Jižní centrum

Jižní centrum je víceméně nevyužitý prostor mezi hlavním nádražím a tzv. Dolním či Rosickým nádražím, kde jsou náletové křoviny, skládka a podobné kousky. Přitom se toto území nachází těsně vedle historického středu města.

Důvod, proč se s tímto územím již několik desetiletí nic neděje, je, že se čeká, na jakém místě se postaví modernizované nádraží. Toto lavírování nám připadá zbytečné, proto jsme rozhodli objednat si architektonické kanceláře CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS studii dočasného využití Jižního centra. Ta byla představena na tiskové konferenci 25. dubna a následně 27. dubna přímo v Jižním centru. http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2013/04/Docasne-vyuziti-Jizniho-centra-CHYBIK+KRISTOF-ASSOCIATED-ARCHITECTS.pdf

Následovala výstava přímo v Obchodní galerie Vaňkovka spojená s besedou, na níž architekti prezentovali různé možnosti dočasného využití Jižního centra. Všechny prezentace jsou na umístěny v Vašemu potěšení tu: http://www.osbrneni.cz/jizni-centrum/prezentace.

Prvním krokem, aby se něco v Jižním centru mohlo dít, je však zjistit, kdo v daném území aktuálně vlastní pozemky a kde. Proto jsme vytvořili mapu, která tyto pozemky ukazuje, s vysvětlením, jak jsou zdejší jednotlivé firmy propojeny, viz http://www.osbrneni.cz/komu-patri-jizni-centrum/komu-patri-jizni-centrum.

V Jižním centru také děláme spoustu akcí. V roce 2013 to byly tyto:

– 27. dubna proběhlo Otevírání Jižního centra, ve spolupráci s Žít Brno a Brno hraje na city, s vytyčením budoucího velkorysého Bulváru Václava Havla a guerilla gardeningem.

– 15. května jsme uspořádali Divadlo na Bulváru přímo v srdci Jižního centra.

– 4. října proběhla veřejná diskuze o blízké budoucnosti Jižního centra ve Slévárně Vaňkovka, za účasti architektů Havliše, Krištofa, Kouřila, Okamury, Koryčánka, Kopce, s naplněným sálem. Všechny prezentace zde: http://www.osbrneni.cz/jizni-centrum/prezentace.

– 5. října jsme si udělali Babí léto v Jižním centru, spojené s komentovanou prohlídkou Jižního centra, se zaměřením na vlastnické vztahy a struktury.

Fotoreporty z akcí:

Fotoreport Pavla Bartáka o divadle v Jižním centru

Honza Boček a otvírání Jižního centra

Bára Antonová a Vyměřování světa

Kamila Zlatušková a procházka Jižním centrem

Stanislav Biler a opékání buřtů

Bára Antonová a Babí léto

Feri Macfričkins a poznávací hra v Jižním centru

Michal Pavlásek a jeho objevování Jižního centra

Drahomír Stulír pro Brněnský deník Rovnost

Václav Němčík a Divadlo na Bulváru

Fotky z výstavy v Jižním centru

Komentáře nejsou povoleny.