Jižní centrum Brno už za porušování zákona vyhodilo přes sto tisíc z veřejných peněz

Primátor Onderka slíbil, že na zveřejnění informací osobně dohlédne

Brno, 4. dubna 2013 – Městská akciovka Jižní centrum Brno (JCB) již několik let porušuje zákon o svobodném přístupu k informacím a Listinu základních práv a svobod, když odmítá poskytovat jakékoliv informace. Kvůli obstrukcím Jižního centra už vydalo Brnění na právní služby 50 tisíc korun. Samotné JCB v důsledku ignorování ústavního práva na informace utratilo z peněz občanů odhadem přes 100 tisíc.

Brnění se snaží od léta roku 2011 dostat k informacím o historii nákupů a prodejů pozemků v Jižním centru a o smlouvě se společností Europark, od podzimu 2012 vede soud skrze nevydané smlouvy s developerem Auparku.

Politici radniční velké koalice řídící JCB, jmenovitě například právník a starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS) či Naděžda Křemečková (ČSSD), odmítají informace setrvale poskytovat. A to i navzdory pravomocnému rozsudku. Brnění v prosinci pravomocně vyhrálo spor u Krajského soudu, ve kterém vedení JCB a jejich právníci absurdně argumentovali, že tato firma, která je ve 100% vlastnictví Města Brna, je údajně soukromou firmou, a tudíž nemusí nikomu, ani zastupitelům, poskytovat žádné informace o své činnosti. Během uplynulých čtyř měsíců však Štástka a ostatní z vedení JCB rozsudek Krajského soudu i nadále ignorovali. A zatím také ignorují i březnový rozsudek NSS, ke kterému JCB neúspěšně podalo kasační stížnost.

Minulý týden primátor Brna Roman Onderka slíbil, že na zveřejnění informací osobně dohlédne a v případě dalších sabotáží bude požadovat odvolání politiků ČSSD a ODS, kteří Jižní centrum řídí.


Matěj Hollan, předseda Brnění: „Soudy s Jižním centrem Brno nás už stály 50.000 Kč. Za vyhrané žaloby jsme však dostali dosud zpátky pouze 16 tisíc. A tom nám, jako občanskému sdružení, poskytuje advokátní kancelář Šikola neziskovou sazbu. Naopak, podle našich propočtů dle běžných cen právních služeb, odhadujeme, že Štástka s Křemečkovou z veřejných peněz na advokátech vyhodili cca 100 – 150 tisíc.


Protikorupční poradce Svatopluk Bartík k tomu říká: „Na debatě Hyde Park Zelňák minulý týden primátor Onderka slíbil, že osobně na vydání informací dohlédne a pokud bude představenstvo JCB i nadále zákon porušovat, nechá ho odvolat. Podal jsem dnes proto jako fyzická osoba všechny žádosti nově a Jižnímu centru nyní běží 15denní lhůta, ve které musí veškeré smlouvy vydat.

Sandra Podskalská, prokuristka AK Šikola: „Naše advokátní kancelář si uvědomuje společenskou důležitost této kauzy a proto zastupuje Brnění za sníženou sazbu. Náklady na právní zastoupení se i tak vyšplhaly na cca 50 tisíc, neboť nezůstalo pouze u podání správních žalob, ale bylo třeba se též vyjádřit k zcela účelové kasační stížnosti Jižního centra a k návrhu na odkladný účinek. Šlo o poměrně rozsáhlá podání s rozsáhlou argumentací.

Gabriela Černá, advokátní koncipientka AK Šikola: „Soudy daly Brnění za pravdu, že Jižní centrum je povinným subjektem, který musí poskytovat informace v souladu se zákonem. To se ostatně dalo předpokládat, neboť NSS již v minulosti prohlásil za povinné subjekty jiné akciové společnosti, například ČEZ. Představitelům Jižního centra muselo být od počátku zřejmé, že společnost je povinným subjektem, poskytnutí se však chtěli přesto vyhnout.

Kontakty:
Matěj Hollan, předseda Brnění o.s.: brneni@gmail.com, 774956148

Sandra Podskalská, prokuristka AK Šikola: sandra.podskalska@aksikola.cz, 775154082

Gabriela Černá: gabriela.cerna@aksikola.cz, 734574492

Svatopluk Bartík, protikorupční a mediální poradce: svatopluk.bartik@gmail.com, 776 706 868

Přílohy:
*
rozsudek Krajského soudu ohledně Europarku: http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2012/11/KS-Br_30A91_2011_rozsudek_B_071112.pdf

* potvrzující rozsudek NSS: http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2013/04/NSS_4As82-2012_rozsudek_Brneni_290313.pdf

* Veřejný slib primátora, že pokud JCB bude i nadále porušovat zákon, nechá představenstvo odvolat: http://youtu.be/nEbRg_TDXFM?t=3m15s (čas 3:15 – 7:22)

Činnost Brnění finančně podporuje Nadace Open Society Fund a Fond Otakara Motejla.
Brnění je členem projektu Rekonstrukce státu, který se snaží o prosazení devíti protikorupčních zákonů v tomto volebním období.Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/data/accounts/k/korel/data/www/osbrneni.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentáře nejsou povoleny.