že ta vyhláška brzy přestane platit, protože nám dost klesají tržby. Ještě, že máme alespoň ty automaty,” uzavírá. Obdobná situace jako v centru je i na pražských sídlištích, která jsou hernami s non stop provozem doslova prostoupená. Obyvatelé okrajových částí do nich chodili leckdy častěji než do klasické hospody. Teď to ale neplatí.
Bez spropitného

“Dříve jsme tu měli zákazníky ve dne i v noci. Za posledních pár dnů se to otočilo. Podívejte se sama, skoro nikdo tu není,” ukazuje mi sympatický Lukáš, který obsluhuje v herně na Opatově.

V celém podniku jsou pouze dvě náctileté slečny, jež ucucávají minerálku.

Podle Lukáše se pokles návštěvníků baru pohybuje mezi deseti až dvaceti denně. Dříve se vypilo za noc několik lahví destilátů, nyní si hosté objednávají spíše pivo a vína. To vadí hlavně barmanům, kteří přicházejí nejen o spropitné, ale často i o procenta z prodeje. “Jedu na dovolenou, a tak jsem myslel, že se tento týden trochu pojistím. Jenže nic navíc si v téhle situaci nevydělám,” říká Lukáš.
Automaty

Majitelům nonstop totiž vydělávají převážně výherní loterijní terminály a jejich provozu se prohibici vůbec nedotkla. Hráčů podle oslovených barmanů chodí úplně stejně a málokdo z nich ke hře potřebuje tvrdý alkohol. “Stačí jim ta blikající mašina a nějaké nealko nebo pivo,” shrnuje Lukáš.

Obsluze barů však vládní nařízení udělalo velkou čáru přes jejich měsíční rozpočet. “V kase mám až o dva tisíce za den méně. To je na malý podnik docela znatelná částka,” svěřila se barmanka Lenka ze Stodůlek.

Stejně jako další její profesní kolegové, se obává o místo. “Pokud by měla prohibice trvat několik týdnů, tak nevím, jestli by mi majitel nechal stejný plat. Už teď to není žádná sláva a já musím platit hypotéku,” obává se třicetiletá žena.”

URL| http://www.denik.cz/praha/loterijni-terminaly-zachranuji-prazske-nonstopy-20120920.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

21.09.2012

78. Bohumín rozšířil zákaz loterijních automatů

Skóre: 0.98

Název: Bohumín rozšířil zákaz loterijních automatů

Zdroj: usteckenovinky.cz – main page

Datum: 21.09.2012

Zpracováno: 21.09.2012 19:53:39

Odkaz:  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-regionu/bohumin-rozsiril-zakaz-loterijnich-automatu/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120921050427

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-regionu/bohumin-rozsiril-zakaz-loterijnich-automatu/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

79. Františkovy Lázně žalují ministerstvo financí. Chtějí od něj statisíce

Skóre: 0.97

Název: Františkovy Lázně žalují ministerstvo financí. Chtějí od něj statisíce

Zdroj: iDnes.cz – Karlovy Vary

Datum: 21.09.2012

Zpracováno: 22.09.2012 04:31:39

Číslo: 265

Rubrika: Karlovy Vary /Vary – zprávy

Autor: MF DNES, Michal Houdek

Odkaz:  http://vary.idnes.cz/frantiskovy-lazne-zaluji-ministerstvo-financi-o-statisice-korun-p97-/vary-zpravy.aspx?c=A120921_1831514_vary-zpravy_slv

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZDV

Identifikace: YZDV20120921010001

Náhradu 800 tisíc korun budou po ministerstvu financí u soudu požadovat Františkovy Lázně. Kvůli výherním automatům – videoterminálům. Statisíce korun radnice vynaložila na zrušení hazardu ve městě, a to údajně právě kvůli ministerstvu.

“Museli jsme provozovatelům heren ve Františkových Lázních zaplatit statisíce korun za to, aby zrušili videoterminály, které jim povolilo ministerstvo financí,” vysvětlil Ivo Mlátilík, starosta Františkových Lázní a kandidát na hejtmana Karlovarského kraje strany Národní socialisté – levice 21. století.

Františkovy Lázně zakázaly ve městě téměř všechny výherní automaty v roce 2009. Radnice zároveň neúspěšně usilovala o to, aby ministerstvo financí už nepovolovalo provoz výherních videoterminálů ( více o zákazu čtěte zde ).

Mlátilík věří, že peníze, které radnice vynaložila na zrušení hazardu ve Františkových Lázních, může město dostat zpátky. “Právníci nám poradili, že vzniklou škodu můžeme po ministerstvu financí lehce vymáhat, proto žalobu podáme,” nastínil Ivo Mlátilík.

S prohlášením o žalobě na ministerstvo financí přišel Ivo Mlátilík ve čtvrtek. Tedy v den, kdy jeho strana rozjela za podpory bývalého předsedy ČSSD a premiéra, nyní šéfa národních socialistů Jiřího Paroubka naplno kampaň před volbami do krajského zastupitelstva.

URL| http://vary.idnes.cz/frantiskovy-lazne-zaluji-ministerstvo-financi-o-statisice-korun-p97-/vary-zpravy.aspx?c=A120921_1831514_vary-zpravy_slv

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

80. Zastupitelé rozdělili peníze z hazardu

Skóre: 0.79

Název: Zastupitelé rozdělili peníze z hazardu

Zdroj: Slovácké noviny – týdeník

Datum: 21.09.2012

Str.: 4

Zpracováno: 21.09.2012 04:44:26

Náklad: 252466

Číslo: 76

Rubrika: Slovácko

Autor: (lap)

Odkaz:  http://slovacky.denik.cz/special_region/tydenik_slovacko/

ISSN: 1213-2020

Jazyk: cz

Oblast: Regionální časopisy – Olomoucký a Zlínský kraj

Zkratka oblasti: PZ

Zkratka zdroje: PZGA

Identifikace: PZGA20120921010028

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Po jednomyslném hlasování navýšili zastupitelé Uherského Hradiště penězi z hracích automatů pro druhé pololetí rozpočty šestice fondů, jimiž město dotuje projekty jednotlivých spolků a organizací. Kalkulovali ale při tom s odhady, město peníze z hazardu obdrží za každé čtvrtletí zvlášť. “Zatím jsme dostali pouze peníze za první letošní čtvrtletí, a to 3,7 milionu korun. Podle toho odhadujeme částku pro celý rok,” informoval vedoucí ekonomického odboru městského úřadu v Uherském Hradišti Vladimír Moštěk. Peníze z hazardu se do městských pokladen přes úřady dostávají až s tříměsíčním zpožděním. V šesti fondech byly podpořeny desítky žádostí o dotace. Například do cestovního ruchu poputuje 115 tisíc korun – úspěch zaznamenali třeba organizátoři akce Na kole vinohrady, kteří obdrží 20 tisíc korun. Fond mládeže a vzdělávání rozdělí ve druhé polovině letošního roku 167 tisíc, fond kultury 236 tisíc, fond sociální pomoci a prevence 1,23 milionu, fond historické architektury 348 tisíc a konečně fond sportu více než půldruhého milionu korun. Právě ze sportovního fondu radnice vyčlenila podporu klubu 1. FC Slovácko, s nímž nově sepsala smlouvu o spolupráci. Jejím výsledkem má být každoroční podpora města částkou pohybující se kolem sedmi milionů korun, a to až do roku 2018.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

81. Je načase udělat další krok v regulaci hazardu.

Skóre: 0.69

Název: Je načase udělat další krok v regulaci hazardu.

Zdroj: parlamentnilisty.cz

Datum: 21.09.2012

Zpracováno: 22.09.2012 04:31:59

Číslo: 265

Rubrika: Politici občanům

Autor: Olga Sedláčková

Odkaz:  http://www.parlamentnilisty.cz/profily/clanek.aspx?id=13803

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZH5

Identifikace: YZH520120921010062

Regulace hazardu. Reklama na hazard v našich městech a obcích. Vadí vám reklama na hazard? Zajímá mě i Váš názor. Anketa.

Je načase udělat další krok směrem k přísnější regulaci hazardu. Ta hlavní přímá cesta k další regulaci hazardu v našich městech a obcích samozřejmě vede především přes omezování počtu míst, kde je možné hazard provozovat. Další možností je rovněž omezení provozní doby heren. Toto mohou města a obce udělat pomocí obecní legislativy, kterou mají ve své pravomoci.

Jsou ale ještě i další možnosti jak regulovat hazard. Jednou takovou možností je omezit či zcela zakázat reklamu na hazard tak, jak je již dlouho zakázána reklama na tabákové výrobky. Z našich měst a obcí by pak zmizela venkovní reklama na hazard, která naše města a obce tedy zrovna moc nezdobí.

Zajímá mě, co si myslíte o reklamě na hazard, se kterou se setkáváte v ulicích našich měst a obcí. Pokud chcete svůj názor aktivně vyjádřit, můžete odpovědět na anketu umístěnou zde.

