Prezentace z diskuzního večera

Studie dočasného využití Jižního centra podle Chybik + Kristof Associated Architects. Tato studie vznikala v letech 2012/2013 a ukazuje, jak je možné přistoupit k prozatimnímu využití Jižního centra, tak, aby neleželo ladem do doby, než zde vznikne finální zástavba. Inspirací pro tuto studie byly zahraniční poznatky a příklady, jak se obdobné brownfieldy řeší jinde. Ukazuje se, že pro to, aby Jižní centrum žilo, je potřeba skutečně málo – hlavně neblokovat ze strany veřejné správy aktivity, které tam již dnes začínají existovat.

Prezentace doc. Ing. arch. Karla Havliše, vedoucího Ústavu navrhování V. na Fakultě architektury VUT o projektu, který byl na fakultě na téma možných ztvárnění Jižního centra realizován před třemi lety. Dozvíte se, jak k podobným územím přistupují v partnerských městech Brna, Grazu a Lipsku, což je opravdu inspirativní.

Představa Rostislava Koryčánka, bývalého šéfa Domu umění, jak jednoduše by šlo Jižní centrum využít. Co nejvíc lidem a hlavně dětem chybí? Kontakt s přírodou, se zvířaty, aby viděly, co je to hovězí, co mají na talíři. Povrchová úprava pro to, aby tam mohli být koně, králíci, úly atd. je velmi jednoduchá a minimálně nákladná.

Příspěvek Osamu Okamury, dlouholetého šéfredaktora architektonického časopisu ERA21. K brownfieldům a prázdným místům nepřistupují inteligentně jenom na západě, ale můžou se nám posmívat i v Litvě, Estonsku, dokonce i na Ukrajině.

Architekt Jakub Kopec se sdružení 4AM – Fórum pro architekturu a média, představuje, jak 4AM působí v Jižním centru a co místo prázdných keců už skutečně udělali. A ti sloni!!!

Rozpletení majetkových vztahů bylo realizováno na základě grantu  Jižní centrum pod lupou, Program: Transparentnost a veřejná odpovědnost, Výzva: Za kvalitní radnici od Nadace Open Society a Fondu Otakara Motejla.

Komentáře nejsou povoleny.