Obce mohou regulovat veškeré hazardní přístroje. I po novém roce.

Tisková zpráva občanského sdružení Krnění

Obce mohou regulovat veškeré hazardní přístroje. I po novém roce.

Nový manuál občanského sdružení Krnění jim v tom bude nápomocen

Brno, 23. 11. 2011 – Občanské sdružení Krnění zveřejňuje na svém webu novou publikaci “Jak ve Vaší obci regulovat hazard”. Během dnešního dne je rozesílána na všechny obce v ČR. Publikace obsahuje vzorovou vyhlášku, pomocí níž mohou obce regulovat veškeré hazardní přístroje a poskytuje návod, jak vyzvat Ministerstvo financí ke zrušení nezákonných povolení těchto přístrojů. Cílem publikace je také obce uklidnit – když do konce roku nestihnou přijmout regulační vyhlášku, nic se neděje. I po novém roce lze hazard plně regulovat.

Publikace reaguje na změny v legislativě a zejména shrnuje tři nálezy Ústavního soudu z poslední doby, o obecně závazné vyhlášce Chrastavy, Františkových Lázní a Kladna. Ve všech případech dal Ústavní soud ve sporu s Ministerstvem financí zapravdu obcím, přičemž nejpodstatnější je uznání vyhlášky Františkových Lázní. Ta totiž nereguluje hazard podle zákona o loteriích, ale podle zákona o obcích, § 10, písm. a) o veřejném pořádku.

Tím, že obce mohou regulovat účinně hazard podle zákona o obcích, nemusí se ohlížet na tříletou odkladnou lhůtu, kterou pro účinnost vyhlášek zanesli zákonodárci do novely zákona o loteriích č. 300/2011 Sb. Tato lhůta je navíc dle názoru Veřejného ochránce práv protiústavní, jelikož zasahuje do ústavního práva obcí na samosprávu, a lze předpokládat, že Ústavní soud při případném soudním sporu tot přechodné ustanovení zruší.

Z publikace se obce a veřejnost dozví zejména:

– Jak vypadá vzorová obecně závazná vyhláška, kterou je Ministerstvo financí povinno respektovat.

– Že pokud chce obec dosáhnout brzkého zrušení povolení pro hazardní přístroje povolované Ministerstvem financí a nestíhá přijmout vyhlášku do konce roku 2011, vůbec to nevadí. Účinnou vyhlášku, která nebude mít 3letý odklad, je možné přijmout i po novém roce.

– Jak postupovat po přijetí vyhlášky, aby Ministerstvo financí zrušilo povolení pro hazardní přístroje.

Publikace je vystavena ve formátu pro online čtení, stáhnutí do počítače i pro tisk na adrese: http://www.osbrneni.cz/regulace-hazardu/manual.

Kontakty:
Matěj Hollan, o. s. Brnění, +420 774 956 148, e-mail: brneni@gmail.com

Komentáře nejsou povoleny.