Hazardní průmysl doporučuje městům: “Nechte se zkorumpovat”

Hazardní lobby jako nejlepší příklady uvádí města, která neregulují

Praha, Liberec, Karlovy Vary, Plzeň, Olomouc, Vsetín, 20. 5. 2013 – Občané proti hazardu se vymezují proti nové “příručce” o regulaci hazardu, kterou vydala organizace Spelos zastřešující český hazardní byznys. Příručka nabádá starosty a zastupitele, ať se nechají od hazardu uplatit a za pozitivní příklad udává města jako Liberec, Karlovy Vary či Plzeň. Tato města ale ale ve skutečnosti nemorální hazard takřka nijak neregulují a jsou naopak příkladem samospráv, které jdou hazardu ve všem na ruku. Právě v těchto obcích se budou Občané proti hazardu snažit o daleko přísnější regulaci.

Pro skutečnou regulace hazardu slouží příručka Hazard v obcích lze konečně regulovat, kterou v reakci na průlomový nález Ústavního soudu z 11. dubna nedávno všem obcím v ČR rozeslali Občané proti hazardu, Transparency International a Brnění, viz http://www.osbrneni.cz/regulace-hazardu/manual. Všechny obce se mohou nyní hazardu během několika týdnů zbavit přijetím vyhlášek.

Martin Svoboda, předseda Občané proti hazardu: “Publikace Spelosu, která žádá obce, aby na svém území zachovaly co nejvíc heren, je doprovozena “ilustračními obrázky”, které nemohou být chápány nijak jinak než jako přímá nabídka úplatku výměnou za zachování hazardu. Všude ve světě je hazard spojen s mafiemi, korupcí a uplácením, že takto postupuje i u nás, jsme přesvědčeni dlouhodobě, zvláště co se týče úzké “spolupráce” hazardu a Ministerstva financí. Dnes už jim nestačí podchytit si ministerstvo, musí uplácet obec od obce.” (obrázek Spelosu s doplněnými popisy v příloze a níže v odkazu)

Tomáš Nový, Občané proti hazardu Liberec: “V Liberci máme neuvěřitelných 111 heren s 885 přístroji povolených Kalouskovým ministerstvem. Liberec je dnes vinou všudypřítomných heren odpudivým a nebezpečným městem. Jestli stovku heren považují zástupci města za normální stav, tak jsem zvědav, jak s tímto odvážným postojem předstoupí ve volbách před voliče, kteří si předpokládám minimálně z 90 % hazard ve městě nepřejí.

Jiří Kotek, Alternativa, Karlovy Vary, opoziční zastupitel: “Karlovy Vary jsou proslulé jako mafiánské město cinknutých losovaček. Příchylnost vedení města k hazardu nijak nepřekvapuje. Přesto je počet 846 ministerských automatů, to je v přepočtu 23 obyvatel na jeden automat v centru města, zcela alarmujicí. Namísto, aby vedení města regulaci hazardu diskutovalo s občany, vyjednává za zády pouze s hazardem. O způsobu “vyjednávání” nejlépe svědčí autentický email z nitra hazardní lobby, kdy radnice jen otrocky převzala “interní dohodu” hazardní unie, takže karlovarská radnice rezignovala na svou samosprávnou funkci a vyhlášku si nechala nadiktovat hazardem.” (Email z vnitra hazardu přiložen níže, email pana primátora, kdy přiznává, že vyhlášku dělala Unie herního průmyslu v odkazu.)

Martin Marek, SZ, Plzeň: “Zdejší velká koalice vedená Martinem Baxou (ODS) dosud nijak na dubnové rozhodnutí Ústavního soudu nereagovala. Z velkých měst – Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice – je tak posledním městem, které nechává hazardu dveře dokořán. Na základě toho, že o Plzni jako o “vzorovém” městě informuje hazardní lobby, je zřejmé, že intimní jednání primátora se zástupci hazardu již úspěšně proběhla… V Plzni se budeme o silnější regulaci hazardu jako Strana zelených i ve spolupráci s jinými stranami snažit.

Michal Krejčí, SZ, Olomouc: “V Olomouci nedávno proběhla ostrá debata o přeměně bývalého hodolanského divadla na kasino, která bohužel i navzdory naší snaze dopadla výhrou kasina. Tolerantní a nezodpovědný přístup olomouckých politiků k hazardu je známým faktem, řečnickou otázkou je, zda to olomoučtí zastupitelé dělají z přesvědčení či kvůli penězům. Věříme, že vedení města svůj benevolentní přístup přehodnotí a pokud ne, že si politické podpory hazardu všimnou voliči příští rok ve volbách.

