Otevření Jižního centra – návrh dočasného využití a sobotní hra

Tisková zpráva Chybik + Kristof Associated Architects, Brno hraje na CITY a Brnění

Otevření Jižního centra – návrh dočasného využití a sobotní hra

Brno, 25. dubna 2013 – Jižní centrum, brownfield mezi hlavní a dolním nádražím je nevyužitý prostor, v mentální mapě Brňanů takřka neexistující. Jedná se přitom o území v těsném sousedství centra města. Aby se toto území začalo již teď používat, představili dnes architekti Chybík, Krištof a Kouřil z Chybik + Kristof Associated Architects studii dočasného využití Jižního centra.

V sobotu 27. dubna bude tento návrh představen přímo v terénu, v Jižním centru. Skupina Brno hraje na CITY připravila na sobotní odpoledne hru, která se bude konat přímo v Jižním centru. Celá sobotní akce začne v 15 hodin na střeše Vaňkovky (pozvánka na akci níže).

Ve studii je ukázáno, jak se k podobným brownfieldům přistupuje v zahraničí. I tam se potýkají se situacemi, kdy nějaké rozvojové území nelze z různých důvodů ihned developersky zastavit, ale přitom není důvod ho nepoužívat.

Architekt Ondřej Chybík: Uvědomujeme si, že je velká škoda, že Jižní centrum je nevyužité. Rozhodli jsme se proto navrhnout městu, Jižním centru i soukromým vlastníkům, jak území využít již dnes. Například jde o lepší přístup k řece, sportoviště, kontejnerová obchodní ulice či galerie, motokáry a podobně. Vždy jde o stavby, které lze v případě potřeby takřka okamžitě odstranit – pokud by investor hodlal toto území využít pro nějakou trvalou zástavbu.

Architekt Michal Krištof: „Aby nezůstalo jen u pěkných obrázků, s majiteli pozemků již jednáme. Od brněnských Veletrhů, které mají v majetku zřídka využívanou vlečku máme potvrzené, že by byli rádi, pokud by se v ohybe řeky Svratka realizovala hospoda na kolejích. Jednali jsme i s ředitelem Jižního centra, Zavřelem, a naše návrhy, jak území již dnes využít, se mu líbily. S dalšími majiteli pozemků máme schůzky rozjednané.

Pro skutečné používání Jižního centra je ale nezbytné, aby do něj přišli lidé. Proto v sobotu skupina Brno hraje na CITY pořádá v Jižním centru hru pro všechny věkové kategorie, v rámci které mohou všichni Jižní centrum během odpoledne poznat.

Studie dočasného využití Jižního centra byla realizovaná z prostředků Nadace Veronica, projektu Společně pro Brno.

Kontakty:
Matěj Hollan, Brnění, brneni@gmail.com, 774956148

Ing. Arch. Ondřej Chybík, ondrej.chybik@gmail.com, 775333911

Barbara Herucová, Brno hraje na CITY, b.herucova@gmail.com, 773067285

Přílohy:

studie dočasného využití Jižního centra:

http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2013/04/Docasne-vyuziti-Jizniho-centra-CHYBIK+KRISTOF-ASSOCIATED-ARCHITECTS.pdf

Pozvánka na akci (https://www.facebook.com/events/319982214797642/):

V krajině, kde zajíci hopkají po kusech rozbitého skla, kde businessmani v oblecích sledují věčné ohně bezdomoveckých kolonií i neúnavné vody Svratky, kde stojí nejvyšší budova Brna i celé republiky, se něco chystá. Doteď tiché a zapomenuté “centrum” otevře své pomyslné brány a potěší se pohledem na to, jaké by to bylo, kdyby ho lidé brněnští využívali.

Tak neváhejte a přijďte se s námi v sobotu 27. 4. přesvědčit, že Jižní centrum není jen místem pro bulváry a věže.

Připravili jsme pro Vás nevšední program:

od 15:00 Prezentace návrhu na dočasné využití Jižního centra na střeše parkoviště Galerie Vaňkovka – prezentují architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof

od 16:00 Městská hra “Postav své Jižní centrum” z dílny Brno hraje na CITY na louce vedle Galerie Vaňkovka

od 18:00 Afterpárty s opékáním špekáčků

Během odpoledne si budete moci prohlédnout návrhy na dočasné využití území a “dogville” – páskou vyznačený půdorys plánovaného bulváru. Užijete si trochu absurdity při hře a budete mít také možnost zanechat za sebou Jižní centrum krásnější než je teď a pomoct se sběrem odpadů.

Otevírání Jižního centra bude pro Vás příjemnější když si donesete špekáčky či jiné k opékání vhodné poživatiny, skládací židle, pytle na odpadky, pracovní rukavice, a hlavně otevřenou mysl a dobrou náladu.

Budeme se těšit na sobotní odpoledne s Vámi.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/data/accounts/k/korel/data/www/osbrneni.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentáře nejsou povoleny.