URL| http://www.parlamentnilisty.cz/profily/clanek.aspx?id=13803

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

22.09.2012

82. Petice požaduje zakázat automaty, město je proti

Skóre: 0.89

Název: Petice požaduje zakázat automaty, město je proti

Zdroj: Hradecký deník

Datum: 22.09.2012

Str.: 5

Zpracováno: 22.09.2012 04:20:18

Náklad: 227957

Ročník: 21

Číslo: 223

Rubrika: Východní Čechy

Autor: (ron)

Odkaz:  http://hradecky.denik.cz/

ISSN: 1210-602X

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Hradecký a Pardubický kraj

Zkratka oblasti: VH

Zkratka zdroje: VHHK

ZdrojeAlt: VHVJ; VHVN; VHVR; VHVS; VHVT

OblastiAlt: VH

Identifikace: VHHK20120922010022

Vyšlo také v: Jičínský deník; Náchodský deník; Rychnovský deník; Svitavský deník; Krkonošský deník

Hlinsko – Ve městě koluje petice. Její aktéři žádají zastupitelstvo města, aby vyhláškou zakázalo na celém území Hlinska provozování výherních automatů, kasin, loterií a her. Chtějí, aby úplně zmizely všechny přístroje a herny z města.
Příští týden má o nové vyhlášce jednat zastupitelstvo a lidé se rozdělili na dva tábory. Některým by stačila regulace, která výskyt automatů omezí. Na druhé názorové straně jsou ti, kteří by všem hráčům udělali před nosem tlustou čáru.
Svůj názor už ale předložily i Unie herního průmyslu a Sdružení zábavního průmyslu. “Chceme městu dokázat, že zásadním způsobem změníme naše chování vůči veřejnosti, že dokážeme eliminovat některé negativní jevy spojené s provozem sázkových her, zejména v hernách,” píše se v dopise. Deklarace počítá s razantním utlumením reklamy na sázkové hry, zavedení zvláštního režimu vstupu do heren po půlnoci a na kamerový systém v hernách.
A s těmito podmínkami, dohledem bezpečnostních kamer a další regulací počítá i připravovaná městská vyhláška. Podle starostky Hlinska Magdy Křivanové by totiž absolutní zákaz vedl k přemístění hazardu do ilegálního prostředí.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

83. V lounské herně nebyly odpoledne vypnuté automaty

Skóre: 0.89

Název: V lounské herně nebyly odpoledne vypnuté automaty

Zdroj: Žatecký a lounský deník

Datum: 22.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 22.09.2012 04:23:27

Náklad: 227957

Ročník: 18

Číslo: 223

Rubrika: Titulní strana

Autor: (mm, pk)

Odkaz:  http://www.zatecky.denik.cz/

ISSN: 1214-8539

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Liberecký a Ústecký kraj

Zkratka oblasti: VL

Zkratka zdroje: VLSZ

Identifikace: VLSZ20120922010006

PORUŠENÍ VYHLÁŠKY:

Louny – Strážníci v Lounech narazili v úterý po páté hodině odpoledne na zapnuté automaty v herně Havran v Táboritské ulici. Byla tak porušena městská vyhláška, která povoluje provozovat výherní hrací automaty pouze v době od 19.30 do 6 hodin. V herně bylo puštěno celkem šest automatů. Strážníci kontaktovali přítomného 29letého odpovědného pracovníka obsluhy, kterého vyzvali k vypnutí zařízení, což uposlechl. Strážníci případ předají k řešení na lounskou radnici.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

84. Radnice v Žatci nechce v centru města herny

Skóre: 0.88

Název: Radnice v Žatci nechce v centru města herny

Zdroj: ČRo – Sever

Datum: 22.09.2012

Relace: Události v regionu 16:00

Pořadí: 2

Zpracováno: 23.09.2012 04:37:20

Moderátor: Jiří ZEMAN

Hosté: Jan NOVOTNÝ

Jazyk: cz

Oblast: Regionální rozhlas

Zkratka oblasti: RR

Zkratka zdroje: RRRJ

Identifikace: RRRJ20120922010001

Rozsah: 00:00:49

Čas vysílání: 16:01:36

Jiří ZEMAN, moderátor:
Radnice v Žatci nechce v centru města herny. Od nového roku proto začne platit vyhláška, která zhruba tři desítky hracích přístrojů v centru města zakáže. Vysvětluje místostarosta za hnutí Severočeši Jan Novotný.

Jan NOVOTNÝ, místostarosta:
Jsme se tou vyhláškou, která vstoupí v platnost od 1.1.2013 snažili zakázat provozování těchto přístrojů, a to konkrétně v městské památkové rezervaci. To znamená, že tím zákazem se dotkneme celkem sedmi výherních hracích přístrojů v městské památkové rezervaci a celkem 20 videoloterijních terminálů.

Jiří ZEMAN, moderátor:
Jde zhruba o 10 procent ze všech hracích přístrojů na území města. Radnice se pro novou vyhlášku rozhodla proto, že podle mínění radních hazard nepatří do městské památkové zóny.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

85. V Hranicích peníze z hazardu pomohou. K tribuně

Skóre: 0.79

Název: V Hranicích peníze z hazardu pomohou. K tribuně

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Datum: 22.09.2012

Zpracováno: 23.09.2012 01:54:43

Odkaz:  http://slotmarket.cz/v-hranicich-penize-z-hazardu-pomohly-k-tribune/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Bulvární zprávy

Zkratka oblasti: WB

Zkratka zdroje: WB_B

Identifikace: WB_B20120922010002

http://slotmarket.cz/v-hranicich-penize-z-hazardu-pomohly-k-tribune/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

23.09.2012

86. Františkovy Lázně podají žalobu na Kalouska

Skóre: 0.88

Název: Františkovy Lázně podají žalobu na Kalouska

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Datum: 23.09.2012

Zpracováno: 23.09.2012 13:51:15

Odkaz:  http://slotmarket.cz/frantiskovy-lazne-podaji-zalobu-na-kalouska/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Bulvární zprávy

Zkratka oblasti: WB

Zkratka zdroje: WB_B

Identifikace: WB_B20120923030000

http://slotmarket.cz/frantiskovy-lazne-podaji-zalobu-na-kalouska/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

87. Přehledně: Kde se má v Praze zakázat či omezit hazard

Skóre: 0.83

Název: Přehledně: Kde se má v Praze zakázat či omezit hazard

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Datum: 23.09.2012

Zpracováno: 23.09.2012 19:52:00

Odkaz:  http://slotmarket.cz/prehledne-kde-se-v-praze-zakaze-ci-zreguluje-hazard/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Bulvární zprávy

Zkratka oblasti: WB

Zkratka zdroje: WB_B

Identifikace: WB_B20120923040000

http://slotmarket.cz/prehledne-kde-se-v-praze-zakaze-ci-zreguluje-hazard/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

88. Majitelé heren v Kladně lobbovali, aby patřily mezi povolené. Marně

Skóre: 0.81

Název: Majitelé heren v Kladně lobbovali, aby patřily mezi povolené. Marně

Zdroj: denik.cz

Datum: 23.09.2012

Zpracováno: 24.09.2012 05:06:26

Číslo: 267

Rubrika: Středočeský kraj

Odkaz:  http://www.denik.cz/stredocesky-kraj/majitele-heren-v-kladne-lobbovali-aby-patrily-mezi-povolene-marne-20120923.html

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZ68

Identifikace: YZ6820120923010106

Kladno – Objekty jsme za nemalé peníze opravili podle požadavků města. Jsou v nich nejen herny, ale slouží i pro kulturní účely a jako restaurace. Nepořádek a hluk už v okolí není. Hrozí nám krach. Také s těmito argumenty předstoupili před kladenské zastupitele vlastníci areálů bývalého Bajkalu a Jalty.

Jejich požadavek zněl jasně: “Zařaďte nás opět do seznamu povolených heren.”

Právě vždy v září kladenští zastupitelé rozhodují o provozovnách, kde je možné mít výherní hrací přístroje a výherní loterijní terminály. V Bajkalu a Jaltě ale ani v dalších měsících jednorucí bandité blikat nebudou.

“Na tři stovky obyvatel z okolí podepsalo petici, v níž se vyjádřily pro zachování provozu kasina, které tři měsíce poté, co nám byla městem omezena provozní doba, skončilo,” snažil se přesvědčit například Petr Pavlok zastupující majitele Bajkalu.

Primátor Dan Jiránek uvedl: “Před časem jsme rozhodli odstranit reklamy na herny a kasina v celém městě. Nerozumím tomu, proč nejpřísněji sledovaný objekt bývalého Bajkalu, když pětadevadesát procent těchto reklam v Kladně zmizelo, je stále má umístěné.”

Podle vlastníků objektu však za to mohou soudní spory, které proti nim vedou majitelé kasina v nájmu. Ti reklamy považují na svůj majetek a brání v jejich odstranění.

Zastupitelé se přesvědčit nenechali. Přestože se většina z nich zdržela hlasování, pro opětovné zařazení Jalty a Bajkalu do seznamu povolených heren nebyl žádný. Zastupitelé navíc přijali usnesení, jímž omezují délku otevírací doby podniků v ulicích Obránců míru a Gen. Klapálka.”