Michal Berg, SZ, Vsetín: “Ve Vsetíně působí sdružení pana Verosty, Český institut pro výzkum závislostí. Verosta se dříve proti hazardu aktivně angažoval, později ale otočil a začal pracovat v organizacích, které jsou financovány hazardními společnosti, jak svědčí i oficiální informace zveřejněné Ministerstvem financí. I v příručce Spelosu je uvedeno, že s Institutem spolupracují. Po hlavičkou “seriozního” výzkumu je jejich společným cílem zachování co největšího počtu hazardních míst, o čemž svědčí i uniklý materiál týkající hazardu v Karlových Varech. Není divu, že k naší velké nelibosti se Spelosu a panu Verostovi podařilo “dohodnout se” i se vsetínskou radnicí.

Počty automatů povolených MF a jejich koncentrace v inkriminovaných městech:

Liberec: 885, 23 obyvatel na jeden automat v centru města
Karlovy Vary: 846 automatů, 23 obyvatel na jeden automat v centru města
Plzeň: 2033 automatů, 9 obyvatel na jeden automat (Vnitřní město), 40 obyvatel na jeden automat (Jižní Předměstí)
Olomouc: 1482, 29 obyvatel na jeden automat (centrum města), 38 obyvatel na jeden automat (Hodolany)
Vsetín: 225, 97 obyvatel na jeden automat

Zdroj pro koncentraci: http://data.blog.ihned.cz/c1-59883430-kompletni-mapa-hazardu-kolik-hracich-automatu-je-ve-vasi-ctvrti-a-kde-lezi-ceske-las-vegas

Zdroj pro počty: http://www2012.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/loterie_78667.html

Kontakty:

Martin Svoboda, 734700762
Tomáš Nový, 774260973
Jiří Kotek, 603222921
Martin Marek, 731018608
Michal Berg, 603102284
Michal Krejčí, 731058206

Přílohy:

1. Obrázek Spelosu s doplněnými popisky: http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2013/05/spelos-chce-jednat.png

Spelos se umí domluvit

Spelos se umí domluvit

2. Materiál Spelosu http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2013/05/jak-regulovat.pdf s inkriminovanou citací:

Stále více představitelů měst a obcí si plně uvědomuje, že k dané problematice je třeba přistupovat uváženě, a to s ohledem na možné důsledky unáhlených rozhodnutí. Přibývá proto měst, která se rozhodla loterie na svém území ponechat až do doby vypršení platnosti povolení, případně zvolila jiné kompromisní řešení.

Jedná se například o dohodu s provozovateli ve formě deklarace, která představuje účinné a osvědčené samoregulační opatření, týkající se například veřejného pořádku, odstranění reklam a jackpotů, úpravy vzhledu provozovny a podobně. Tento regulační koncept se osvědčil již v řadě měst a obcí – mezi nimi je například Vsetín, Zlín, Olomouc, Karviná, Karlovy Vary, Liberec, Plzeň, Šumperk.

3. Náš manuál pro obce, jak regulovat hazard: http://www.osbrneni.cz/regulace-hazardu/manual

4. Uniklá interní korespondence hazardu ohledně situace v Karlových varech:

——– Původní zpráva ——–
Předmět:
Fwd: FW: Zpráva o situaci v Karlových Varech
Datum:
Tue, 19 Mar 2013 15:45:56 +0100
Od:
Ivo Kasal

Dobrý den,
přeposílám info z meziasociační výměny. Zdraví Ivo Kasal

Vážení kolegové z asociací,
posílám informaci o situaci v KV na základě schůzky s primátorem minulý týden:
1)      Podmínky deklarace nakonec splní cca 55 adres.
2)      Problém je, že současná příloha obsahuje 42 povolených míst a vedení města trvá na tom, že z regulačních i čistě politických důvodů musí jít počet níž.
3)      Za tím účelem mě primátor požádal, abych vyvolal jednání mezi ním a největšími provozovateli ve městě, co obětovat – tzn. vybrané adresy opustit způsobem, že už nebude možné, aby ještě jiná firma „naskočila“ a do konce roku 2014 provozovala.
4)      Vychází mi z toho, že primátor očekává oběť cca 20 adres, ale žádný limit jsme otevřeně nediskutovali.
5)      Byl problém s casinem Happy Day v hotelu Thermal, že ještě nemělo program společenské odpovědnosti. Samozřejmě, že existenci standardního kasina nikdo nezpochybňuje a zaurgoval jsem pana Verostu, aby urychleně věc řešil s doktorem Beranem.
6)      Byl problém s kontrolami MP – kontrolovalo se 2x, pokaždé jinou hlídkou a podle jiné metodiky. Ponaučení pro příště: Je třeba nabídnout policii školení metodiky kontrol.
7)      Ještě stále není definitivní vyčištěný seznam adres v KV po kontrolách MP. V příloze Vám posílám jen scan podkladu ze schůze minulý týden.

S pozdravem

S pozdravem
Andrej Čírtek
Sekretář a mluvčí
Unie herního průmyslu ČR-UNASO

5. Email primátora Karlových Varů, kde konstatuje, že vyhlášku netvořila samospráva, ale hazard: http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2013/05/email-primatora.jpg


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/data/accounts/k/korel/data/www/osbrneni.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentáře nejsou povoleny.