Obcím za rušení hazardu arbitráže ani soudy nehrozí

Tisková zpráva Transparency International ČR, o. p. s, Občané proti hazardu, o. s. a Brnění, o. s.

Obcím za rušení hazardu arbitráže ani soudy nehrozí

Obce mohou rušit hazard ihned

Praha, 30. 5. 2012 – Neziskové organizace Transparency International, Občané proti hazardu a Brnění dnes rozeslaly všem obcím v České republice informační materiál, v němž vysvětlují, že obcím za přijímání protihazardních vyhlášek nehrozí žádné soudy ani arbitráže. Zahajováním arbitráží v případě přijetí vyhlášky v současné době vyhrožují provozovatelé hazardu obcím, které regulaci zvažují. V materiálu je vysvětleno, proč jsou výhrůžky provozovatelů právně lichá. Obcím je zdůrazněno, že hazard mohou regulovat ihned, bez tříletého přechodného období.

Provozovatelé hazardu v minulosti dostávali od Ministerstva financí řízeného Miroslavem Kalouskem (TOP09) povolení na 10 let, ač podle zákona je možné jen na jeden. Povolení byla mnohdy vydávána navzdory obecně závazným vyhláškám, například v Brně v období srpen 2010 – únor 2011 povolilo Ministerstvo financí přes tisíc povolení v rozporu s vyhláškou.

Ústavní soud v loňském roce opakovaně potvrdil, že obce vždy mohly a i nadále mohou hazard regulovat. Veřejný ochránce práv konstatoval, že povolování na 10 let bylo nezákonné.
Vladan
Brož, právník Transparency InternationalČR:Základní věcí je, že povolení pro hazardní automaty vydávalo Ministerstvo financí. Jedině ono je také může odebrat. To vyplývá z nálezů Ústavního soudu. Proto z pohledu práva případné soudy mohou vést provozovatelé pouze s Ministerstvem financí, nikoliv s obcemi!

Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění: „Strašení arbitrážemi není vůbec na místě. Arbitráže může vést jen zahraniční subjekt proti státu. Arbitráž nelze vést proti fyzickým osobám ani proti obcím, ale jen proti státu. Navíc snad všichni provozovatelé hazardu jsou českými firmami, takže arbitráže ani proti ministerstvu nepřipadají v úvahu. Provozovatelé si museli být vždy vědomi, že povolení jsou vydávána v rozporu se zákonem. Proto, že povolení nikdy neměla být vydána, neuspějí dle nás ani u běžných soudů.

Martin Svoboda, Občané proti hazardu: „Obce mohou regulovat veškerý hazard ihned. Nemusí čekat tři roky. Ustanovení novely zákona, které stanovilo přechodnou tříletou lhůtu, je podle názoru Ústavní soudu i Veřejného ochránce práv v rozporu s Ústavou. Obcím nikdo, ani parlament, nemůže nakazovat, aby na svém území trpěly činnosti ohrožující veřejný pořádek a zdraví i životy lidí. Přechodné ustanovení bude zanedlouho napadeno například obcí Židlochovice u Ústavního soudu, takže doufáme, že brzy ze zákona zmizí.“

Neziskové organizace nabízejí všem obcím v ČR pomoc s formulováním dobrých vyhlášek, s následnou komunikací s Ministerstvem financí a v případě, že ministerstvo odmítne povolení zrušit, i právní asistenci při vedení soudních sporů.

Kontakty:

Vladan Brož, advokát, vedoucí Právní poradny TIC, 608181474, broz@transparency.cz

Martin Svoboda, Občané proti hazardu, 734700762, stop.hazardu@centrum.cz

Matěj Hollan, Brnění, 774956148, brneni@gmail.com

Přílohy: Právní rozbor situace rozeslaný všem obcím: http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2012/05/dopis-obcim-za-regulaci-hazardu-Vam-arbitraze-nehrozi.pdfWarning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/data/accounts/k/korel/data/www/osbrneni.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentáře nejsou povoleny.