URL| http://www.denik.cz/stredocesky-kraj/majitele-heren-v-kladne-lobbovali-aby-patrily-mezi-povolene-marne-20120923.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

24.09.2012

89. V Bohumíně už pošesté rozšířili zákaz loterijních automatů

Skóre: 0.98

Název: V Bohumíně už pošesté rozšířili zákaz loterijních automatů

Zdroj: mediafax.cz

Datum: 24.09.2012

Zpracováno: 24.09.2012 10:52:35

Odkaz:  http://www.mediafax.cz/regiony/4100288-V-Bohumine-uz-poseste-rozsirili-zakaz-loterijnich-automatu

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120924030291

http://www.mediafax.cz/regiony/4100288-V-Bohumine-uz-poseste-rozsirili-zakaz-loterijnich-automatu

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

90. Čtěte v Pražském deníku: Heren v metropoli výrazně ubude. Úplně ale nezmizí

Skóre: 0.96

Název: Čtěte v Pražském deníku: Heren v metropoli výrazně ubude. Úplně ale nezmizí

Zdroj: prazsky.denik.cz – main page

Datum: 24.09.2012

Zpracováno: 25.09.2012 01:51:52

Odkaz:  http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/ctete-v-prazskem-deniku-heren-v-metropoli-vyrazne-ubude-uplne-ale-nezmizi-201209.html

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120924060047

http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/ctete-v-prazskem-deniku-heren-v-metropoli-vyrazne-ubude-uplne-ale-nezmizi-201209.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

91. Zastupitelé Bohumína opět omezují hazard ve městě

Skóre: 0.87

Název: Zastupitelé Bohumína opět omezují hazard ve městě

Zdroj: ČRo – Ostrava

Datum: 24.09.2012

Relace: Události regionu

Pořadí: 4

Zpracováno: 25.09.2012 04:57:51

Moderátor: David PACLÍK

Hosté: Lucie BALCAROVÁ

Jazyk: cz

Oblast: Regionální rozhlas

Zkratka oblasti: RR

Zkratka zdroje: RRRE

Identifikace: RRRE20120924010003

Rozsah: 00:00:50

Čas vysílání: 17:05:34

David PACLÍK, moderátor:
Zastupitelé Bohumína opět omezují hazard ve městě. Zákazovou loterijní vyhlášku, která ve městě platí už 7 let, rozšířili o další ulici. Momentálně sice funguje v zakázaných oblastech 141 videoterminálů, které tam přes nesouhlas města povolilo ministerstvo financí. Nejpozději do 2 let ale mají i tyto přístroje z města zmizet. Umožní to novela loterijního zákona, která zkracuje povolení pro videoterminály z 10 na 3 roky. Mluvčí radnice Lucie Balcarová vysvětlila, proč zastupitelé městskou vyhlášku zpřísnili.

Lucie BALCAROVÁ, mluvčí radnice Bohumín:
Zákazová vyhláška platila v Bohumíně dosud v 25 ulicích. Teď ji zastupitelé rozšířili o další, a to Příční ulici. Důvodem pro to byla obava, že by se automaty nebo videoterminály mohly objevit v bezprostřední blízkosti domů, které obývají sociálně slabší lidé. Zákaz v ulici Příční začne platit už od října.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

25.09.2012

92. Bohumín přitvrzuje v boji s hazardem

Skóre: 0.98

Název: Bohumín přitvrzuje v boji s hazardem

Zdroj: Karvinský deník

Datum: 25.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 25.09.2012 05:32:32

Náklad: 227957

Ročník: 12

Číslo: 225

Rubrika: Titulní strana

Autor: DAVID GORGOL

Odkaz:  http://www.karvinsky.denik.cz/

ISSN: 1213-5577

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Moravskoslezský kraj

Zkratka oblasti: VS

Zkratka zdroje: VSQO

Identifikace: VSQO20120925010000

Omezení hazardu již mají nebo připravují také ostatní města na Karvinsku.

Bohumín, Karvinsko – Další krok k “očištění” města od výherních automatů udělali zastupitelé v Bohumíně. Před pár dny rozšířili zákazovou vyhlášku, která tato zařízení ve městě reguluje. K dosavadním 25 ulicím, kde se nesmí výherní přístroje objevit, nově přibyla ještě ulice Příční v Pudlově, kde zákaz začne platit už příští týden.
Adůvod? Zastupitelé se obávají, že by se automaty či videoterminály mohly objevit v bezprostřední blízkosti domů, které obývají sociálně slabší lidé. Proto se snaží těmto sociálním vrstvám přístup k herním terminálům znemožnit.
“Nový loterijní zákon dává po deseti letech konečně obcím možnost regulovat také takzvané videoloterijní terminály, které jsou podobné výherním hracím automatům, ale na rozdíl od nich berou mnohem větší vklady. Proto jsme před rokem rozšířili zákaz, který se původně vztahoval na klasické výherní automaty, také na videoterminály,” říká starosta města Petr Vícha.

Pryč s videoterminály

Videoterminály, které přes odpor města instalovalo ministerstvo financí, by měly do dvou let zmizet. A to kvůli novele loterijního zákona, která zkracuje povolení pro videoterminály z deseti na tři roky.
Pro maximální regulaci hazardu jsou také zastupitelé Havířova.
“Město obecně závaznou vyhláškou povoluje zachovat jen herny se statutem Casino, místa přesně určená částí města, ulicí, číslem popisným a číslem orientačním. Taková místa jsou v Havířově dvě,” uvedla mluvčí města Eva Wojnarová. Stávající výherní hrací přístroje mají konec povolení nejpozději 31. prosince 2012. Videoloterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí, mohou být provozovány do konce roku 2014.
Návrh obecně závazné vyhlášky, která by omezovala propagaci hazardu v Orlové, budou projednávat radní v říjnu.
Pokračování na straně 3

Bohumín přitvrzuje v boji s hazardem
Pokračování ze strany 1
“Uvědomujeme si, jaký jsou výherní hrací automaty nešvar a do jaké situace se díky nim mnohé rodiny dostávají. Zatím jsme se rozhodli využít mírnější formy, a to v podobě zákazu jejich reklamy a propagace. Nechceme, aby herny lákaly lidi a zejména mládež svými světelnými reklamami nebo jackpoty,” vysvětlil místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.
Vše, co by souviselo s reklamou a propagací herny, by tak mělo zmizet. Pokud rada města i zastupitelstvo tuto vyhlášku schválí, pak by vstoupila v platnost od 1. ledna příštího roku.
“Je to zatím jakýsi první krok, který po čase vyhodnotíme a podle toho budeme postupovat dále,” dodal Radislav Mojžíšek.
Podobný systém funguje již nějakoudobu v Karviné. Po dohodě svedením města nesmí provozovatelé heren použít žádné poutače jako jsou jackpoty, slevy pro hráče nebo třeba prémie pro vítěze.
“Jedním z důvodů, proč jsme nepřistoupili k plošnému zákazu, byla obava, že by se hrálo načerno. Takhle je to oficiálně a pod kontrolou,” řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová s tím, že nevylučují do budoucna další modifikace.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

93. Heren v metropoli výrazně ubude, úplně ale nezmizí

Skóre: 0.97

Název: Heren v metropoli výrazně ubude, úplně ale nezmizí

Zdroj: denik.cz

Datum: 25.09.2012

Zpracováno: 26.09.2012 05:43:13

Číslo: 269

Rubrika: Praha

Odkaz:  http://www.denik.cz/praha/heren-v-metropoli-vyrazne-ubude-uplne-ale-nezmizi-20120925.html

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZ68

Identifikace: YZ6820120925010060

Praha – Už žádné blikající automaty, ve kterých lidé zbytečně prohrávají spousty peněz. To je vzkaz z radnic Prahy 2, 3 a 6. Již loňský rok vyhlásily nulovou toleranci hazardu. Také první městská část se chystá počet podniků, kde se holduje hazardu, výrazně omezit. Že by však kasina a herny zmizely z území hlavního města nadobro, o tom nemůže být ani řeč.

Navzdory tomu, že novela loterijního zákona umožňuje tento nešvar z ulic Prahy vymýtit, další městské části se k tomu prozatím nechystají. I když shodně tvrdí, že této problematice se věnují a počet výherních loterijních terminálů (VLT) na svých územích regulují.

“Radnice Prahy 13 průběžně počet herních míst omezuje. V žádném případě se nepovolují nové herny ani se nevyhovuje žádostem o znovuobnovení zrušených heren,” sdělil Deníku její mluvčí, Samuel Truschka.

Obyvatelé Jihozápadního Města mohou v současnosti svou hráčskou vášeň ukojit v 16 hernách a kasinech. To Praha 7 již minulý rok snížila počet těchto míst o 25. V současnosti zde funguje 50 provozoven s výherními hracími přístroji.

Také jedenáctá městská část loni zrušila přibližně třetinu heren na svém území a podle slov mluvčí Andrey Wolfové se snaží provozovny eliminovat, jak jen to kompetence radnice dovolují.

