Hazardní přístroje Ministerstva financí porušují zákon a Ústavu. Musí se proto zrušit.

Tisková zpráva občanského sdružení Brnění

Hazardní přístroje Ministerstva financí porušují zákon a Ústavu. Musí se proto zrušit.

Brnění podává k Ministerstvu financí žádost o přezkum všech hazardních přístrojů v Brně.

Krno, 6. 10. 2011 – Občanské sdružení Brnění dnes podává k Ministerstvu financí podrobně zpracovaný podnět ke zrušení povolení všech hazardních přístrojů, které jsou v rozporu s brněnskou vyhláškou. Takových povolení je v Brně několik tisíc. Navíc tyto hazardní přístroje nerespektují zákonem dané podmínky pro povolení. Přístupem Ministerstva financí je vážně porušována Listina základních práv a svobod (právo na život, na zdraví, právo na lidskou důstojnost). Ministerstvo je dle zákona o loteriích povinno se tímto podnětem zabývat a povolení, které jsou v rozporu s brněnskou vyhláškou, zrušit.

Ústavní soud v rozsudku z června a září tohoto roku jasně řekl, že obce vždy mohly regulovat na svém území všechny typy hazardních přístrojů. Ministerstvo financí však toto jejich právo dlouhodobě v rozporu se zákonem ignorovalo. Navíc Ministerstvo financí obcházelo paragraf zákona, podle které muselo videoloterní terminály (VLT) a podobné hazardní přístroje povolovat „přiměřeně“ výherním hracím přístrojům. Tím počet nebezpečných hazardních automatů expandoval do úrovně, kdy je vážným způsobem porušována Listina základních práv a svobod.

Ministerstvo financí, vedené Miroslavem Kalouskem (TOP09), konkrétně v rozporu se zákonem:

ignoruje vyhlášky obcí, ač ty mají ústavní pravomoc zajišťovat na svém území pořádek a rozhodovat o umísťování hazardních přístrojů.

– povoluje v rozporu se zákonem VLT na 10 let (VHP lze jen na rok), ač k tomu nemá v zákoně žádné zmocnění.

– VLT nemají v rozporu se zákonem limitovánu max. hodinovou prohru, takže člověk může prohrát neomezeně mnoho.

Videoloterní terminály jsou pro hráče úplně stejné jako VHP. Jsou také stejné výrobně. Neexistuje žádný důvod, proč by měly mít delší povolení a jiné podmínky než VHP. Vzhledem k ústavnímu právu obce zajišťovat na svém území pořádek nemůže obstát argument, že je nutné povolení vydaná na nezákonně dlouhou dobu nechat „doběhnout“.

Tím, že jsou hazardní přístroje doslova na každém rohu, je porušována Listina základních práv a svobod. Patologické hráčství je závažná a velice těžko léčitelná nemoc, kterou u nás dle odhadů trpí řádově stovky tisíc občanů. Stát je v takovém případě povinen aktivně konat, nikoliv problém ještě zhoršovat, jako to činí Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska, které stále povoluje své hazardní přístroje bez ohledu na zákon a všude.

Občanské sdružení Brnění podobný podnět poslalo na ministerstvo už v květnu. Žádost tehdy zaslalo na Ministerstvo financí prostřednictvím webové aplikace přes 400 občanů. Ministerstvo ale přezkumné řízení nezahájilo, protože prý podle Správního řádu nemuselo. Dle § 43 zákona o loteriích ale bylo povinno se tehdejším podáním zabývat, jelikož v něm bylo prokázáno extrémní porušení zákona a vlastní metodiky ministerstva.

Nový podnět, který dnes Brnění podává, je ještě daleko podrobněji odůvodněný, vč. argumentace, proč se ním musí ministerstvo zabývat.

Citace § 43 zákona o loteriích:

(1) Orgán, který loterii nebo jinou podobnou hru povolil, zruší povolení, jestliže nastanou nebo dodatečně vyjdou najevo okolnosti, pro které by nebylo možné loterii nebo jinou podobnou hru povolit, nebo se ukáže dodatečně, že údaje, na jejichž podkladě bylo povolení vydáno, jsou klamné.

Matěj Hollan ze sdružení Brnění k situaci říká: “Ministerstvo financí musí začít s odebíráním povolení, které jsou v rozporu s brněnskou vyhláškou, ihned. Čekání na dobu, kdy doběhnou stávající dlouholetá povolení, nemá oporu v zákoně. Je přitom jedno, jestli v době povolení konkrétního přístroje zasahovala na toto území vyhláška, nebo zda je vyhláška až pozdějšího data. Dlouholetá povolení jsou nezákonná a obce a její občané nesmějí být terorizováni Ministerstvem financí jen pro to, že jeho úřednici kdysi v minulosti povolovali automaty na nezákonně dlouhou dobu.“

Přílohy:

Odkazy:

Mapa všech hazardních přístrojů Ministerstva financí v Brně: http://www.osbrneni.cz/mapa-heren/mapa-srpen-2011

Tabulka s vyznačenými kolizemi provozoven a brněnské vyhlášky: http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2011/10/Herny-Brno-cerven-2011-osbrneni.xls

MapyHazardu.cz – projekt mapující porušování zákona v celé republice – www.mapyhazardu.cz

Kontakty:

* Matěj Hollan, o. s. Brnění, tel.: 774 956 148, e-mail: brneni@gmail.com


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/data/accounts/k/korel/data/www/osbrneni.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentáře nejsou povoleny.