Čísla o nezaměstnanosti v důsledku regulace automatů si hazardní společnosti vymyslely

TZ Brnění, Občané proti hazardu

Čísla o nezaměstnanosti v důsledku regulace automatů si hazardní společnosti vymyslely

Brno, Praha, 8. 7. 2013 – Zastřešující organizace českého hazardu, Spelos, publikovala nedávno na svých stránkách informaci, že v důsledku regulace hazardu může přijít o práci až 60 000 lidí. Jak jsme nyní zjistili, čísla si Petr Vrzáň, ředitel Spelosu, vymyslel. Bez ohledu na počet automatů (1 – 130) počítá s nárůstem nezaměstnanosti o konstantních 8 lidí v případě zavření jedné provozovny. V Adamově, kde je jeden automat, přijde podle Vrzáně o práci 8 lidí, v Aši, kde je 356 automatů ve 34 provozovnách 272 lidí (34 x 8).

Vrzáň ve své tiskové zprávě tvrdil: „Abychom celou situaci podrobně zdokumentovali, vytvořili jsme tzv. Mapu nezaměstnanosti, v níž jsou přesně zaznamenány konkrétní obce a počty osob, kterých by se loterní prohibice dotkla. Každý tak může velmi jednoduše jediným kliknutím zjistit, kolik osob by posílilo řady uchazečů o zaměstnání v dané lokalitě.

Honza Pospíšil, programátor, spolupracovník Brnění: „Původně jsme předpokládali, že hazard si čísla vymyslel úplně náhodně. Realita je ještě ale daleko zábavnější. Spelos vzal tabulku počtu automatů v celé republice a na každou adresu, bez ohledu na počet automatů, nasadil číslo 8. Vznikají tím velice zábavné situace: v Adamově přijde v důsledku zrušení jednoho automatu 8 lidí. Zatímco třeba v Aši zrušením jednoho kasina se 130 automaty či sázkovými hrami přijde o práci taky 8 lidí. V Aši uživí podle Vrzáně jedno herní místo za měsíc 130x míň lidí než v Adamově. Od Spelosu jsme chtěli zdroj a metodiku dat, ale neodpověděli.

Matěj Hollan, Brnění: „Pomineme-li vymyšlenou „magiku“ osmiček, Vrzáň přichází s tvrzením, že žádná hospoda v ČR, byť má jeden jediný automat, se bez něj nedokáže uživit. Podle představitelů hazardu je Česko zcela unikátní podnikatelské prostředí, kde vydělávají jenom automaty. Jak víme například z Prahy 13, bez herny se prý nedokáže uživit ani obchodní centrum…Když by jak v zahraničí tak u nás nebyly důkazy, že samoobsluhy, obchodní centra a dokonce i hospody a restaurace zcela běžně fungují bez automatů, člověk by tomu měl tendenci i věřit. Realita je ale taková, že bez hazardu se každá slušná hospoda uživí bez problémů.

Martin Svoboda, Občané proti hazardu: „Hazard pouze planě straší. Na Praze 2, která dlouhodobě razí nulovou toleranci hazardu, již herny samovolně mizí. Na jejich místě prakticky okamžitě vznikají nové provozovny – obchod, indická restaurace a podobně. Pokud se nějaká hospoda nedokáže bez automatů uživit, ať zanikne. Na její místo nastoupí někdo schopnější, kdo bude lákat zákazníky na dobré jídlo a pivo a nebude ceny „dotovat“ penězi gamblerů. V nových provozovnách mohou klidně pracovat ti stejní zaměstnanci, co dnes pracují v hospodě s automatem. Ostatně to, zda zrušení byť jednoho automatu znamená krach celé hospody, budeme moci v Praze sledovat zanedlouho. Podle návrhu nové vyhlášky nesmí být od nového roku automaty v hospodě, mohou být jenom v hernách. Po novém roce uvidíme, zda budou krachovat stovky hospod a vždy osm lidí přijde na pracák :).

Odkazy:
„Osmičková“ mapa Spelosu: http://goo.gl/maps/2MVxm

Tabulka počtu automatů povolených MF: http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2013/07/Hazard-CR.xls (čísla jsou platná ke květnu 2013)

Kontakty:
Honza Pospíšil, programátor Brnění: jsem@posp.cz, 777627905
Matěj Hollan, předseda Brnění: 774956148
Martin Svoboda, předseda Občané proti hazardu: 734700762


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/data/accounts/k/korel/data/www/osbrneni.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentáře nejsou povoleny.