Omezit počet VLT se chystají i “desítka, čtyřka nebo pětka”. Zatím ale není jasné, jakým způsobem. To nejprve musejí projednat zastupitelé příslušných částí.
Palmovka

S provozem heren nemají podle svých vyjádření oslovené městské části výraznější problémy. Až na Prahu 8. “Mekkou” pouliční kriminality je Palmovka, kde je koncentrace barů s výherními automaty obzvláště vysoká. Radnice má problém především se zařízením v Heydukově ulici.

Zastupitelé proto schválili vyřazení této provozovny z přílohy vyhlášky, která povoluje provoz loterie. “V okolí této provozovny dochází k častému narušování veřejného pořádku, vandalizmu, výtržnictví, majetkové trestné činnosti a distribuci drog. Během nejbližšího období hodláme navrhnout k vyřazení většinu provozoven v této lokalitě. Jediné, co nás trápí, je nesmyslně dlouhá zákonná lhůta pro vyřazení,” vyjádřil se místostarosta Michal Švarc.

Zároveň vedení osmé městské části apeluje na magistrát, aby změnil zákon o loteriích a jiných podobných hrách. Změna by měla spočívat v navrácení ustanovení o zákazu provozování hazardu v okruhu do sta metrů od vybraných budov, jako jsou školy nebo školská zařízení.
Problémy i zisk

“Podle nového zákona je sice možné zrušit provoz herny i bez tohoto ustanovení, v praxi to ale obnáší zdlouhavá odvolání a soudní jednání s provozovateli heren. Jednoduše se dá říci, že bezproblémové zrušení je možné pouze u heren, které jsou prokazatelně problematické,” uvádí Švarc a dodává. “Pokud bude novela přijata, tak budeme moci ukončit činnost všech navržených heren již v příštím roce.”

Důvod, proč radnice nechtějí přistoupit k úplné likvidaci hazardu, je jednoduchý. Vydělává jim totiž nemalé peníze. Jedná se řádově o miliony. Vedení Prahy 7 si tak loni přišlo na 15 400 000 korun, problematické provozovny na Palmovce, potažmo na celém území městské části, “vydělaly” Praze 8 dokonce okolo 32 milionů korun. Tyto peníze pak mohly například sloužit ke zvelebování infrastruktury obce. “V minulých letech jsme výnos z “heren” vždy investovali do údržby zeleně, dětských hřišť a sportovišť,” pochlubila se za Prahu 11 Wolfová.

Jenže od letošního roku budou kvůli nové vyhlášce vysoké zisky minulostí. Navíc je místo radnic dostane magistrát, který je následně jednotlivým městským částem přerozdělí.
Celonoční zábava

Proti plošnému rušení heren hovoří i obliba těchto zařízení. Bez VLT by totiž většina barů úplně zkrachovala.

“Většinu tržeb mám z automatů. A že to není rozhodně málo. Jen asi deset procent tvoří konzumace těch, co se sem přijdou napít,” svěřila se Diana, která pracuje jako barmanka ve Stodůlkách.

“Lidi, kteří k nám chodí hrát, znám, protože to jsou stále stejné tváře. Alkohol moc nepijí, ale vydrží u automatů sedět několik hodin v kuse, klidně i celou noc,” popisuje své pracovní zkušenosti Lukáš, který obsluhuje v herně na Jižním Městě. “Podle mě jsou ti lidé nemocní. Absolutně je pohltily ty blikající mašiny. Nedokážou si představit, že by jim je někdo vzal. To by nepřežili,” dodává mladý muž.
Zákaz by nevadil

Podle bleskového průzkumu Deníku s regulací hazardu lidé souhlasí a žádnému z deseti oslovených by úplný zákaz nevadil. Problém podle nich spočívá spíše v tom, že jsou herny na každém kroky.

“Na Jižním Městě je herna prakticky v každém podniku, kromě restaurací v každé putyce. Často jsou ty podniky živi jen z forbesů. Nevím, jak by ten zákaz chtěli uvést v platnost tak, aby nedošlo k hromadnému zavírání hospod. Ale ve výsledku by mi úplný zákaz nevadil. Přitahuje to do hospod spíš horší klientelu,” shrnuje Jan Novotný.”

URL| http://www.denik.cz/praha/heren-v-metropoli-vyrazne-ubude-uplne-ale-nezmizi-20120925.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

94. Herny v metropoli čeká regulace. Úplně ale nezmizejí

Skóre: 0.94

Název: Herny v metropoli čeká regulace. Úplně ale nezmizejí

Zdroj: Pražský deník

Datum: 25.09.2012

Str.: 2

Zpracováno: 25.09.2012 05:32:11

Náklad: 227957

Ročník: 7

Číslo: 225

Rubrika: Z metropole

Autor: (ska)

Odkaz:  http://www.prazsky.denik.cz/

ISSN: 1802-0755

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Praha

Zkratka oblasti: VP

Zkratka zdroje: VPPA

Identifikace: VPPA20120925010013

Jednotlivé městské části chystají postupnou regulaci hazardu. O jeho plošném rušení však radnice neuvažují. Alespoň prozatím

Dokončení ze strany 1
Omezit počet VLT se chystají i “desítka, čtyřka nebo pětka”. Zatím ale není jasné, jakým způsobem. To nejprve musejí projednat zastupitelé příslušných částí.

Palmovka

S provozem heren nemají podle svých vyjádření oslovené městské části výraznější problémy. Až na Prahu 8. “Mekkou” pouliční kriminality je Palmovka, kde je koncentrace barů s výherními automaty obzvláště vysoká. Radnice má problém především se zařízením v Heydukově ulici.
Zastupitelé proto schválili vyřazení této provozovny z přílohy vyhlášky, která povoluje provoz loterie. “V okolí této provozovny dochází k častému narušování veřejného pořádku, vandalizmu, výtržnictví, majetkové trestné činnosti a distribuci drog. Během nejbližšího období hodláme navrhnout k vyřazení většinu provozoven v této lokalitě. Jediné, co nás trápí, je nesmyslně dlouhá zákonná lhůta pro vyřazení,” vyjádřil se místostarosta Michal Švarc.
Zároveň vedení osmé městské části apeluje na magistrát, aby změnil zákon o loteriích a jiných podobných hrách. Změna by měla spočívat v navrácení ustanovení o zákazu provozování hazardu v okruhu do sta metrů od vybraných budov, jako jsou školy nebo školská zařízení.

Problémy i zisk

“Podle nového zákona je sice možné zrušit provoz herny i bez tohoto ustanovení, v praxi to ale obnáší zdlouhavá odvolání a soudní jednání s provozovateli heren. Jednoduše se dá říci, že bezproblémové zrušení je možné pouze u heren, které jsou prokazatelně problematické,” uvádí Švarc a dodává. “Pokud bude novela přijata, tak budeme moci ukončit činnost všech navržených heren již v příštím roce.”
Důvod, proč radnice nechtějí přistoupit k úplné likvidaci hazardu, je jednoduchý. Vydělává jim totiž nemalé peníze. Jedná se řádově o miliony. Vedení Prahy 7 si tak loni přišlo na 15 400 000 korun, problematické provozovny na Palmovce, potažmo na celém území městské části, “vydělaly” Praze 8 dokonce okolo 32 milionů korun. Tyto peníze pakmohlynapříkladsloužitke zvelebování infrastruktury obce. “V minulých letech jsme výnos z “heren” vždy investovali do údržby zeleně, dětských hřišť a sportovišť,” pochlubila se za Prahu 11 Wolfová. Jenže od letošního roku budou kvůli nové vyhlášce vysoké zisky minulostí. Navíc je místo radnic dostane magistrát, který je následně jednotlivým městským částem přerozdělí.

Celonoční zábava

Proti plošnému rušení heren hovoří i obliba těchto zařízení. Bez VLT by totiž většina barů úplně zkrachovala.
“Většinu tržeb mám z automatů. A že to není rozhodně málo. Jen asi deset procent tvoří konzumace těch, co se sem přijdou napít,” svěřila se Diana, která pracuje jako barmanka ve Stodůlkách.
“Lidi, kteří k nám chodí hrát, znám, protože to jsou stále stejné tváře. Alkohol moc nepijí, ale vydrží u automatů sedět několik hodin v kuse, klidně i celou noc,” popisuje své pracovní zkušenosti Lukáš, který obsluhuje v herně na Jižním Městě. “Podle mě jsou ti lidé nemocní. Absolutně je pohltily ty blikající mašiny. Nedokážou si představit, že by jim je někdo vzal. To by nepřežili,” dodává mladý muž.

Zákaz by nevadil

Podle bleskového průzkumu Deníku s regulací hazardu lidé souhlasí a žádnému z deseti oslovených by úplný zákaz nevadil. Problém podle nich spočívá spíše v tom, že jsou herny na každém kroky.
“Na Jižním Městě je herna prakticky v každém podniku, kromě restaurací v každé putyce. Často jsou ty podniky živi jen z forbesů. Nevím, jak by ten zákaz chtěli uvést v platnost tak, aby nedošlo k hromadnému zavírání hospod. Ale ve výsledku by mi úplný zákaz nevadil. Přitahuje to do hospod spíš horší klientelu,” shrnuje Jan Novotný.

