Ve Vaňkovce je ode dneška velká výstava o Jižním centru

Výstava potrvá od 23. září do 6. října

23. 9. 2013, Brno – Dnes odpoledne byla zahájena v obchodní Galerii Vaňkovka výstava ŽIVOT V JIŽNÍM CENTRU, Příběh o největší naději Brna. Výstava je dílem mladých architektů z kanceláře CHYBIK+KRISTOF Associated Architects a jejich spolupracovníků. Cílem výstavy a doprovodných akcí je přitáhnout k Jižnímu centru, zanedbanému území v těsném sousedství historického centra, pozornost odborné i laické veřejnosti a zejména zodpovědných vlastníků z řad města i soukromých.

Jižní centrum si dle názoru architektů zaslouží, aby začalo být využíváno ihned a neleželo ladem až do blíže neurčené budoucnosti, kdy zde má vzniknout nová čtvrt. Výstava je umístěna přímo v hlavních prostorách nákupního centra, její součástí je i model 2×2 m Jižního centra a je určena pro širokou veřejnost.

V rámci výstavy se v pátek 4. října uskuteční od 18 hodin diskuze ve Slévárně Vaňkovka (panelisté budou upřesněni) a v sobotu 5. října ve 14 hodin akce Babí léto v Jižním centru.

Ing. Arch. Michal Krištof, CHYBIK+KRISTOF Associated Architects: „Tato výstava má veřejnost seznámit s územím Jižního centra. Místo leží téměř ve středu Brna, ale skoro nikdo je nezná. V budoucnu, možná že až za mnoho let, zde vyrostou domy, parky, ulice. Do té doby by území nejspíš leželo ladem. Chceme na základě zahraničních přístupů i vlastní invence ukázat, jak lze toto místo oživit a začít jej přibližovat městu i lidem už nyní. Výstavu zároveň vnímáme jako začátek širokospolečenské diskuze, kde každý může vyjádřit svůj názor na budoucnost Jižního centra.

Ing. Arch. Vojtěch Kouřil, CHYBIK+KRISTOF Associated Architects: „Na projektu pracovala naše kancelář několik měsíců. Proběhla i jednání s vlastníky soukromých pozemků, ale bohužel zatím bez konkrétního výstupu v podobě realizace přímo v území. Obracíme se proto hlavně na město, které v dané oblasti vlastní spoustu pozemků, ať již přímo v držení města Brna či svých akciovek, a věříme, že se nám společně podaří, aby se Jižní centrum pro veřejnost otevřelo již příští rok. Náklady ze strany města či případných soukromých vlastníků jsou dle našeho názoru velmi malé a s velkým efektem pro město.

Bára Antonová, Žít Brno: „Udělala jsem takovou malou zahrádku, kterou jsem chtěla umístit do takové veliké pneumatiky – jako příklad urban gardeningu, říkali kluci. Ale nakonec zůstalo u květináčů. Moc mě to bavilo.

Matěj Hollan, Brnění: „Možná se někdo diví, že Brnění financuje výstavu, která je umístěna v obchodním centru a přitom jsme proti rozšiřování hypermarketů. Vézt staré války nemá smysl, obchodní galerie Vaňkovka už tu stojí dlouho, s životem města srostla a naopak oceňujeme, že se otevírá aktivitám, které přímo nekorespondují s jejím byznysem. Dialog mezi občany – aktivisty – politiky a byznysem je nutný, aby se město mohlo kvalitně rozvíjet a konkrétně o podobě Jižního centra je nutné diskutovat se všemi zúčastněnými aktéry. Jsme rádi, že Vaňkovka se rozhodla tento dialog ve svých prostorách umožnit.

Kontakty:
Michal Krištof: 775076280
Matěj Hollan: 774956148

Odkazy:
Výstava ke stažení: https://www.dropbox.com/s/48n0dajuoj4g8au/JCB_UZEMNI%20KONCEPT.pdf
FB události: https://www.facebook.com/events/601338056576735/

Výstavu finančně podpořil Fond Otakara Motejla, Open Society Fund a Nadace Veronica z programu Společně pro Brno


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/data/accounts/k/korel/data/www/osbrneni.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentáře nejsou povoleny.