Provozovatelé VLT straší obce, které chtějí skutečně regulovat hazard

Tisková zpráva občanského sdružení Brnění a Občané proti hazardu

Provozovatelé VLT straší obce, které chtějí skutečně regulovat hazard

Brno, Praha, 2. 8. 2012 – Sdružení provozovatelů videoloterních terminálů, SPELOS, rozeslalo obcím, které v minulých týdnech podaly k Ústavní soudu stížnost kvůli nerušení heren, dopisy, že cílem sdružení Brnění či Občanů proti hazardu není pomoci obcím zbavit se nežádoucího hazardu, ale „připravit stát o miliardy korun“. Vzhledem k tomu, že konec hazardu v Česku je jak věříme skutečně blízko, šlo podobnou aktivitu provozovatelů čekat. Přesto považujeme za vhodné se proti šířeným nepravdám SPELOSu ohradit.

Provozovatelé hazardních přístrojů, kterých je v Česku v přepočtu na obyvatele nejvíc na světě a na nichž je závislých několik procent populace, pochopili, že v případě úspěchů obcí jako Klatovy, Židlochovice či Frýdlant nad Ostravicí u Ústavního soudu může jejich činnost v celé republice rychle skončit – i přesto, že nad nimi drží dlouhodobě ochranou ruku ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09). Proto se v současné době snaží obce vyděsit šířením dezinformací, že cílem našich občanských sdružení není regulace nebezpečného hazardu, ale například že pracujeme v žoldu kasin.

Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění: „Dokud sdružení provozovatelů VLT, SPELOS, jen spamovalo tiskovými zprávami, v nichž tvrdilo, že chceme získat „miliardy ze státního rozpočtu“, nepovažovali jsme za potřebné reagovat. V poslední době ale SPELOS začal psát podobné věci městům a obcím, kterým pomáháme s regulací hazardu. Jelikož zde již jde o naše dobré jméno, považovali jsme za vhodné obcím vysvětlit, jaké jsou naše opravdové motivace k regulaci hazardu. V případě, že SPELOS bude v šíření těchto nařčení pokračovat, budeme se bránit právní cestou.

Aleš Ziegler, právník Brnění: „Obce děsí SPELOS zejména tím, že jejich ústavní stížnosti, které jsme pomáhali vypracovat, mají prý jen posloužit jakýmsi našim soukromým zájmům a kasinům. To je právně nesmyslné, jelikož vyhrané ústavní stížnosti by znamenaly možnost regulovat veškeré formy hazardu, včetně všech kasin! Výrazná regulace počtu kasin je i naším deklarovaným cílem. Dopisy SPELOSu lze brát pouze jako výhrůžky a snahu za každou cenu odradit obce od vytrvání v boji proti nežádoucímu tvrdému hazardu.

Martin Svoboda, Občané proti hazardu: „SPELOS je zájmové sdružení provozovatelů VLT, které vede bývalý poslanec Sládkových republikánů, Petr Vrzáň. Tento člověk byl nejprve vedoucím jednoho z kasin Happy Day, následně byl v roce 2006 jmenován ministrem financí Vlastimilem Tlustým na pozici šéfa Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi na Ministerstvu financí, kde způsobil svým nelegálním jednáním současný stav zaplavení obcí VLT. V roce 2011 přešel plynule opět do vedení hazardní společnosti SPELOS. Z této pozice nyní hájí svoje dřívější kroky na ministerstvu.

O tom, že protihazardní aktivity přináší výsledky, hovoří právě tyto útoky ze strany hazardního byznysu. V započatých aktivitách proto budeme rádi a se stále větší intenzitou pokračovat, dokud v ČR nedosáhneme žádoucího stavu, který je společensky akceptovatelný.

Kontakty:

Martin Svoboda, Občané proti hazardu, 734700762, stop.hazardu@centrum.cz

Matěj Hollan, Brnění, 774956148, brneni@gmail.com

Aleš Ziegler, právník Brnění, 722 634 943, ales.ziegler@gmail.com

Přílohy:

Dopis městům. Brnění: http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2012/08/reakce-Brneni-Spelos.pdf, Občanů proti hazardu: http://www.osbrneni.cz/wp-content/uploads/2012/08/ Tiskové_prohlášení_oph_spelos.pdf

Komentáře nejsou povoleny.