“Jednoduše se dá říci, že bezproblémové zrušení je možné pouze u heren, které jsou prokazatelně problematické.” Michal Švarc, místostarosta Prahy 8

“V minulých letech jsme výnos z heren vždy investovali do údržby zeleně, dětských hřišť a sportovišť.” Andrea Wolfová, mluvčí Prahy 11

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

95. Ve Světlé od příštího pátku nepřibude ani jeden automat

Skóre: 0.91

Název: Ve Světlé od příštího pátku nepřibude ani jeden automat

Zdroj: Havlíčkobrodský deník

Datum: 25.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 25.09.2012 05:32:52

Náklad: 227957

Ročník: 11

Číslo: 225

Rubrika: Titulní strana

Autor: PETR STRÁNSKÝ

Odkaz:  http://havlickobrodsky.denik.cz/

ISSN: 1213-8541

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Kraj Vysočina

Zkratka oblasti: VV

Zkratka zdroje: VVNH

Identifikace: VVNH20120925010000

Zastupitelé schválili vyhlášku o regulaci hazardu. Tím zakonzervují současný stav

Světlá nad Sázavou – Už žádný další výherní automat či videoloterijní terminál. Takový verdikt padl na posledním zasedání zastupitelů ve Světlé nad Sázavou.
Zastupitelé města schválili obecně závaznou vyhlášku o regulaci hazardu. Ta nabude účinnosti 5. října. Po tomto datu už nebude moci nikdo ve městě nechat nainstalovat nový výherní automat či videoloterijní terminál. “Řešili jsme dilema, zda výherní automaty zakázat úplně, jako například v Havlíčkově Brodě, nebo zda nechat počty automatů na současném stavu a zakázat další rozšiřování,” informovala místostarostka Světlé Lenka Arnotová.

Hrát by jeli jinam

Zastupitelé se nakonec rozhodli pro druhou variantu. “Pokud bychom výherní přístroje zakázali úplně, tak lidé, kteří budou chtít hrát, by stejně jezdili do okolních obcí, proto jsme se rozhodli stávající počty automatů ve městě zachovat s tím, že žádné další už nebudou povoleny,” dodala Arnotová.
Ve městě Světlá nad Sázavou se nyní podle vyjádření tajemníka městského úřadu Jiřího Moučky nachází 24 výherních hracích přístrojů a 16 videoterminálů. Z těch má město roční příjem ve výši zhruba 1,2 milionu korun. Jak upozornil tajemník Moučka, druhou stránkou věci je, že po pádu Sazky dostaly sportovní kluby pokyn, aby peníze na sport vyžadovaly po městech, a to právě z příjmů plynoucích z přístrojů na hazard.
“Sportovní kluby vyžadují od města příspěvky na sportovní činnost. I z tohoto důvodu zastupitelé usoudili, že úplné zrušení hazardních přístrojů by nebylo moudré,” dodal tajemník Jiří Moučka.

Peníze pro sport

Sportovní kluby dotuje město ze svého rozpočtu. “Letos už jsme poskytli klubům na sportovní činnost příspěvek ve výši zhruba jednoho milionu korun, zatímco příjmy z hazardních přístrojů činí zatím jen asi půl milionu, takže sportovce město stejně dotuje ze svého,” doplnila místostarostka Světlé Lenka Arnotová. Dalším hlediskem pro přijetí vyhlášky o regulaci hazardu byl podle zástupců města fakt, že několik restauračních zařízení změnilo majitele, a panovaly tak obavy, aby nedošlo k nárůstu počtů hazardních přístrojů ve Světlé.
Opakem je město Havlíčkův Brod, které se vydalo cestou úplného zrušení přístrojů

na hazard. dokončení na straně 3

Ve Světlé nepřibude ani jeden automat

dokončení ze strany 1

V Havlíčkově Brodě počátkem června rozhodli tamní zastupitelé o úplném zrušení výherních automatů a videoloterijních terminálů, a to od počátku roku 2016.
Celoplošný zákaz se bude týkat zhruba dvou set hazardních hracích přístrojů na území města. Kontroverzní vyhláška prošla brodským zastupitelstvem jen těsnou většinou, třinácti hlasy. Brod kvůli schválení nové vyhlášky přijde od roku 2016 odhadem o deset až patnáct milionů korun.
K podobnému kroku se odhodlala také Přibyslav. Tam zastupitelé rozhodli, že nové přístroje již nebudou povolovány, a těm stávajícím, které jsou dosud v činnosti, nebude povolení dále prodlouženo.
Všechny přístroje, kterých je dosud ve městě dvaatřicet, tak do dvou let zcela zmizí.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

96. Ve Světlé už od 5. října nepřibyde ani jeden automat

Skóre: 0.90

Název: Ve Světlé už od 5. října nepřibyde ani jeden automat

Zdroj: havlickobrodsky.denik.cz – main page

Datum: 25.09.2012

Zpracováno: 25.09.2012 10:52:23

Odkaz:  http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/ve-svetle-uz-od-5-rijna-nepribyde-ani-jeden-automat-20120925.html

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120925030151

http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/ve-svetle-uz-od-5-rijna-nepribyde-ani-jeden-automat-20120925.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

97. Není ovoce jako ovoce…

Skóre: 0.89

Název: Není ovoce jako ovoce…

Zdroj: Pražský deník

Datum: 25.09.2012

Str.: 3

Zpracováno: 25.09.2012 05:32:11

Náklad: 227957

Ročník: 7

Číslo: 225

Rubrika: Z metropole

Autor: KATEŘINA CHVÁTALOVÁ

Odkaz:  http://www.prazsky.denik.cz/

ISSN: 1802-0755

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Praha

Zkratka oblasti: VP

Zkratka zdroje: VPPA

Identifikace: VPPA20120925010015

SLOUPEK PRO DNEŠNÍ DEN(ÍK)

Zrušili obuv. Teď je tam herna. Vedle zaniklo kino. Najeho místě bliká neonový název kasina. Naproti už není kloboučnictví. Výlohu mu opatřili černou fólií a za ni postavili hrací automaty. Kde je proboha ovoce a zelenina? Člověk si nemá kde v rychlosti po cestě do práce ani koupit jablko. Ažolík se svítícíma očima se doširoka potměšile směje.
Dřív si sem, do malého obchůdku za známou paní prodavačkou, lidé chodili za peníze kupovat rajčata nebo banány, které si odnášeli v síťovkách domů. Dnes sem chodí jiní lidé s jinými penězi a odcházejí buďto s vyšším obnosem nebo také s prázdnou. Ovoce zůstává v tomhle “ďábelském krámě” dál, v okýnkách hracích automatů.
Přemýšlela jsem několikrát, jak je možné, že se v jediné ulici uživí hned několik podobných podniků. Potkala jsem se nedávno se svým kamarádem z dětství, který bohužel závislosti na hraní propadl, a trvalo několik let, než semupodařilo soustředit se místo heren na jiný, zdravější sport. Vůbec, znám okolo sebe ještě několik lidí, kteří v různé míře podlehli svodům blikajících strojů plných peněz. Všichni to byli chytří a pracovití kluci.
Možná proto také už do heren a kasin nikdo z nich nechodí. Tak tedy tenhle “polepšený” mi svěřil, že byla doba, kdy téměř sám živil dva podniky. Dokázal udělat v každém denně několika desetitisícový obrat. Přišel nejen o úspory, ale také o vztah s rodiči, o přítelkyni, zaměstnání a vůbec o vnímání okolního světa. Jen co se nad ním rozvířily falešné bankovky jako konfety a stroje se uvedly do pohybu, všechno ostatní zmizelo.
Omezení heren a hazardních míst považuji za rozumné.
S ohledem na nedávnou kauzu, v níž se podnikatelé v oblasti hazardu pokusili obelstít zákon a své herní automaty vydávali za internetové kiosky, se domnívám, že je třeba OE a to i za cenu, že regulace potrvá delší dobu, zákony pro provozovatele těchto podniků nastavit spravedlivě, jasně a především důsledně.

Foto:
O autorovi: KATEŘINA CHVÁTALOVÁ, katerina.chvatalova@denik.cz

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

26.09.2012

98. Olomoučtí zastupitelé rozdělili výtěžek z hazardu, nejvíce peněz jde na sport

Skóre: 0.89

Název: Olomoučtí zastupitelé rozdělili výtěžek z hazardu, nejvíce peněz jde na sport

Zdroj: olomouc.nejlepsi-adresa.cz – main page

Datum: 26.09.2012

Zpracováno: 27.09.2012 01:52:24

Odkaz:  http://olomouc.nejlepsi-adresa.cz/zpravy/clanky/Olomoucti-zastupitele-rozdelili-vytezek-z-hazardu-nejvice-penez-jde-na-sport-19191

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120926060205

http://olomouc.nejlepsi-adresa.cz/zpravy/clanky/Olomoucti-zastupitele-rozdelili-vytezek-z-hazardu-nejvice-penez-jde-na-sport-19191

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

99. Ve Světlé už nepovolí žádný nový automat

Skóre: 0.89

Název: Ve Světlé už nepovolí žádný nový automat

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Datum: 26.09.2012

Zpracováno: 26.09.2012 19:53:54

Odkaz:  http://slotmarket.cz/ve-svetle-uz-nepovoli-zadny-novy-automat/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Bulvární zprávy

Zkratka oblasti: WB

Zkratka zdroje: WB_B

Identifikace: WB_B20120926050000

http://slotmarket.cz/ve-svetle-uz-nepovoli-zadny-novy-automat/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

100. Poslanci pustili do dalšího čtení ústeckou novelu loterijního zákona

Skóre: 0.88

Název: Poslanci pustili do dalšího čtení ústeckou novelu loterijního zákona

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Datum: 26.09.2012

Zpracováno: 26.09.2012 05:50:43

Odkaz:  http://slotmarket.cz/poslanci-pustili-do-dalsiho-cteni-usteckou-novelu-loterijniho-zakona/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Bulvární zprávy

Zkratka oblasti: WB

Zkratka zdroje: WB_B

Identifikace: WB_B20120926020000

http://slotmarket.cz/poslanci-pustili-do-dalsiho-cteni-usteckou-novelu-loterijniho-zakona/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

101. SLEDUJEME ON-LINE: Hlinečtí zastupitelé jednají o regulaci hazardu

Skóre: 0.81

Název: SLEDUJEME ON-LINE: Hlinečtí zastupitelé jednají o regulaci hazardu

Zdroj: chrudimsky.denik.cz – main page

Datum: 26.09.2012

Zpracováno: 26.09.2012 19:54:16

Odkaz:  http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/sledujeme-on-line-hlinecti-zastupitele-jednaji-o-hazardu-20120926.html

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120926050538

http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/sledujeme-on-line-hlinecti-zastupitele-jednaji-o-hazardu-20120926.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

102. Neunesl prohru na automatech

Skóre: 0.79

Název: Neunesl prohru na automatech

Zdroj: Právo

Datum: 26.09.2012

Str.: 10

Mutace: Právo – severozápadní Čechy

Zpracováno: 26.09.2012 05:29:01

Náklad: 129924

Ročník: 20

Číslo: 226

Rubrika: Severozápadní Čechy

Odkaz:  http://pravo.novinky.cz/

ISSN: 1211-2119

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCPR

Identifikace: DCPR20120926020005

Prohru na herních automatech zřejmě psychicky neunesl 51letý muž. Poté, co v neděli večer naházel všechny peníze do automatu v teplické herně, řekl obsluze, že se zabije. Vzal ze stolu příborový nůž, kterým se chtěl říznout do krku. V tom mu však barmanka zabránila. Gambler proto rozbil skleněný půllitr a jeho ostrou částí se řízl do krku. Podnapilému muži zavolala obsluha záchranáře, kteří jeho lehké zranění ošetřili a následně ho převezli na psychiatrické oddělení.

Mutace – Právo – severozápadní Čechy

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

103. Závislý hráč loupil

Skóre: 0.78

Název: Závislý hráč loupil

Zdroj: Českobudějovický deník

Datum: 26.09.2012

Str.: 1

Zpracováno: 26.09.2012 05:31:07

Náklad: 227957

Ročník: 21

Číslo: 226

Rubrika: Titulní strana

Odkaz:  http://ceskobudejovicky.denik.cz/

ISSN: 1210-5023

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Jihočeský kraj

Zkratka oblasti: VB

Zkratka zdroje: VBCB

ZdrojeAlt: VBJH; VBJI; VBJK; VBJP; VBJS; VBJT

OblastiAlt: VB

Identifikace: VBCB20120926010001

Vyšlo také v: Jindřichohradecký deník; Písecký deník; Českokrumlovský deník; Prachatický deník; Strakonický deník; Táborský deník

PROKLETÍ závislosti na výherních automatech dohnalo Ludvíka K. (44) z Ostravy až k loupežím v bankách. Zajel k nim i do Jindřichova Hradce a do Kaplice. Celkově si odnesl více než tři miliony korun, kterými prý zase nakrmil přístroje v hernách… U českobudějovického soudu včera činy doznal. Do míst činů přijížděl na kole, když auto nechal v jiných městech poblíž. Přepážky bank pak přeskakoval… Rozsudek soud vynese v příštím týdnu.

Strana 4

Foto:
Foto: Deník/Václav Pancer

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

104. Poslanci překvapivě poslali do druhého čtení novelu zákona o loteriích z pera ústeckých zastupitelů

Skóre: 0.78

Název: Poslanci překvapivě poslali do druhého čtení novelu zákona o loteriích z pera ústeckých zastupitelů

Zdroj: kurzy.cz

Datum: 26.09.2012

Zpracováno: 26.09.2012 10:53:21

Odkaz:  http://zpravy.kurzy.cz/337601-poslanci-prekvapive-poslali-do-druheho-cteni-novelu-zakona-o-loteriich-z-pera-usteckych-zastupitelu/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Ekonomické zprávy

Zkratka oblasti: WE

Zkratka zdroje: WE_E

Identifikace: WE_E20120926030057

http://zpravy.kurzy.cz/337601-poslanci-prekvapive-poslali-do-druheho-cteni-novelu-zakona-o-loteriich-z-pera-usteckych-zastupitelu/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

27.09.2012

105. Nová pravidla pro sázkové hry?

Skóre: 0.81

Název: Nová pravidla pro sázkové hry?

Zdroj: Právní rádce

Datum: 27.09.2012

Str.: 36

Zpracováno: 28.09.2012 03:51:08

Ročník: 20

Číslo: 9

Rubrika: Anketa

Autor: David Kučera, Lukáš Janšta

Odkaz:  http://pravniradce.ihned.cz/

ISSN: 1210-4817

Jazyk: cz

Oblast: Časopisy – oborové tituly

Zkratka oblasti: CO

Zkratka zdroje: COPR

Identifikace: COPR20120927010021

Vláda schválila návrh zákona o provozování sázkových her. Ten by měl napravit některé z nedostatků loterijního zákona. Povede se mu to?

Zákon č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách (“Lot.z.”) je již 22 let starým předpisem a přestože byl již mnohokrát novelizován, většina novel byla pouze dílčího charakteru. Naopak trh, který Lot.z. reguluje, za tu dobu prodělal a stále prodělává významný růst a značné změny. Lot.z. nereaguje dostatečně pružně na tento vývoj a obsahuje mnoho nedostatků, např. zastaralá ustanovení neodpovídající současnému stavu a nejspíš též evropskému právu, nepřehlednost, nevyhovující systematika, ignorace existence elektronických komunikačních kanálů umožňujících účast na sázkových hrách, což v době rostoucí popularity internetových sázek představuje značný problém. Vláda tak přistoupila k vytvoření návrhu zcela nového zákona o provozování sázkových her (“návrh”), který schválila 15. srpna 2012.

Změna terminologie je sporná Návrh nově formuluje mnohé z klíčových pojmů. Tak například dosavadní zastřešující pojem loterie a jiné podobné hry má být nahrazen pojmem sázkové hry, nově jsou také definovány a upraveny herní prostory (přibližně odpovídá provozovně v Lot.z., úprava je však jiná), objevuje se pojem sázkového tiketu, a mnohé další. Návrh tak v zásadě přináší zcela novou terminologii, s úmyslem úpravu zpřehlednit a zjasnit. Skutečný přínos je však sporný, neboť definice jsou opět rozptýleny po celém předpisu a návrh nově definuje některé již zažité pojmy.

Pravomoc obcí výslovně uznána Pravomoc obcí na svém území regulovat hazard, nepramení pouze ze stávajícího Lot.z., ale zejména z Ústavy a z obecního zřízení, což mnohokrát potvrdil i Ústavní soud. Návrh tuto pravomoc výslovně uznává, avšak pouze pro vyjmenované sázkové hry, přičemž jejich výčet je, i vzhledem k jiné terminologii, poněkud odlišný od výčtu v Lot.z.
Obdobně jako dle Lot.z., jsou pak obce podle návrhu povinny zasílat příslušné obecně závazné vyhlášky specializovanému finančnímu úřadu (dále jen “úřad”). V této souvislosti je též nutno zmínit značně problematické přechodné ustanovení návrhu, které stanoví, že povolení vydaná dle Lot.z., která jsou v rozporu s obecně závaznou vyhláškou obce ke dni nabytí účinnosti návrhu, pozbývají platnosti ex lege uplynutím 6 měsíců od tohoto dne.

Povolovací proces Návrh také nově rozlišuje mezi sázkovými hrami povolovanými a ohlašovanými, přičemž pod ony ohlašované spadají pouze tomboly a spotřebitelské sázkové hry, obě za podmínky minimální úhrnné výše výher (tomboly např.
nad 100 tisíc Kč). Výčet povolovaných her je pak konstruován tak, aby bylo možné pod něj zařadit i případná nově vzniknuvší herní zařízení. Povolovací proces se dělí na základní povolení a povolení k umístění hry. Základní povolení se vydává pro celé území ČR, a to nejdéle na tři roky. Povolení k umístění hry se potom vydává nejvýše na dobu uděleného základního povolení a stanoví se v něm herní prostor. Jak k ohlášení, tak k oběma povolením, bude příslušný úřad.

Problematika internetových kurzových sázek Patrně nejdůležitější změnou, je nová úprava internetových sázek a udělování povolení zahraniční sázkovým kancelářím. Lot.z.
od počátku, byť postupně v různých ustanoveních a s různými výjimkami, zásadně neumožňoval udělení povolení k provozování sázkových her zahraničním právnickým osobám, později dokonce ani osobám se zahraniční majetkovou účastí.
Internetové sázky potom Lot.z.
neupravuje vůbec. Pokud jde o osoby, které by požadavkům zákona vyhověly, tedy zjednodušeně české právnické osoby, těm Ministerstvo financí ČR (“ministerstvo”) zpočátku odmítalo povolení pro provozování internetových kurzových sázek vydat s odůvodněním, že zákon povolení internetových sázek neumožňuje. Zahraniční sázkové kanceláře však české regulace (či její absence) příliš nedbaly a internetové kurzové sázky v ČR nabízely i bez povolení ministerstva. Zpravidla s odkazem na jejich domovskou licenci a na evropskou zásadu volného pohybu služeb. Ministerstvo takovéto jednání označovalo za nelegální a snažilo se proti němu bojovat množstvím trestních oznámení, leč bez valného úspěchu. Vznikla tak poněkud paradoxní situace, kdy české sázkové kanceláře internetové kurzové sázky poskytovat nemohly, zatímco jejich zahraniční konkurence internetové kurzové sázky poskytovat fakticky mohla, aniž by musela například odvádět v ČR daně a aniž by umožňovala povinnou kontrolu sázení mladistvých.
Nejen tedy, že tato situace znevýhodňovala české sázkové kanceláře, ale byla mimořádně nevýhodná pro stát z důvodů ekonomických i kontrolních.

Nová úprava internetových kurzových sázek K průlomu došlo ke konci roku 2008, kdy ministerstvo udělilo pěti českým sázkovým kancelářím povolení k provozování hry “Internetová kurzová sázka” a to na základě zmocňovacího ustanovení v Lot.z.
Je však třeba poznamenat, že podobné zmocňovací ustanovení Lot.z. obsahuje po celou dobu své platnosti. Jednalo se tak o změnu výkladu zákona ze strany ministerstva a to v reakci na výše popsanou neúnosnou situaci. Jakkoli bylo ministerstvo za tento krok kritizováno, mimo jiné proto, že se mělo jednat o extenzivní využití správního uvážení, k 30. červnu 2012 již takovým povolením k provozování internetových kurzových sázek disponuje celkem devět českých sázkových kanceláří.
Tím se však vyřešila pouze polovina problému, zůstává totiž nedořešené provozování sázkových her zahraničními subjekty v ČR.
Právě tento problém má vyřešit navrhovaný zákon o provozování sázkových her, který nejenže výslovně upravuje internetové kurzové sázky, ale nově nezakazuje zahraniční majetkovou účast v příslušných společnostech, pouze požaduje umístění jejich sídla do ČR (v případě povolovaných sázkových her je však ještě požadována zásadně forma akciové společnosti s akciemi na jméno). Vláda však stále nemá jasno, zda by zmíněný požadavek sídla byl v souladu s evropským právem. Sice již v této věci kontaktovala Evropskou komisi i Právní službu Rady, nicméně Právní služba se vyjádřila v tom smyslu, že pro zodpovězení této otázky není kompetentní a Komise vyzvala vládu k formálnímu zahájení notifikačního procesu. Je však třeba dodat, že Komise se nad rámec této výzvy vyjádřila k dotazovanému omezení poměrně skepticky, a to v tom smyslu, že ČR doložila důvody daného omezení velmi neurčitě a měla by zvážit, zda by kýžených výsledků dosáhla i jiným způsobem. Vláda tedy hodlá notifikační řízení zahájit a návrh se chystá předložit Poslanecké sněmovně až po skončení tohoto procesu. Odhaduje se tedy, že návrh nebude sněmovně předložen dříve než za tři měsíce.
– * * Vzhledem ke značně kritickým názorům na kvalitu návrhu ze strany opozice, ale též ze strany obcí a provozovatelů sazkových her, lze předpokládat, že ke schválení finální podoby zákona povede ještě dlouhá cesta a nelze vyloučit, že v v průběhu legislativního procesu ještě dojde k podstatným změnám.

“návrh tak v zásadě přináší zcela novou terminologii, s úmyslem úpravu zpřehlednit a zjasnit. Skutečný přínos je však sporný.”

Zásadní změny * návrh opouští koncepci odvodů a nahrazuje ji konceptem selektivní nepřímé daně, jejímž předmětem je provozování sázkových her, subjektem pak provozovatel sázkové hry * povoluje se zahraniční majetková účast ve společnostech provozujících sázkové hry za podmínky umístění sídla společnosti do ČR * návrh přináší novou úpravu povolovacího řízení “návrh také nově rozlišuje mezi sázkovými hrami povolovanými a ohlašovanými, přičemž pod ony ohlašované spadají pouze tomboly a spotřebitelské sázkové hry, obě za podmínky minimální úhrnné výše výher (tomboly např. nad 100 tisíc kč).”

Foto: Shutterstock

O autorovi: David Kučera právník, DLA Piper Lukáš Janšta právník, DLA Piper

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

106. Peníze z hazardu využijí děti

Skóre: 0.79

Název: Peníze z hazardu využijí děti

Zdroj: Blanenský deník

Datum: 27.09.2012

Str.: 5

Zpracováno: 27.09.2012 06:07:39

Náklad: 227957

Ročník: 22

Číslo: 227

Rubrika: Jižní Morava

Autor: (jsp)

Odkaz:  http://blanensky.denik.cz/

ISSN: 0862-7967

Jazyk: cz

Oblast: Regionální deníky – Jihomoravský kraj

Zkratka oblasti: VJ

Zkratka zdroje: VJRA

ZdrojeAlt: VJRC; VJRD; VJRG; VJRZ

OblastiAlt: VJ

Identifikace: VJRA20120927010021

Vyšlo také v: Břeclavský deník; Hodonínský deník; Vyškovský deník; Znojemský deník

Brno – Na nové atrakce se mohou těšit děti na hřištích v brněnské městské části Brnostřed. Přispějí k tomu hlavně peníze z poplatků za provoz výherních automatů. Radnice Brna­středu z nich zatím letos získala necelých sedmnáct milionů korun.
“Podařilo se nám nedávno opravit například hřiště v Trýbově ulici. Kromě nových moderních prolézaček jsme prostor doplnili i pískovištěm a odpadkovými koši. Za rekonstrukci jsme zaplatili zhruba šest set tisíc korun,” sdělil starosta největší brněnské městské části Libor Šťástka. Podle něho však úpravy hřiště ještě nekončí. Na základě debat s rodiči se rozhodneme, jestli ještě prostranství neoplotíme tak, aby dovnitř nemohli psi,” vysvětlil starosta.
Radnice plánuje upravit z peněz získaných z hazardu i další hřiště. “Připravujeme například dovybavení toho v parku na Kraví hoře i stavbu několika nových víceúčelových sportovišť určených i starším dětem a mládeži,” uvedl Šťástka.
Starosta uvažuje například o rozšíření pravěkého hřiště u Anthroposu v Pisárkách nebo o novém sportovišti u Hvězdové ulice. V minulých letech už radnice zaplatila za obnovu nejrůznějších hřišť přes šest milionů korun.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

28.09.2012

107. Zpověď opravdového gamblera získala cenu E. E. Kische.

Skóre: 0.89

Název: Zpověď opravdového gamblera získala cenu E. E. Kische.

Zdroj: superrodina.cz – main page

Datum: 28.09.2012

Zpracováno: 28.09.2012 13:51:54

Odkaz:  http://www.superrodina.cz/2012/09/28/ja-hrac/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120928040246

http://www.superrodina.cz/2012/09/28/ja-hrac/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

29.09.2012

108. Radnice dále přitvrzují v boji s hazardem

Skóre: 0.98

Název: Radnice dále přitvrzují v boji s hazardem

Zdroj: denik.cz

Datum: 29.09.2012

Zpracováno: 30.09.2012 04:23:49

Číslo: 273

Rubrika: Moravskoslezský kraj

Odkaz:  http://www.denik.cz/moravskoslezsky-kraj/120925-bohumin-dal-pritvrzuje-v-boji-s-hazardem-k4nm.html

Jazyk: cz

Oblast: Internet – Zpravodajství

Zkratka oblasti: YZ

Zkratka zdroje: YZ68

Identifikace: YZ6820120929010020

Karviná/Havířov – Další krok k “očištění” města od výherních automatů udělali zastupitelé v Bohumíně. Před pár dny rozšířili zákazovou vyhlášku, která tato zařízení ve městě reguluje. K dosavadním 25 ulicím, kde se nesmí výherní přístroje objevit, nově přibyla ještě ulice Příční v Pudlově, kde zákaz začne platit už příští týden.

A důvod? Zastupitelé se obávají, že by se automaty či videoterminály mohly objevit v bezprostřední blízkosti domů, které obývají sociálně slabší lidé. Proto se snaží těmto sociálním vrstvám přístup k herním terminálům znemožnit.

“Nový loterijní zákon dává po deseti letech konečně obcím možnost regulovat také takzvané videoloterijní terminály, které jsou podobné výherním hracím automatům, ale na rozdíl od nich berou mnohem větší vklady. Proto jsme před rokem rozšířili zákaz, který se původně vztahoval na klasické výherní automaty, také na videoterminály,” říká starosta města Petr Vícha.
Pryč s videoterminály

Videoterminály, které přes odpor města instalovalo ministerstvo financí, by měly do dvou let zmizet. A to kvůli novele loterijního zákona, která zkracuje povolení pro videoterminály z deseti na tři roky.

Pro maximální regulaci hazardu jsou také zastupitelé Havířova.

“Město obecně závaznou vyhláškou povoluje zachovat jen herny se statutem Casino, místa přesně určená částí města, ulicí, číslem popisným a číslem orientačním. Taková místa jsou v Havířově dvě,” uvedla mluvčí města Eva Wojnarová.

Stávající výherní hrací přístroje mají konec povolení nejpozději 31. prosince 2012. Videoloterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí, mohou být provozovány do konce roku 2014.

Návrh obecně závazné vyhlášky, která by omezovala propagaci hazardu v Orlové, budou projednávat radní v říjnu.

“Uvědomujeme si, jaký jsou výherní hrací automaty nešvar a do jaké situace se díky nim mnohé rodiny dostávají. Zatím jsme se rozhodli využít mírnější formy, a to v podobě zákazu jejich reklamy a propagace. Nechceme, aby herny lákaly lidi a zejména mládež svými světelnými reklamami nebo jackpoty,” vysvětlil místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Vše, co by souviselo s reklamou a propagací herny, by tak mělo zmizet. Pokud rada města i zastupitelstvo tuto vyhlášku schválí, pak by vstoupila v platnost od 1. ledna příštího roku.

“Je to zatím jakýsi první krok, který po čase vyhodnotíme a podle toho budeme postupovat dále,” dodal Radislav Mojžíšek.
Podobný systém funguje již nějakou dobu v Karviné

Po dohodě s vedením města nesmí provozovatelé heren použít žádné poutače jako jsou jackpoty, slevy pro hráče nebo třeba prémie pro vítěze.

“Jedním z důvodů, proč jsme nepřistoupili k plošnému zákazu, byla obava, že by se hrálo načerno. Takhle je to oficiálně a pod kontrolou,” řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová s tím, že nevylučují do budoucna další modifikace.”

URL| http://www.denik.cz/moravskoslezsky-kraj/120925-bohumin-dal-pritvrzuje-v-boji-s-hazardem-k4nm.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

109. Většina měst vyhlašuje válku hazardu

Skóre: 0.98

Název: Většina měst vyhlašuje válku hazardu

Zdroj: Právo

Datum: 29.09.2012

Str.: 12

Mutace: Právo – severní Morava a Slezsko

Zpracováno: 29.09.2012 04:20:10

Náklad: 129924

Ročník: 20

Číslo: 228

Rubrika: Severní Morava a Slezsko

Autor: Jiří Tomaškovič

Odkaz:  http://pravo.novinky.cz/

ISSN: 1211-2119

Jazyk: cz

Oblast: Celostátní deníky

Zkratka oblasti: DC

Zkratka zdroje: DCPR

Identifikace: DCPR20120929060000

Bohumín rozšířil zákaz o další ulici, vyhlášku proti němu přijal Bruntál, opatření připravuje také Opava

V další z bohumínských ulic se od října nebude smět provozovat hazard. Tamní zastupitelé rozšířili zákazovou loterijní vyhlášku, která v Bohumíně platí už sedm let, pro Příční ulici v Pudlově. Zákazová vyhláška dosud platila v Bohumíně v 25 ulicích.
Důvodem je podle zastupitelů obava, že se automaty či videoloterijní terminály objeví v bezprostřední blízkosti domů, které obývají sociálně slabší lidé. “Nový loterijní zákon dává konečně obcím možnost regulovat také videoloterijní terminály, které jsou podobné výherním hracím automatům, ale berou mnohem větší vklady. Z tohoto důvodu jsme před rokem rozšířili zákaz také na ně. To v budoucnu zabrání ministerstvu financí, aby v Bohumíně povolilo další terminály,” uvedl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).
I přes zákaz funguje v zapovězených oblastech 141 videoterminálů. Nejpozději do dvou let by měly zmizet. A to díky novele loterijního zákona, která zkracuje povolení pro videoterminály z deseti na tři roky.
Válku hazardu už vyhlásila také většina ostatních měst v kraji. Některá časovým omezením, jiná tím, že výherní automaty soustřeďuje do vybraných oblastí či provozoven. Například v Bílovci, ve Fulneku či v Závišicích u Kopřivnice ale zakázali hazard plošně. “Když jsme v roce 2005 přijímali vyhlášku, nebyl způsob plošného zákazu hazardu možný a ani jsme tyto ambice neměli. Poté, co z města zmizí i videoterminály, klesne počet přístrojů pod třicet. Situaci pak vyhodnotíme. Plošný zákaz můžeme přijmout vždy,” připustil Vícha.
Tvrdou vyhlášku omezující provoz heren vyhlásil už v dubnu také Bruntál. Ministerstvo vnitra ji městu ale vrátilo s odůvodněním, že některá ustanovení nejsou v souladu se zákonem. Ministerstvu se například nelíbilo, že by městská policie mohla sledovat on-line, co se v hernách děje. Bruntálští původní vyhlášku přepracovali a znovu schválili. “Platit by měla od 1. února 2013, aby provozovatelé heren měli čas udělat nutná opatření,” popsal mluvčí města Jiří Ondrášek. Mezi ně například patří to, že provozovny musí být vybaveny nepřetržitě fungujícím kamerovým systémem. Bruntálská vyhláška také zakazuje ve výlohách, oknech, na vstupních dveřích a fasádách reklamu na herny.
O nové vyhlášce zamezující hazard začali uvažovat také v Opavě. “Připravujeme ji. Hotova by měla být do 10. prosince letošního roku,” uvedla mluvčí města Lada Dobrovolná. Opavští chtějí omezit především blikající reklamy či poutače. “Vyhláška by úředníkům mohla umožnit například omezit umístění heren v městské památkové zóně, u škol či v místech, kde se zdržují děti,” doplnila Dobrovolná s tím, že pokud prosincové zastupitelstvo vyhlášku schválí, mohla by začít platit od Nového roku.

V Bílovci, ve Fulneku či v Závišicích u Kopřivnice zakázali hazard plošně

Mutace – Právo – severní Morava a Slezsko

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

110. “Zakažte i cukrárnu,” hřímal muž při jednání o automatech

Skóre: 0.91

Název: “Zakažte i cukrárnu,” hřímal muž při jednání o automatech

Zdroj: chrudimsky.denik.cz – main page

Datum: 29.09.2012

Zpracováno: 29.09.2012 13:55:48

Odkaz:  http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/zakazte-i-cukrarnu-hrimal-muz-pri-jednani-o-automatech-20120929.html

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120929010035

http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/zakazte-i-cukrarnu-hrimal-muz-pri-jednani-o-automatech-20120929.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

111. Hazard a politické divadélko v pseudodemokracii. (Bedřich Dvořák)

Skóre: 0.89

Název: Hazard a politické divadélko v pseudodemokracii. (Bedřich Dvořák)

Zdroj: idnes.cz – blogy

Datum: 29.09.2012

Zpracováno: 29.09.2012 13:55:56

Odkaz:  http://bedrichdvorak.blog.idnes.cz/c/289564/Hazard-a-politicke-divadelko-v-pseudodemokracii.html

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120929010557

http://bedrichdvorak.blog.idnes.cz/c/289564/Hazard-a-politicke-divadelko-v-pseudodemokracii.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

30.09.2012

112. Referendum o hazardu se v Teplicích s volbami nespojí

Skóre: 0.89

Název: Referendum o hazardu se v Teplicích s volbami nespojí

Zdroj: teplicky.denik.cz – main page

Datum: 30.09.2012

Zpracováno: 01.10.2012 01:51:28

Odkaz:  http://teplicky.denik.cz/zpravy_region/referendum-o-hazardu-se-v-teplicich-s-volbami-nespoji-20120930.html

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Domácí zprávy

Zkratka oblasti: WD

Zkratka zdroje: WD_D

Identifikace: WD_D20120930060091

http://teplicky.denik.cz/zpravy_region/referendum-o-hazardu-se-v-teplicich-s-volbami-nespoji-20120930.html

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

113. Fórum herního průmyslu ČR má sjednotit branži

Skóre: 0.80

Název: Fórum herního průmyslu ČR má sjednotit branži

Zdroj: slotmarket.cz – main page

Datum: 30.09.2012

Zpracováno: 30.09.2012 13:51:27

Odkaz:  http://slotmarket.cz/forum-herniho-prumyslu-cr-ma-sjednotit-branzi/

Jazyk: cz

Oblast: WWW – Bulvární zprávy

Zkratka oblasti: WB

Zkratka zdroje: WB_B

Identifikace: WB_B20120930030000

http://slotmarket.cz/forum-herniho-prumyslu-cr-ma-sjednotit-branzi/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na začátek

Komentáře nejsou povoleny.